Po několika trefách do černého s hrami, z nichž se později vyklubaly Spiel des Jahres (loňský ročník, šampioni z historie – 1. díl, 2. díl), se MINDOK letos na Vánoce chystá pustit do vod, které u nás zatím náležely pouze ostatním vydavatelstvím: hry s detailními plastovými miniaturami, aka „figurkovky“.

Spodní strana české krabice

Hra Plyšová hlídka (v angl. Stuffed Fables), kterou na naše stoly připravují, ovšem zdaleka není typickou figurkovkou. Zaprvé, jedná se o kooperační RPG, nikoli o obvyklejší armádní řežbu. Zadruhé, míří na menší děti, krabice uvádí již 7+. Soudě podle herního principu, který se hodně opírá o házení s kostkami a management kostek, by takovou hru děti zvládat mohly, i když se možná neobejdou bez alespoň jednoho dospělého jako „moderátora“. Zatřetí, bude to hra zaměřená na rodinné hraní, což dokazuje i ústředním tématem v podobě poutavého příběhu o malé holčičce, kterou má v merku Hrůzimor, vládce zlých snů. Jediné, co mu stojí v cestě, je parta holčiččiných plyšáků, kteří ji pod krycím jménem Plyšová hlídka každou noc věrně chrání (MINDOK prostě v každé hře potřebuje nějaké to Krycí jméno). Toto téma mírně připomíná slavné Pixarovky Příběh hraček a V hlavě, což je podle našeho názoru pro děti velkým plusem.

Hráči na sebe vezmou role jednotlivých plyšáků a společně se vydají do fantaskního světa jménem Říše zapomnění (kam odcházejí všechny ztracené hračky), aby ji zbavili Hrůzimorovy tyranie a aby temného pána jednou provždy svrhli. Každý tah si hráč dobere 5 kostek ze sáčku a rozhoduje se, jak s nimi naloží. Kostky mají různé barvy, z nichž každá umí jen některé druhy akcí, a jde tedy trochu o štěstí, které kostky si hráč vylosuje, a trochu o rozhodování, jaké akce zvolí a jak se svým losem naloží. Dalším unikátním konceptem hry je „kniha příběhů“, která řídí celý děj. Vždy na levé stránce jedné dvojstrany má novou mapu, po níž se pohybují figurky plyšáků i příšer, a na pravé stránce je kousek příběhu a speciální úpravy pravidel, které dané mapě přísluší – někdy se plyšáci brodí vodou, jindy tápou ve tmě nebo se toulají uličkami fantaskních měst, někdy přichází příšery náhodně, jindy bossové určení příběhem. Kniha příběhů má přes 100 stran a přináší sedm nezávisle hratelných, dějově navazujících kapitol, takže slibuje množství zábavy minimálně srovnatelné s epickou videohrou.

Plyšová hlídka je hra pro 2–4 hráče (nejlepší v plném počtu) a jednu partii uvádí krabice na 60–90 minut. Vzhledem k postupování jednotlivými mapami ovšem předpokládáme, že hru bude možné dle potřeby „zapauzovat“ a navázat příště otočením strany. Cenovku zatím MINDOK nezveřejnil, ale anglické Stuffed Fables, které se u nás již koupit dají, stojí v obchodech 1 800 Kč. Hře takto upovídané bude ovšem mnohem víc slušet lokalizace. Držíme palce, kniha příběhů je zajímavý koncept a pokud se ujme, mohly by takto vznikat další pěkné hry prodchnuté tématem skrznaskrz.

Zajímavost na závěr – na lokalizaci se podíleli také dva redaktoři MFantasy. O to víc věříme, že se vám bude hra líbit.