Kaze Brekkera je možné okrást do posledního centu, ale dokud nebude spát šest stop pod zemí, počítejte s tím, že se vrátí, aby splatil všechny dluhy. Jenže obchodník Van Eck, jeden z nejvlivnějších byznysmenů celého Ketterdamu, bude možná příliš tvrdým soustem i pro něj, zvlášť když už nemůže věřit ani svým přátelům. Jisté je jen jedno – ten, kdo vyhraje, získá vše; a ten, kdo, prohraje, skončí jako hostina pro mrchožrouty…

Leigh Bardugo, izraelsko-americká autorka, o sobě dává vědět čím dál hlasitěji. Kromě série Griša a komiksu Wonder Woman: Válkonoška se proslavila především svojí dvojdílnou sérií Šest vran, jejíž druhý díl, Prohnilé město, je nyní k dostání i v českém překladu.

První kniha série, tedy Šest vran, byla pro mě osobně možná největším překvapením poslední doby. Proto jsem netrpělivě čekal, jak dopadne druhý díl. Ten navazuje přesně tam, kde jeho předchůdce skončil – v pořádném průšvihu. Kaz Brekker a jeho parta jsou lovnou zvěří, která nemůže pomalu ani vyjít na ulici, Van Eck drží všechny triumfy v rukách a Kazův úhlavní nepřítel Pekka Rollins se zatím směje, jak mu vše hraje do karet. Jenže to by nebyl Krkavec, kdyby nenašel z téhle šlamastiky cestu ven.

Ačkoliv asi tušíte, že úplným fiaskem jeho plány neskončí, přesto se autorce daří vyvolat ve vás napětí a strach o své milované hrdiny. A že vránám cvaká u zadnice každým okamžikem, to je snad jasné. Každý plán se aspoň nějak podělá, každé dveře mají zámek. Možná i díky tomu si partu antihrdinů oblíbíte ještě víc než kdy předtím.

Mimochodem, také vztahy mezi postavami se vyvíjejí. A musím pochválit, že velmi přirozeně a nerušivě, Bardugo rozhodně netlačí na pilu a nechává věci plynout bez jakéhokoliv násilí (samozřejmě metaforicky, jinak je v knize násilí naštěstí spousta). Jen mě v této souvislosti trochu udivila liberálnost obyvatel tohoto světa vůči jistým „odlišnostem“, ale chápu, že každé fantasy nemusí být temné jako realita.

Jádrem vyprávění a tím, na co nadšeně čekáme, jsou samozřejmě pořád plány a kolečka v kolečkách Kaze Brekkera. A ten vás nezklame ani teď. Občas jen zíráte a zapomínáte na to, že tenhle drzý floutek s odvahou provazolezce nad krokodýlí řekou je jen fiktivní postava a fandíte mu víc než hokejové reprezentaci. Krkavec neuznává náhodu a každá bizarní shoda okolností hrající v jeho prospěch smrdí podezřením, jež se obvykle prokáže, zatímco tleskáte a voláte „Bravo!“

Největším problémem knižních sérií je obvykle závěr, který se nepodaří vždy vypointovat. Tady budete uspokojeni. Ne že byste skákali kilometr do vzduchu, ale v pořádku, žádná trapnost, žádná kozí branka nebo deus ex machina. Vynikající je, že vás autorka nechá si řadu věcí domyslet, pouze je otevře. A jeden minispoiler: výraznou tečkou bude také konec jedné z postav, který svou absurditou podtrhuje hořkosladkou chuť života.

Jedinou slabší stránkou je na temnou fantasy lehounká naivita (ale opravdu lehulinká), jež jistě souvisí s teenagerským věkem i vyzněním hrdinů, a také méně výrazných momentů, na které byste si pamatovali i po letech. Rovněž nečekejte žádnou bůhvíjakou originalitu, svět a charaktery už znáte, nových moc nepřibude.

Jenže na tyhle nedostatky nebudete prakticky vůbec myslet. Uprostřed akčního děje, živých dialogů prošpikovaných občas vynikajícími vtípky a obstojné zápletky není čas řešit, že něco podobného tu už párkrát bylo a že jednička byla možná o milimetr lepší. A bavit se budete výborně, o tom nepochybujte.

Autor: Leigh Bardugo
Vydal: Fragment, 2018
Série: Šest vran 2
Překlad: Julie Žemlová
ISBN: 978-80-253368-7
EAN: 978802533687
Počet stran: 432