Každoroční vyhlášení cen Spiel des Jahres je v centru pozornosti deskoherního světa. Hlavně ti hráči, kteří mají náhodu za sprosté slovo a nedají dopustit na poctivé rodinné euro určitě mačkali palečky při sledování včerejšího online streamu. Komu se fandilo? A kdo si odnesl korunku pro hru roku 2018?

Začneme od lesa a představíme si nejlepší dětské hry tohoto ročníku (ocenění Kinderspiel des Jahres), ty jsou korunovány o pár týdnů dříve než dvě hlavní kategorie. O uznání poroty bojovaly kousky Dragon’s Breath (v originále Funkelschatz), Emojito! a Panic Mansion (Shaky Manor). Prvně jmenovaná hra si odnesla ocenění nejvyšší. „Dračí dech“ je hra pro děti od pěti let, ve které malí dráčci sbírají do svých malých jeskyní drahokamy, které se postupně uvolňují z tající ledové kry. S krou jim pomáhá táta drak, protože malá dráčata ještě nemají dostatečně ohnivý dech. Nádherné provedení, svižný a dobře vymyšlený mechanismus, to jsou ingredience letošního vítěze.

Emojito! se drakům postavilo jako rodinná party hra s hereckým rozměrem. Úkolem hráčů je napodobit co nejlépe obličej/grimasu, kterou předvádí zvířatko, člověk, nebo dokonce věc na dané kartě. Třetí nominovaný příspěvek do škatulky dětských her je lehce strašidelný Panic Mansion, ve kterém se snažíte pomocí šikovných rukou umístit správné prvky (duchy, hady, pavouky a další) dle instrukcí a zlomit tak kletbu, která nebohou stavbu sužuje.

A teď už k hlavní kategorii, považované za nejlepší ocenění, kterého se může rodinná hra dočkat. Jak je už zvykem, i letos mělo želízko v ohni naše vydavatelství MINDOK. Jím lokalizovaný Azul byl asi největším favoritem na vítězství. No, nebudeme to protahovat, to, co jsme všichni očekávali, se opět vyplnilo, Azul se stal vítězem ceny Spiel des Jahres 2018. V poslední době se nám tu totiž rozmáhá takový zajímavý úkaz. Hra, kterou si MINDOK vybere k lokalizaci, si odnáší vavříny pro nejlepší hru v hlavní kategorii, takže tuzemští hráči nejspíš ani letos nepochybovali, že Azul má díky MINDOK-faktoru nejlepší šance. Vždyť vzpomeňme na ročníky 2015, 2016 a 2017, ve kterých se radovaly právě autoři her, které u nás lokalizoval MINDOK.

No a kdo letos Azulu, abstraktní pecce s nádherným provedením, konkuroval? Výlet do pozůstatků starověkého Egypta s názvem Luxor od Rüdigera Dorna (autor oblíbeného Istanbulu), ve kterém se dva až čtyři hráči snaží odnést si z proslulého paláce v Luxoru co nejvíce pokladů a přinejlepším se dostat přímo až do faraonovy hrobky. Hra staví na kombinaci mechanismů proměnlivé herní plochy, sbírání sad a zajímavé správy karet na ruce – hrát můžete karty jen zkraje, dobírat jen doprostřed – a jako většina počinů vydavatelství Queen je laděna do lehce retro hávu, což upřímně mohlo jen těžko soupeřit s krásným Azulem. Druhý konkurent je hra z poněkud jiného soudku. Paranormální party hra The Mind, ve které všichni hráči mlčí a snaží se poskládat očíslované karty ve vzestupném pořadí, nám lehce připomněla skvělou kapesní kooperačku Hanabi. V Hanabi lze ale narozdíl od The Mind dávat nápovědy i jinak, než „zíráním do očí“ následovaným vyložením karty ve chvíli, kdy „to cítíte“.

I znalci se dočkali svého šampiona. V pomyslném ringu stáli proti sobě Die Quacksalber von Quedlinsburg (volně přeloženo jako Šarlatán z Quedlinsburgu), Ganz schön clever a Heaven & Ale. Šarlatán je hra, ve které dva až čtyři hráči vaří lektvary z dostupných surovin, přičemž se snaží várku nepřeplácat (pokoušení štěstí, poolbuilding). Ganz schön clever je zajímavá kostkovka od stejného autora jako Šarlatán (Wolfgang Warsch), která staví na vysoké míře interakce (některé vaše kostky mohou používat i soupeři). A do třetice, druhé želízko v ohni Michaela Kieslinga (autora Azulu), podílel se totiž i na simulátoru spojení duchovna a piva. V Heaven & Ale totiž vedete klášter a k němu náležející pivovar. Staráte se o své plodiny a vstupní suroviny pro lahodný mok, ekonomiku celého podniku a na konci vašeho snažení je v ideálním případě titul Pivo roku.

Ač nás v redakci nejvíce láká právě vaření piva, titul Kennerspiel des Jahres si pro rok 2018 odnesl Šarlatán (osobně si ale myslíme, že do her pro znalce nepatří mechanismus pokoušení štěstí).

_

To jsou letošní šampioni. MINDOK si opět odnáší jeden vavřín, na srdci může hřát ještě doporučení pro hry Memoarrr! a Majesty.