Prázdniny končí a v plné síle už na nás míří hlavní deskoherní sezóna: podzim následovaný Vánocemi! Spolu s novými sériemi oblíbených i zbrusu nových seriálů (už jste zkoukli první díly nového fantasy seriálu Disenchantment od tvůrce Simpsonových?) přichází také školní rok a deprese ze sychravého počasí. My ale víme, jak s tím bojovat. Nejlepší je totiž si zahrát deskovku, případně se těšit, až dorazí nový kousek, který jsme backli před půl rokem na Kickstarteru. A abyste se měli na co těšit na jaře příštího roku, přinášíme vám pravidelné okénko s několika tipy na probíhající kampaně zajímavých her. Pojďme na ně!

V Markově preview jste se mohli nechat nalákat na Starcadia Quest. Hra před dvěma dny dorazila na Kickstarter a její kickstart udělal čest jménu tohoto crowdfundingového serveru. Hned v prvním dni kampaně totiž hra vybrala požadovaných 200 tisíc dolarů (cca 4,4 milionu Kč) a teď už se pravděpodobně jen necelých 14 dní poveze na vlně odemykání nových stretch goals.

Morfujeme! Dračí zord, mastodont, pterodaktyl, triceratops, šavlozubý tygr, tyranosaurus! Pokud jste, stejně jako my, tohle zaříkávadlo vřískali na celou mateřskou školu, jásejte s námi, je tu deskoherní verze naší dětské modly. Power Rangers: Heroes of the Grid je název titulu, který nás přenese do víru kooperativního (jak jinak, že?) boje s armádou stvůr a zlounů, kteří usilují o útisk Země a jejích obyvatel. Na straně dobra můžeme počítat s červeným, modrým, růžovým, černým a žlutým strážcem, v rozšířených verzích pak i se zeleným a bílým. Do cesty se jim postaví například čarodějnice Rita a její Morfelíni, Bones či Nenasytné Prase, u vyšší pledge se dočkáme i Goldara a jeho pohůnků. Výlet do nostalgické čtvrti jako vyšitý! Z hlediska mechanismů půjde o spolupráci mezi hráči za účelem ubránění konkrétního území před útoky, taktické přesuny, využívání unikátních schopností jednotlivých strážců k boji s několika úrovněmi nepřátel. Každý level je pak zakončen soubojem s finálním bossem. Balíček karet každého strážce funguje také jako ukazatel zdraví. Spousta figurek a nekonečné add-ony a stretch goals naznačují, v jakých cenových relacích se tato hra pro dva až pět hráčů bude pohybovat. V posledním týdnu kampaně můžete naskočit na palubu za 70 dolarů (cca 1 700 Kč).

Chytré a něčím zajímavé party hry máme rádi. I proto nám do oka padlo Dungeon Derby pro tři až šest hráčů. V moc hezky vypadající hře (miniatury a další hezky zpracované komponenty) si střihneme semikooperativní mód i frenetickou akci v reálném čase! V dungeonu je několik adeptů, ale jen jeden z nich se stane šampionem, který se úspěšně dostane na druhou stranu kobky plné nástrah a nebezpečí. Ve hře budete sázet na favority, podporovat je při cestě na druhou stranu a házet do cesty překážky těm, na které jste nevsadili. Při hře se ke slovu dostanou mechanismy pokoušení štěstí, házení kostkami a sázení, to vše s cenovkou 40 dolarů (cca 900 Kč). Kampaň ke hře končí za týden.

Do třetice všeho dobrého, další oku lahodící kousek, který doporučujeme vaší pozornosti, je Infinities: Defiance of Fate. Tvůrci slibují 4X hru (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate) v přístupném kabátku kombinujícím fantasy a sci-fi (nepříliš snadno zkombinovatelná témata propojuje námět s trhlinami mezi rozdílnými světy). Hra nabídne modulární herní plán (jupí, hexy!), práci s kartami, házení kostkami (ty potom používáte ke spouštění akcí) a především příběhový mód. Ten by měl obsahovat spoustu textů s poutavým vyprávěním, které by mělo do hry vtáhnout a nepustit před dokončením kampaně. Díky mírně rozdílným koncům by měla kampaň být hratelná pořád dokola, jakmile chuť dojde, lze hrát klasický souboj všichni proti sobě (hra je až pro čtyři hráče). Propracovaný vizuál, příběhová příchuť a rozumný herní čas nám spolu s přijatelnou cenou 39 dolarů (asi 850 Kč) připadají jako velmi dobrá nabídka. Co vy na to?

Tři (se Starcadia Questem čtyři) hlavní tipy už máme, další už jen telegraficky: zaujal nás projekt For the Love of Board Games, knihy mapující moderní deskové hry na základě příběhů vybraných úspěšných autorů (např. M. LeacockPandemic a další, J. Stegmaier – ScytheB. CathalaKingdomino, R. KniziaRa a další), dále karetka s parádním vizuálem Endogenesis, a nakonec draftovačka/engine builder A Thief’s Fortune, který slibuje nevšední pojetí – všichni hráči hrají tutéž postavu v různých navzájem alternativních časových liniích. V které „verzi historie“ si povede nejlépe?

To bylo srpnové okénko. Přispěli jste na nějakou deskovku vy? Zaujal vás některý tip? Podělte se s námi na Facebooku.