Na Marsu by chtěl žít každý. Alespoň tedy na tom, kde už proběhla teraformace v parádní deskovce Mars: Teraformace (MINDOK). Prohánějí se na něm zvířátka, vody je dost a  už se dá dýchat téměř bez přístrojů.

Hra od svého vydání v roce 2016 (u nás 2017) posbírala tolik ocenění, že vypadá jako dekorovaný válečný veterán. Ruku v ruce s tímto úspěchem začali ve Fryxgames (původní vydavatel) kutit rozšíření. První dvě už jsme si užili a otestovali i u nás v redakci (Hellas&Elysium; Venuše), Hellas&Elysium s novou oboustrannou herní deskou považujeme za velký přínos ke znovuhratelnosti a rozmanitosti hry, Venuše se nám líbí díky možnosti zkoušet nové taktiky zaměřené právě na tuto planetu a prodloužení partií.

Pro letošek jsou v plánu další dva přírůstky do marsí rodiny a první z nich už dokonce klepe na dveře na českém trhu! Předehra nás zavede do období, kdy se velké korporace teprve v bezpečí matičky Země chystají vydat vstříc hvězdám a astronomickým ziskům na úkor nebohých dělníků teraformace. A takové chystání může vaši korporaci pořádně nakopnout, takže pak projekty půjdou jako po másle. Při přípravě hry si každý teraformer vybere ze čtyř karet předehry takové dvě, které se nejvíce hodí do jeho plánované taktiky a k jeho korporaci.

Karty předehry zlepšují úvodní situaci především zvyšováním produkce a případně i ziskem jednotek zdrojů. Přesto, že jde o malé rozšíření, dočkáme se v Předehře kromě 35 karet předehry, 5 nových korporací a 7 projektů také nového žolíkového symbolu na kartách (nahrazuje jakýkoliv jiný ve hře) a nových pravidel pro sólovou hru, kterou si popravdě sám občas doma střihnu. Dle prozatímních informací to vypadá, že v Předehře se nedočkáme převratných změn, spíše jen doladění mechanismů, které máme tak rádi, a lehkého osvěžení našeho evergreenu. Předehra dorazí už tento měsíc.

Letos ovšem nezůstanou ochuzeni ani ti, kteří by chtěli Mars: Teraformaci překopat trochu víc zgruntu. Díky Venuši máme novou planetu, o kterou se můžeme starat, ale nám je to pořád málo, co? Tak to se těšte na Kolonie! Nebudete vědět, kam dřív skočit/zaletět si. Lokalizaci druhého letošního rozšíření potvrdil MINDOK teprve nedávno, ale odstartoval tím naše velké těšení na to, co před Vánoci dorazí v černé krabici.

Vzdálené měsíce planet Sluneční soustavy, oblaka na Jupiteru, tam všude by se přece dalo něco vybudovat. Mrak sice na zemi podobnou planetu nepřeměníte ani pomocí bezové hůlky, ale kolonii byste tam vybudovat mohli a pak ji pěkně podojíte. V tomto rozšíření se tedy dočkáme nových destiček měsíčních kolonií (i s počítadly; celkem jich je 11, v každé partii se objeví 5 až 7), ke kterým můžeme vysílat své svěřence (aby tam založili kolonii, za kterou shrábnete bonus) a poté i vesmírná plavidla pro obchodování (=získávání bonusů). Nový mechanismus zní hodně lákavě, přidává další možnosti, ale pořád to není vše, protože v krabici bude ještě 49 nových projektů a 5 nových korporací.

_

Hraje se u vás Mars: Teraformace, i s prvními dvěma rozšířeními? A na které z nových rozšíření se těšíte nejvíc? Podělte se s námi na našem Facebooku!