V minulém díle našeho článku o nejhranějších hrách našich redaktorů jsme se podívali do top 5 Marka a Katky. Tentokrát se o své nejhranější hry podělí David a Michal.

Všimněte si, že od čtyř redaktorů jsme se dočkali celkem 20 tipů, neshodli se tedy ani na jedné hře. U nás v redakci tedy platí: sto lidí, sto chutí 🙂

David

Mars: Teraformace v loňském roce vyšlo mnoho skvělých her, ale jen jedna vytvořila v naší herní skupince závislost. Kolonizace rudé planety je prostě návykovka a budovat vlastní engine je uspokojující jako máloco jiného. I proto vím, že kdykoliv jdu na Moravě na deskoherní večer, oranžová krabice vyjeví svůj obsah s pravděpodobností hraničící s jistotou.

_

Nájezdníci ze severu ač jde v českém deskoherním rybníčku o poměrně nový kousek, dokázal se u mě propracovat na výsluní. Velká porce inovace tomuto worker placementu sluší a jako bonus jsou Nájezdníci svižní, zábavní a dobře vypadají. Nutno dodat, že pro mě velká část jejich kouzla spočívá v tom, že dobře fungují i ve dvou hráčích. A kdyby u stolu unesli ještě pátého hráče, objevoval by se jejich herní plán v rozloženém stavu ještě častěji.

_

Celestia rodinný večer, party s kamarády, rozlučková partie dlouhého deskoherního večera, v těchto a dalších situacích sáhnu po krabici s Celestií. Roztomilá grafika lahodí oku žen, pokoušení štěstí zase rozzáří oči latentním gamblerům v mužských řadách. Pokud hru za tři minuty vysvětlíte i nováčkovi, ale s chutí si ji zahraje i ostřílený hráč, můžete se vsadit, že jste narazili na výjimečný kousek.

_

7 divů světa Duel říkáte si, že dvojkové spin-offy úspěšných her jsou jen snaha o dojení oblíbených kousků? Tak u duelové verze 7 divů světa si laskavě napravte své chybné mínění. Skladná karetka sice trvá do půl hodiny, ale intenzitou partie překoná spousta déle trvajících her. Parádně zpracovaný draft, výborně upravený systém budování města z původní hry a partie napínavé až do konce. I proto jde o nejoblíbenější hru pro dva u nás doma, ke které již netrpělivě očekáváme lokalizované rozšíření Panteon.

_

Azul další novinka, která svojí přístupností oslovila kamarády i rodiče, což každá hra neumí. Krásné provedení, rychle odsýpající partie a rozumná porce taktiky jsou ingredience, které z Azulu dělají natolik chutný pokrm, že nikdy neodmítnu jeho konzumaci. A že není příliš přitažlivý pro milovníky fantasy a příběhy napěchovaných her? Jednou za čas je zkrátka potřeba takové hry proložit něčím abstraktnějším.

_

Michal

7 Divů světa Za mě nejlepší hra světa z těch odehratelných pod hodinu. Zabaví i 7 lidí, nikdo dlouho nečeká na tah a to easy-kombení prostě funguje. Škoda, že se z ní trochu stává dojná kráva na rozšíření, Leaders a Cities docela stačí.

_

Thunderstone Quest Thunderstone Quest leží téměř na opačné straně komplexností množiny her než obvyklé rodinné hry, ale se ženou to milujeme. Spousta nápadů, celkem hutná atmosféra a scénáře, díky nimž nejsou žádné dvě hry stejné. Škoda jen docela dlouhého chystání a sklízení… a toho, že tolik komponent si žádá superobří krabici.

_

Myrmes Myrmes je prostě čistokrevné počítací euro, ale z nějakého důvodu (kterým si vlastně sám nejsem jistý) je ze všech počítacích eur moje nejoblíbenější. Malé figurky mravenců, souboj o zahradu, kam kladete feromony, bojování proti ostatním breberkám, zimní krmení, Myrmes to mají všechno. Starat se o rozvoj svého malého mraveniště, to prostě chcete.

_

Seasons Naše hra na dovolenou. Hrát něco jednou dvakrát do roka, ale tolik let po sobě, se při našich dvou miminech pořád kvalifikuje jako „nejčastěji“. Je v tom to kombení nejrůznějších kartiček á la Magic, není v tom ono ošklivé magickoidní šití do sebe (aspoň ne v tak velké míře). Jako nekonfliktní člověk to mám takhle radši. Hra v podstatě nabízí 90 minut házení kostičkami a příjemného kombinování á la co mi přišlo do ruky a co s tím udělám. A ty Naïadeho ilustrace, áááách!

__

Taluva Jedna z vizuálně nejkrásnějších her, jaké vlastním. Kdybych měl doma dedikovaný herní stoleček, budou to právě chýše, chrámy a věže na sopečném ostrově, které bych tam nechal trvale rozestavěné. Pod líbivým kabátkem se ale schovává výborně šlapající abstraktní hra. Žádné skóre, všehovšudy pět pravidel, miliardy kombinací. Hra je už roky na čelních místech žebříčku abstraktních her na BGG, a přitom je pořád tak strašně přehlížená!