Znáte to, poslali jste na deskoherní večer o pár pozvánek navíc, abyste měli jistotu, že se sejde dost lidí. Ale jak naschvál přijeli všichni a vy teď musíte vymyslet, jak to udělat, abyste si v šesti (či více) lidech zahráli. A ideálně spolu, protože rozdělit lidi na dvě partičky je až poslední řešení.

Jasně, řeknete si, tuhle situaci přece řeší party hry, k těm často posadíte neomezené množství lidí. My ale tentokrát nechceme obětovat sofistikovanost zážitku, chceme si zahrát plnohodnotnou strategickou řežbu či aspoň něco, co se nevytahuje při hladině dvou a více promile v krvi. Vítejte u našeho seznamu NEparty her pro 6 a více hráčů!

_

7 divů světa – kouzlo téhle starší, ale naprosto skvělé hry spočívá v draftu, při kterém si karty vybírají všichni hráči zároveň. U stolu se vás může sejít až sedm (překvapivě), ale počítejte s tím, že budete potřebovat hodně místa. Jinak je ale hra skladná, protože se jedná o karetku. Strategie si užijete, co hrdlo ráčí, vzájemná interakce je omezena na hráče sedící po vaší levé a pravé ruce. Kromě toho ale 7 divů žádné omezení nemá a je tak jasnou volbou na deskoherní večer ve více lidech.

_

Colt Express – jasně, šest kovbojů může sednout k Bangu, ale ten už dnes hrají jen opravdoví nadšenci. Herní labužníci sáhnou raději po Colt Expressu! Je chytřejší, zábavnější, do poslední chvíle máte šanci vyhrát a na vítězství hraje větší roli vaše umění než náhoda. A nemusíte být ani šotouš, aby vás nadchl hrací plán v podobě epesního vláčku!

_

Na prodej – deskovka s nádechem ekonomiky, to se často nevidí. Dražíte nemovitosti a potom je zase prodáváte za účelem co největšího zisku. Hra je navíc opravdu rychle vysvětlená i odehraná, takže je velmi přístupná širokému publiku. Hodí se jako rozehřívačka před něčím strategičtějším, nebo jako hra na rozloučenou. Ať tak či tak, pojme až šest hráčů, takže ji jako zpestření klidně můžeme zařadit.

_

RoyalDomino – spojením Kingdomina a Queendomina dostanete deskovku, ke které posadíte až sedm hráčů (či osm, pokud budete hrát v párech). Každý z nich si buduje svoje vlastní království, dílky mapy se draftují a vše pěkně odsýpá. Výsledkem tohoto receptu je vyvážená porce strategie i rychlé a skvěle zábavné partie.

_

Diamant – velmi triviální, ale překvapivě zábavná hříčka s pokoušením vlastní štěstěny od Albi. Až 8 hráčů se může rozhodovat, jak hluboko do jeskyně se odváží, než past sklapne. Roztomilý vizuál z dílny Iello, pravidel tak akorát, aby nehráči pochopili a hráče to neurazilo, malá krabice a nízká cena. Diamant je fajn tip třeba na tábor.

_

Tsuro (of the Seas) – pokládání dílků se spletitými cestami, po nichž jezdí hráčské kamínky, ve snaze ty ostatní vyšoupnout z plánu či srazit navzájem, je prosté, elegantní, rychle vysvětlitelné a uživí až 8 lidí. A ač to není hra, u níž byste chtěli strávit celý večer, rozhodně je příjemným osvěžením od mantry „hry pro davy = hry se slovy”.

_

Captain Sonar – máte rádi realtimové hry? U Kapitána Sonara si užijete jako nikdy! Tenhle v ostrém tempu běžící souboj tří až čtyřčlenných týmů nabízí hutnou atmosféru, naprosto odlišné role a zběsilou akci. Jasně, pořád to jsou „jen” velké lodě pro hodně lidí, ale zkuste nám to někdy přijít říct. Nikdo vás totiž nebude poslouchat. Maximálně zaslechnete něco jako „Plujeme na sever! Strojovno, máme připravené torpédo? Západ!”

_

Velbloudí dostihy – v poušti se jedou dostihy velbloudů a vy můžete být při tom! Sázky na vítěze či poražené, popohánění líných velbloudích zadků a úprava dráhy v závodu, to vše až v osmi hráčích. To je nabídka, se kterou jde na bazar vítěz Spiel des Jahres z roku 2014. Přístupná hra, které odpustíte vyšší míru náhody i menší porci strategie, protože pobaví dost lidí na to, abyste nemuseli partu rozdělovat na dva stoly.

_

Nejsme tu sami – máte rádi film Predátor? Tak vítejte ve hře, která vám nabídne hrůzu či radost z lovu pěkně naživo. Pojme až sedm hráčů, je chytrá, zábavná a probíhá v parádním tempu. Nebýt v tomto výběru 7 divů světa, označili bychom ji za jasnou jedničku.

_

Citadela DeLuxe – další z psychologických her, ve kterých je dobrý odhad soupeře stejně důležitý jako vaše rozhodnutí. DeLuxe verze je ovšem nabitá k prasknutí a každá partie je úplně jiná. Pravda, v plném počtu hráčů se k tahu nedostanete tak často, jak byste chtěli, ale pořád nečekáte nekonečně dlouho.

_

Zombicide: Černý mor – možná nejrychlejší, nejvíc hráčů snášející figurkovka je dobrou volbou pro ty, kdo mají rádi ameritrashe, ale neradi se brodí až po střeva v nekonečných pravidlech. Pohyb, útok, průzkum, za pět minut víte, co a jak, a pak už jen sedíte a lámete dobrodružství za dobrodružstvím, dokud vám nezabuší na dveře policie, protože vás sousedi považují za mrtvého.

_

The Resistance: Avalon – Hrdinové ze dvora krále Artuše se vydávají na výpravy, netušíce, že si s sebou občas berou sabotéra. Někdo má přehled o tom, kdo je jaká role, někdo ne, a hráči musí chytře hlasovat, koho na výpravu pošlou a v jakém složení naopak nebudou žádné toulky divočinou riskovat. Avalon se sice dle klasické kategorizace řadí do party her, ale na rozdíl od populárních slovních hrátek nebo vzájemných vybíječek už chce aspoň trochu hráčskou hlavu, aby člověk pochopil, co vyplývá z toho, že někdo nějak hlasoval, a jak má na základě toho hlasovat sám.

_

Samurai Spirit – „Mr. 7Wonder” Antoine Bauza prý stvořil 7 divů proto, že právě 7 byl častý počet hráčů scházející se na jeho herních večerech. A protože má rád kooperačky, stvořil i jednu kooperativní hru pro tento počet, kdy hráči v roli samurajů odráží zlé nájezdníky od vesnice v obležení. Jde o půjčování si schopností, zvážení rizik a správném rozhodování, jak s kterou kartou nájezdníka naložit, a protože se tah skládá jen ze sebrání karty a přiložení ji na některou stranu své hráčské desky, je hra dost svižná, aby i 7 lidí zabavila. Ačkoli jí někteří hráči vyčítají přílišnou závislost na štěstí, podle mě jde o vystihnutí té správné chvíle, kdy je chyba se na štěstí spoléhat.

_

Room 25 Hledáte něco jednoduchého, zábavného, s trochou toho škození a blafování? Hra inspirována kanadským hororem Kostka je sázka na jistotu! Ocitli jste se s partou cizích lidí v místnosti uprostřed čtvercového komplexu. Chcete se dostat pryč, ale ouha! Místnosti kolem vás ukrývají nejrůznější nástrahy a pasti. Až 6 hráčů má možnost na cestě za svobodou do ostatních místností nahlížet, vejít, změnit jejich polohu v komplexu nebo škodolibě vystrčit jiného hráče z místnosti, kde se zrovna oba nachází (co když hraje za jiný tým, že jo…). Skvělá znovuhratelnost hry je dána jak vysokým počtem místností, které si můžete libovolně namíchat, tak i několika herními módy. Na pultech hru sice v češtině nenajdete, nicméně kompletní překlad je dostupný na internetu. Díky rozšíření lze hrát Room 25 až v 8 lidech.

_

Between two cities – Tato budovatelská hra pro mě byla příjemným překvapením. Jak název napovídá, každý hráč se ocitne mezi dvěma městy, která sdílí se sousedem nalevo a napravo, a která se spolu s nimi snaží vystavět k dokonalosti. Hra je skvěle vyvážená, jazykově nezávislá, všichni hráči hrají současně (draft), a i přes tvrzení autorů ji lze hrát až v 8 lidech (všech komponent je dostatek a limitující už je pouze velikost vašeho stolu).