Série Hyperversum od italské spisovatelky Cecilie Randall se údajně řadí mezi nejúspěšnější reprezentanty v žánru LitRPG. Opravdu tomu tak je nebo se jedná o šikovný reklamní trik? Můžete si to ověřit na zástupci této řady s podtitulem Brána času, který nedávno vyšel i v České republice.

Hned na úvod musím zdůraznit dvě věci. Za prvé se nejedná o první část této série, protože už dříve vyšla trilogie Hyperversum, která se věnuje událostem dějově předcházejícím této knize. Bohužel ovšem nebyla přeložena do češtiny, takže ji na pultech domácích knihkupectví zřejmě nenajdete. A za druhé se většina čtenářů shodne na tom, že se vlastně vůbec nejedná o zástupce LitRPG.

Definice tohoto žánru je povětšinou založena na kombinaci klasického fantasy nebo sci-fi příběhu s mechanismy online her. Přestože se tedy ocitáte přímo uprostřed herního světa, zároveň se autor pokouší nezapomínat, že se v něm stále musí vyskytovat různé herní záležitosti. Krásným příkladem je například série Hraju, abych žil. V ní můžete sledovat hlavního hrdinu, který získává zkušenosti, zlepšuje svůj level a nachází nové předměty. Oproti tomu v Hyperversum Next na začátku sice můžete pozorovat mladou dívku Alex, která se pomocí oblíbené starší hry a starého počítače dostává do virtuálního světa, ale náznaky LitRPG se po několika desítkách stránek vytrácejí. Později se totiž tento román přetvoří na klasičtějšího zástupce středověké fantasy a v tomto směru se drží až téměř do konce.

Rychle se podíváme i na děj tohoto románu. Hlavní hrdinka Alex se po uvíznutí v počítačové hře Hyperversum Next ocitá na místě, kde by raději nebyla. Stává se totiž svědkem vraždy a nemilosrdný zabiják se rozhodne zbavit nechtěné svědkyně. Naštěstí to nebude mít tak lehké, protože Alex potkává statečného panoše Marca, který ji pomůže dostat se z této bryndy. Následně poznává i jeho příbuzné a přátele, dostává se na středověký turnaj, kde se objeví i mnoho rytířů, šlechticů, a dokonce samotný král Francie. Ovšem pohádkový život ji tu přesto nečeká.

Cecilie Randall tedy vytvořila spíše historickou fantasy, která si ovšem nehraje na příliš promyšlenou pomůcku ke studiu dějin. Nepopisuje dopodrobna historické události, přestože některé z dějepisných rysů si jistě musela nastudovat. Jedná se ale spíše o drobnosti týkající se chování nebo vyjadřování postav, přičemž i v tomto případě určitě najdete několik nepřesností.

Na druhou stranu se jí ovšem podařilo vytvořit poměrně zajímavý příběh, který takřka neztrácí na zajímavosti a obsahuje mnoho akčních chvilek. Dočkáte se mnoha soubojů a bitek, ale zároveň dostala opravdu velký prostor i romantická linka. Přestože nakonec téměř převažuje nad vším ostatním, rozhodně se nejedná o žádnou plytkou červenou knihovnu.

Hlavní postavy jsou vesměs sympatické, i když samotná Alex vám možná někdy poleze svým chováním na nervy. Není to prostě úplně dokonalá dívka, což je vlastně nakonec celkem dobře. Charakterů je v knize opravdu dostatek, díky čemuž různorodost jejich povah pomáhá zlepšit samotný děj.

Vedle historické fantasy příběh dostal i lehkou příchuť detektivního žánru. Po většinu knihy pátráte s hlavními postavami po zločincích, kteří zavraždili jednoho chlapíka a potom pronásledovali Alex a Marca. Zároveň jsou ovšem jejich cíle daleko vyšší, a i v tomto případě se tedy budou muset vaše mozkové závity otáčet.

Hyperversum Next: Brána času v konečném posouzení vlastně vůbec není špatnou knihou, ale záleží v jakém úhlu pohledu ji hodnotíte. Jestliže si chcete přečíst dalšího zástupce momentálně stoupajícího žánru LitRPG, asi budete trochu zklamáni. V případě, že si chcete přečíst oddychovou historickou fantasy a nebojíte se i trochu láskyplného příběhu, určitě si přijdete na své. Kniha ovšem rozhodně není určena pouze pro holky, ale ocení ji i každý švarný rytíř a panoš.

Autor: Cecilia Randall

Vydal: Fragment

Překlad: Sarah Baroni

ISBN: 978-80-253-3684-7

EAN: 9788025336847

Počet stran: 440

Doporučená cena: 369 Kč