„Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.“

(Abdul Alhazred, detaily neznámé)

Můžete si říkat co chcete, ale her podle knih H. P. Lovecrafta není nikdy dost. Hrůza z neznámého, nepochopeného a z tajemných hlubin vesmíru, ztělesněná do podoby Prastarých bohů a jejich monster, nás zkrátka fascinuje a kdo nemá ve skříni aspoň dvě takové hry, nemůže být v partě ani brán vážně. Takže, co nám přijde na talíř tentokrát? Resp. co na chvíli pořádně prověřilo servery Kickstarteru a vybralo téměř 2,5 milionu dolarů (cca 53 milionů Kč)?

Jako většinou, i tentokrát jde o kooperativku, v tomto případě pro jednoho až pět hráčů. Zápletka je jednoduchá – okultistická lóže chystá vyvolání Prastarého a vy jim v tom musíte zabránit, případně oživšího tvora seřezat tak, že zase nějakou tu chvíli, ideálně pár tisíciletí, nevstane. Doteď asi nic nového. Čím chce ale hra posadit na zadnici, jsou gigantické figurky včetně v prvním zakoupitelném rozšíření obsaženého 57 cm vysokého Cthulhu, jehož podstavec se stává součástí herního plánu! Jenom aby to v noci nevylezlo a nezakouslo nás to… Kromě něj se můžete utkat i s Hasturem či exkluzivně na Kickstarteru s Cthulhovým sidekickem Dagonem. Síly s nimi poměříte v šesti odlišných scénářích, které můžete s Prastarými kombinovat, variant tak bude hodně.

Protože je hra vydávána pro křídly Cool Mini Or Not, nečekejte klasické „FFG“ vyšetřovatele. Místo nich přijdou noví hrdinové, třeba populární mnich Rasputin, Arab Ahmed (což asi není tak úplně náhodička) nebo věštkyně Fatima. Asi vás nepřekvapí, že budou čelit nejen fyzické konfrontaci s nepřáteli, ale především vlastnímu šílenství. Každý z nich umí nějakou unikátní dovednost, jež vám ulehčí nesnadný život. Proti vám totiž stojí nejen v kapucích schovaní, cizím jazykem mumlající anarchisté, ale také třeba Hlubinní, ghúlové nebo Shoggoth (tak trošku jiný Šumař na střeše).

Za projektem stojí Eric M. Lang, autor pecek jako Rising Sun nebo XCOM, takže se o kvalitu vůbec nebojíme. Naopak, je se na co těšit! Jestli chcete mít konkrétnější představu, mrkněte se na video jak Eric hraje a dostává nařezáno.

Kampaň skončila před pár dny, ale není problém se ke hře dostat v rámci late pledge. Takže pokud chcete pustit žilou peněžence, víte kam jít.