Žebříčků je všude spousta, hry získávají různá ocenění. Tentokrát nás ale zajímalo, jaké hry se u našich redaktorů na stole objevují nejčastěji. Každý redaktor měl za úkol sestavit svůj žebříček pěti her, které už mají tak ošoupané komponenty, že si čísla a barvy na nich spíše domýšlíte. Protože teprve čas je tím pravým prubířským kamenem kvality, a hry, které nás vydržely přes naše psychózy a diagnózy bavit, jsou zkrátka něco spešl. V prvním díle našeho článku se svěřil Marek a Katka.

Dámy a pánové, nechte se inspirovat!

Marek

Limes není moc her, které by vám zabraly patnáct minut a přesto měly i po několika letech co nabídnout. Limes mezi ně patří. Ďábelský rébus v podobě carcasoidního klona baví mě i manželku i po několika stovkách partií a tuším, že jich ještě pár určitě sneseme.

_

Star Realms jak je to jednoduché, tak to funguje. Star Realms jsou typickým příkladem toho, že genialita je ukrytá v těch nejnenápadnějších věcech. Jasně, Marvel je pestřejší, Dominion tu byl první, ale pokud máte dvacet minut času a chcete během padesáti vteřin začít, pusťte se do výstavby kosmického impéria. Vhodné i pro děti a neléčené alkoholiky!

 

_

Pán prstenů jakmile je nálada a čas na něco složitějšího, vsaďte se, že se brzy přiřítí Rohané, trpaslíci i sám Elrond. Karetní LCG Pán prstenů je možná nejlepší kooperativní hra pro dva, kterou jsem kdy hrál, a její jedinou slabinou je v podstatě čekání na nová rozšíření. I když výsledek vždycky stojí za to.

__

Krycí jména jakmile přijde na návštěvu víc kamarádů, než snese takový XCOM, počítejte s tím, že tahle klasika půjde brzy na stůl s vehemencí decáku slivovice, který uzavřel rumový večer. Nejlepší párty hra je jen jedna, a i když miluji kouzelné světy Dixitu, vím, co se hraje každý víkend ve dvě ráno.

_

Temné znamení Arkham Horror se stal legendou. Eldritch Horror je vynikající. Panství hrůzy posunulo Lovecraftovy hry na nový level. Jenomže, co budeme hrát, když máme hodinu času? Správně. Tahle jednoduchá kostková hra nás prostě pořád láká a dohrát Brány Arkhamu je stejná výzva jako dva roky zpátky. Zkrátka a dobře, Cthulhu fhtagn!

_

Katka

Cyclades Tahle hra má podle mě všechno, co musí moderní deskovka mít – nápad, zajímavé téma, dobrou grafiku a figurky – a to zdaleka není vše, co může nabídnout. Má krátká a srozumitelná pravidla (dvě A4), přesto je komplexní a pořádně se u ní zapotíte. K vítězství se dá dopracovat více cestami, můžete budovat, podporovat filosofy nebo brázdit moře a bezohledně dobývat ostrovy soupeřů za pomoci mýtických stvoření. Zároveň hru dělá napínavější systém dražby, který mě osobně velmi baví. A jestli vám bohové budou nakloněni? To záleží na vaší oběti…

_

Small World Ve světě her obvykle platí klišé válečná hra/souboje = kostky. Pro nás, kteří neholdujeme náhodě (nebo jsme na ni po spoustě neúspěšných hodů zanevřeli) je Small World skvělým východiskem. Na relativně malém herním plánu začne být brzy těsno a rychle se budete s přáteli řezat hlava nehlava. Každá hra je jiná, k tomu připočtěte jednoduchá pravidla, velkou variabilitu, malé množství náhody, dobrý herní čas a skvělou znovuhratelnost. I když hra nevyšla oficiálně v češtině, pravidla s popiskem jednotlivých národů se dají najít na netu.

_

Settlers: Zrod impéria Jako dítě jsem vyrůstala na počítačové hře Settlers 2 a budování, to je moje. Na Settlers mě baví variabilita a kombinování, každý z národů je jiný, má odlišné možnosti a dosud jsem neobjevila žádnou univerzální výherní strategii, takže stále je co zkoušet. Pravidla jsou trochu obšírnější, ale slibuji, že po zahrání 12 zkušebních partií se do toho dostanete. Interakce s ostatními hráči je velmi okrajová, což mi nevadí.

_

Port Royal Skvělá karetní oddychovka, jež nadchla zatím všechny hráče, které jsme ji naučili. Pravidla jsou jednoduchá a herní systém „push your luck“ (neboli zkus své štěstí) potěší všechny škodolibé duše. Není větší potěšení než u pivka hecovat vaše přátele, aby pokračovali v otáčení karet a riskovali 🙂 V nedávné době vyšly Karty mrtvého muže, což je karetka založená na stejném principu, přesto dávám přednost Portu (víc se mi líbí práce s kartami i zpracování). Zajímavé je, že obě hry mají téma blízce spjaté s mořem, ale upřímně můžu říct, že téma je v obou hrách vedlejší a není mu přikládána větší váha. Otáčet či neotáčet? To je oč tu běží!

_

Nejsme tu sami Máte party, chcete se bavit, ale slovní a párty hry á la Activity vás neberou? Chápu. Pak by vás mohla zaujmout právě tato hra. Nejsme tu sami bych zařadila do kategorie party her, u kterých dojde i na přemýšlení. Je až pro 7 hráčů a jde o one-vs-all, takže se nováčci díky parťákům rychle zaškolí. Hra vám zabere cca hodinku a nápad i herní mechanismus je vskutku originální. Graficky jsou lokace oku přímo lahodící a přiznejme si – ulovit kamarády může být překvapivě uspokojující pocit 😉