Nač v létě cestovat do zahraničí, když i u nás může být krásně! Pevnost o tom ví své a proto se v srpnu těšte na drobnohledný článek o české akční fantastice! Kopřiva, Kulhánek, Kotleta, Drescher, Žamboch, Fuchs – mantra fanoušků této žánrovky. Každý z nich píše jinak, čtenáře si získávají neotřelými nápady z české kotliny, poplatné splatterpunku, kde o násilí, brutalitu nebo sex opravdu není nouze. Jedním ze základů splatterpunku je postava silného hrdiny, jež se ocitne ve špatný čas na ještě horším místě a aby toho nebylo málo, bojuje proti zbytku světa. S Pevností se vydáte nejenom po stopách Kulhánkových, Kopřivových nebo Žambochových hrdinů, ale dozvíte, který ze zmíněných spisovatelů popularitu splatterpunkových románů vůbec odstartoval a kdo je korunovaným králem českých brakařů. A jak už je u redaktorů Pevnosti zvykem, vzali si tentokrát na paškál vycházející hvězdu akční školy Oskara Fuchse, autora románu Frost. Proč se román odehrává v Brně, kde vzal autor inspiraci pro vlka Wolfiho a proč se nechává Fuchs inspirovat liškami, se dozvíte v rozhovoru.

Je-li vaší ideální představou dovolená u moře, dávejte si pozor na všemožné nástrahy číhající v hlubinách. Pevnost vás naláká hned na velké ryby ve filmovém rybníčku, kromě vraždících žraloků to budou samozřejmě i smrtící piraně. Snad nejslavnějším filmem, kde se mořský tvor stane nelítostným zabijákem, jsou Čelisti. Spielbergův snímek z roku 1975 nepůsobí ani dnes trochu zastarale a pokračování se dočkal i hned v následujících letech. Stejného úspěchu dosáhl i snímek Piraňa. Hrůza z hlubin není jen trend moderního filmařského průmyslu. Pevnost vám ukáže, jak vypadaly představy o mořských zabijácích z konce 19. století a naláká, jak jinak na snímek Meg, o monstru z hlubin, který vděčně kopíruje téma klasických filmů jako stvořených pro léto.

Co si vzít k vodě? Na dovolenou? Samozřejmě knihu! Humbookfest to je festival především young adult literatury. Pevnost vám představí jednu z očekávaných autorek festivalu – Saru Raaschovou a její trilogii Sníh nebo popel. Hlavní hrdinka Meira je bojovnice s prořízlou pusou, která se ohání legendárním čakramem. Nejenom to, proč autorka pro Meiru vybrala tradiční indickou zbraň i jak se jí psal druhý díl série, se dozvíte v rozhovoru.
Draculu, nejslavnější upírský román patřící ke klasickým dílům světové literatury, vydává nakladatelství Argo v novém kabátě. Upíři v moderním hávu, to je série autorky Chloe Neillové. Merit, hlavní hrdinka, je obyčejnou dívkou, která s jednoho dne stane obětí upířího zabijáka. S Pevností se vydáte v jejích stopách do kouzelného Chicaga, plného upírů a jiných nadpřirozených komunit.
Dáváte-li přednost young adult, neměla by vám ujít kniha Snílek neznámý autorky Laini Taylorové, která vás vezme do prostředí Nespatřeného města, snů a knihoven.
Nakladatelství Brokilon má za sebou už druhý rok vydávání knižní řady Star treků. Patříte-li k fanouškům mezihvězdného dobrodružství, nenechejte si ujít článek, který vás kromě novinek podrobně provede celou česky vydanou sérií.

Steampunková hrdinka, neohrožená Lady Mechanika se vrací ve druhé komiksové knize Tabule osudů. Pevnost vás vezme na cestu za pravým dobrodružstvím nejenom do srdce černé Afriky.
Když se řekne Garfield, snad každý si vybaví tlustého líného kocoura a milovníka lasagní. Garfield slaví krásných čtyřicet let a Pevnost vám třeba prozradí, po kom se vlastně Garfield jmenuje Garfield.
Sportem ku zdraví nebo k invaliditě? Pevnost vás vezme na exkurzi po středověkých sportech. Dozvíte se vše od krvavých her, po zlaté období renesance až po první míčové hry. Zjistíte, jak vypadaly první středověké turnaje a i kde se na ně můžete podívat v reálné podobě. Věděli jste, že středověký sport funguje i jako jedna moderní sportovní disciplína a má za sebou i mistrovství světa?

Ať už se budete pohybovat v létě kdekoliv, nechte se s Pevností vtáhnout do fantastických světů!