Hořká pachuť, jíž je prosycen dokonce i sám vzduch, už nelze oddělit od běžného života. Moc podivného organismu, Artemisia fatalis, o kterém už snad ani nemůžeme hovořit jako o rostlině, vzrůstá každým dnem. Obyčejný člověk se střetává v ulicích s bytostmi s rudě žhnoucím zrakem, které nyní nepatří jen do okrajových částí Nového Kapitolu a zemí Raabu. Milý čtenáři, vítejte opět ve světě Daniela Tučky, kde elektřina pozbývá své moci, vodivost kovů zmizela v propasti časů a kde jen stěží obyčejný smrtelník najde pouze čtyři světové strany.

Konec druhého dílu přináší mnoho otázek, na které ovšem lze najít odpovědi právě ve třetí části. Ovšem musím konstatovat, že většina okolností a podivností se vysvětlí až v druhé polovině knihy. Každopádně, pokud se vrátíme do minulosti, v závěru druhého dílu opouštíme Nicolase ve chvíli, kdy přijíždí do Archipelargu, aby se opět pustil do boje, tentokrát ovšem s pelyňkem. V tu chvíli se otevírá nové kolo intrik, úskoků, zrad a opětovného nalezení přátel. Zatímco Nicolase vede poslání od boha z hory, Adelaide Gordonová, jeho vlastní žena, po rychlém vzestupu a pádu na trůně, utíká ze země s obrovským zmatkem a pochybnostmi sama v sobě. Ulicemi se prohání lůza s rudýma očima a za nimi se svojí šílenou přesností a vírou ve Velkého Konstruktéra Dominité, neohrožená armáda Nicolase Gordona, která pozbývá slitování nad nevěřícími, rudookými.

Archipelarg zachvacuje jeden oheň revoluce za druhým, nad zeměmi Raabu vládnou silnou rukou nebeská dvojčata toužící dobýt a přetvořit celý známý svět. Na bedrech našich hrdinů tak leží obrovská odpovědnost v podobě zvrácení katastrofy, která se řítí na svět a zaplavuje ho rzí zrádného pokušení pelyňku. Kdo odolá, zvítězí sám v sobě a smí si ponechat lidství? Pro ty druhé se nabízí zdánlivá nesmrtelnost, ovšem říká se, že na každou nemoc je lék a proti každému zlu existuje účinná obrana…

Daniel Tučka je autorem nejen trilogie Pelyněk, mezi jeho díla patří román Umrlčí tanec. Kromě této knihy se objevují také jeho povídky, a to v několika sbornících: Legendy prokleté knihovny (Hex libris), Žoldnéři fantazie I(Mezi psem a vlkem), Kočas 2012 (Dlouhá zima), Žoldnéři fantazie V(Rezavé ovce) anebo například v antologii Excelsior gentlemani (Den, kdy se město zastavilo). Také je účastníkem několika literárních soutěží, zmíním alespoň CKČ, Žoldnéři fantazie, Ježíšku, já chci plamenomet a další.

Opět musím říci, že Pelyněk neztrácí na kvalitě, i když se jedná již o třetí svazek. Možná dokonce naopak, jelikož v poslední knize nabývá děj spádu. Já osobně jsem se nemohla od díla odtrhnout, dokud jsem nedošla konce. Kniha se mi líbila a to i přesto, že veškeré konání a události v ní zaznamenané se naplnily poněkud temnější atmosférou. Přiznávám, že osudy některých mnou oblíbených postav neskončily přesně tak, jak by se mi líbilo. Ovšem právě toto je další ukázkou odvahy autora, který dokázal do příběhu vdechnout něco nového, avšak tolik lidského a snad i skutečného, že člověk není daleko od toho uvěřit…

Pokud tedy celkově shrnu tuto knihu, tak děj se mi opravdu líbil, avšak nemohu opomenout úchvatnou obálku a ilustrace. Těm, kteří se dostali k prvním dvěma dílů, nemusím vysvětlovat, jakou náturu má toto dílo a opět si stojím za tím, že nejen fanouškům steampunku je určen trojdílný román Pelyněk. Přeji pěkné počtení.

Autor: Daniel Tučka

Vydal: Straky na vrbě

Autor obálky: Tomáš Kučerovský

Autor ilustrací: Lenka Šimečková

INSB: 978 – 80 – 87364 – 81 – 9

EAN: 9788087364819

Počet stran:  453

Cena: 250 Kč