V dnešní době deskové hry zažívají opravdový boom. Trh je doslova zaplavován novými a novými kousky a každý fanoušek her řeší stejnou otázku – koupit si rozšíření ke hře, kterou mám rád, nebo si koupit novou hru? Pokud máte doma počin Ignacyho Trzewiczka Settlers: Zrod impéria a přemýšlíte nad koupí jednoho z mnoha rozšíření, třeba vám tento článek pomůže v rozhodování.

VELKÁ ROZŠÍŘENÍ

Atlantida

Prvním velkým rozšířením, které vyšlo v češtině, je Atlantida. Rozšíření obsahuje nový národ, který disponuje novým typem žetonů – technologickými žetony. Díky nim mohou Atlantiďané zvýšit produkci produkčních budov, zvýšit počet aktivací akčních budov a chránit budovy před zbořením protivníky. Navíc frakční budovy Atlantidy jsou levné. Zní to příliš skvěle? Máte pravdu, dle pověsti se bájná Atlantida potopila a to samé se stane i s vašimi frakčními budovami, takže si za ně na konci hry nezapočítáte žádné body. Další nevýhodou je, že neprodukujete meče, a způsobů, jak je získat, není právě mnoho. Atlantiďané jsou budovatelský národ, v konfliktech nevynikají a vzhledem k levným frakčním budovám a vysoké produkci jsou častým cílem nájezdů jiných národů. Rozšíření obsahuje pár karet pro ostatní národy, díky kterým mohou také využívat technologické žetony, nemohou je však využít stejným způsobem jako Atlantiďané (např. ke zvýšení produkce), jedná se pouze o další typ suroviny/platidla.

_

Aztékové

Dalším velkým rozšířením jsou Aztékové, středoamerický národ proslulý svou architekturou a krvavými oběťmi bohům. Novou akcí je vzývání bohů – otáčíte daný počet karet ze společného balíčku a doslova se modlíte, aby mezi nimi byly karty, které vám přinesou body či suroviny. Výsledek je dost nejistý, naštěstí se můžete pokusit naklonit si bohy a získat jejich přízeň (v podobě nového typu žetonů, který vám zaručí úspěch či zvýší zisk). Nic není zadarmo, abyste získali suroviny, které se vám hodí, a zároveň uspokojili božské choutky, musíte něco (nebo někoho) obětovat. Frakční budovy jsou levné, což vidím jako zvýhodnění oproti ostatním národům. Aztékové vzhledem ke své povaze nejsou tak bezbranní a mírumilovní jako Atlantiďané, takže se v rámci základní produkce vyzbrojíte jedním žetonem meče. Stejně jako Atlantida přidává druhé rozšíření karty i základním frakcím, které jim umožní získávat a využívat žetony božské přízně.

Dalším národem, na který se můžeme těšit, jsou Amazonky.

_

MALÁ ROZŠÍŘENÍ

Proč se nepřátelit

První malé rozšíření přináší do hry otevřenou produkci. Produkční karty tohoto typu, které postavíte ve svém impériu, budou moct využívat i vaši soupeři, za drobnou úplatu samozřejmě. Je libo trochu přátelské výpomoci?

_

Síla trojice

Jak název napovídá, nové karty vám budou přinášet bonus za trojice budov, které postavíte ve svém impériu.

_

My jsme si nezačali

Nejnovější rozšíření, které vnáší do hry víc konfliktů. Novou herní mechanikou je zde dobývání, což znamená, že soupeři ukradnete již postavenou budovu a přidáte ji do vlastního impéria. Bránit se proti dobývání můžete správným výběrem pořadí budování svých lokací – frakční lokace budujete zprava doleva a dobývání je tím dražší, čím dále vpravo (ergo čím starší) lokace je. Krom toho zde najdete i pevnosti, které přináší novou metodu sbírání vítězných bodů pomocí budování opevnění. Rozšíření obsahuje karty jen pro 4 základní národy (Japonce, Římany, Barbary, Egypťany) a je doporučeno pouze pro hru s nimi, protože Atlantida a Aztékové nejsou příliš konfliktní národy.

_

Nové národy jsou silné a dle mého je snazší za ně uhrát víc bodů než za Egypťany či za Japonce. To vyžaduje zkušenější protihráče, kteří je dokážou potlačovat a nebojí se být konfliktní. Navíc s novými kartami přichází i možnost poskládat si svůj balíček frakčních budov a správná kombinace karet základní národy rozhodně posílí. Vyšší obtížnost, nárůst konfliktu a delší doba přípravy (sestavování frakčních balíčků) jsou právě těmi důvody, které spoustu příznivců odradí. Je možné si zkrátit čas přípravy balíčku a prostě jen přimíchat všechny rozšiřující karty. V tom případě ale nebudete mít zrovna přehled a k některým výhodným kartám se jednoduše přes to množství karet nedostanete. Pokud tedy máte radši jednodušší a převážně budovatelské hry, pak nové národy nejsou pro vás. Pokud vás základní hra baví a chcete jen oživit své frakční balíčky, pak jsou nejlepší volbou malá rozšíření, ze kterých si můžete vybrat podle toho, jak moc konfliktní hru preferujete. Ve chvíli, kdy chcete Settlers: Zrod impéria naučit nováčky, však doporučuji hrát základní verzi a bez skládání balíčků. I když jsou názory na rozšíření rozporuplné, rozhodně doporučuji nejprve si je vyzkoušet, než podlehnete negativním recenzím.