Doba, kdy byli Češi nejen chudí, ale díky socialistické výchově také lakomí, je chválabohu pryč. Nyní už většina z nás chápe, že dobrý zážitek něco stojí, což se projevuje i ve světě deskových her. Česká vydavatelství se nebojí posílat na trh stále větší a větší kusy. Pokud chcete vidět gigantické armády plastových figurek, už nemusíte do zahraničí nebo na Kickstarter, v češtině jich vyšlo dost – a deset, které nás nejvíce zaujaly, vám nyní připomeneme (i s bonusovou, teprve připravovanou hrou). V našem žebříčku jsme hodnotili nejen kvalitu hry, ale také figurek. Souhlasíte s námi, nebo máte jiný názor?

_

10) Panství hrůzy – tahle parádní hororová kooperativka se může chlubit hodně pozitivy, ale figurky mezi ně moc nepatří. Dobře, jsou celkem pěkné, ale taky se rozpadají, nedrží a párkrát vám zbytečně zvednou puls (to platí pro anglické i české vydání, chyba je tedy na straně původního vydavatele, FFG). Jenomže jinak je to skvělá hra, a to nemůžeme ignorovat.

                                                                  

9) XCOM – v XCOMu zrovna armády figurek nenajdete, vlastně jen oddíl čtyř druhů agentů, nějaké ty stíhačky a létající talíře. Jenže figurkovka to je, a i po několika letech zatraceně zábavná. Real-time ji posunul do úplně jiných výšin, a tak se u nás proti ufounům bojuje celkem často, což nejde v tomto žebříčku ignorovat.

                                                        

8) Zombicide – pokud milujete ten pocit, když se jako šmirgl drsní hrdinové snaží proběhnout městem plným oživlých nemrtvých, jste na správné adrese. Řada lidí tuhle jednoduchou, intuitivní a na dramatické momenty bohatou deskovku miluje a i my se k ní posadíme vždycky rádi. Za humny už je i smečka vlčích zombií z rozšíření Wulfsburg a možná se dočkáme i samostatně hratelné verze laděné pro změnu do zelena: v Green Horde nedočkavě slintají nemrtví orkové.

                                                     

7) Descent – když jsme poprvé viděli figurky v Descentu, oj oj, jak jsme hýkali blahem! Nádherná veliká plastová monstra pochodovala po mapě, kde se jim snažili postavit řádově o několik metrů menší, přesto detailně zpracovaní dobrodruzi. Sedmé místo tak skvěle nevypadá, jenže konkurence byla nabitá a tohle vynikající RPG má stále co nabídnout, takže se ho vůbec nebojte.

                                                 

6) Scythe – euro v nádherném kabátku odehrávající se v brutální steampunkové dystopii, to všechno je Scythe. K tomu si připočtěte masívní mechy, postavičky hrdinů i jejich zvířecích mazlíčků a výsledkem je neortodoxní figurkovka, kterou si prostě chcete vyzkoušet. Ne nadarmo svého času vyhrávala ceny jako o závod.

                                                     

5) Blood Rage – jediný důvod, proč není tahle vikinská řezačka v našem žebříčku výš, se jmenuje Rising Sun, hra na velmi podobném principu, kterou ale přeci jen hodnotíme výš. Jinak si klidně představte Blood Rage třeba na druhém místě. Je to zábava a ty figurky, ááách!

                                        

4) Star Wars: Rebelie – ačkoliv vám po galaxii běhá figurek opravdu hodně a jsou zdařilé, nejsilnější stránkou této hry je přece jen její dokonalá hratelnost a emotivní atmosféra. Za rebela byste se nejradši schovali v záchodové míse a za Impérium se cítíte jako slon, který loví krtka. A ačkoliv se v redakci nemůžeme shodnout, zda je lepší souboj 1 vs. 1 nebo 2 vs. 2, víme, že kde je Rebelie, tam se bude hrát Rebelie.

                                                       

3) Doom – není to euro, není to RPG, je to prostě řežba! V Doomu si připadáte jako mariňák zběsile měnící zásobníky a zuřivě pálící po všem, co se hýbe, dokud se to hýbat nepřestane. Atmosféra hry je prostě parádní – a o překrásných figurkách se bavit ani nemusíme. Některých z nich se vlastně radši ani nedotýkáme, protože se jich bojíme.

                                                       

2) Lords of Hellas – králem obřích -atur (těžko jim říkat miniatury, když mají na výšku skoro 15 cm!) se stávají řečtí bohové líznutí sci-fi technologiemi. Ve vlajkové lodi Albi pro rok 2018 si to rozdáte v tolika disciplínách, že nebudete vědět, kam dřív skočit. Lov monster, plnění hrdinských skutků, uctívání bohů, stavba monumentů (to jsou ty postupně skládané -atury) a přitom všem se budete po Řecku prohánět se svým hrdinou i armádami hoplítů. A vítězství může nastat několik druhů, konkrétně čtyři. Díky, dáme si další partii prosím!

                                            

1) Rising Sun – a králem se stává – tády dády dá – Rising Sun! Pokud už saháte po wakizaši a chcete spáchat seppuku, raději si kupte tuhle hru a pozvěte k sobě tři kamarády. Uvidíte, že ve světě plném japonských démonů, udatných samurajů a přátelských čajových posezení odhodíte chmury stranou.

                       

Bonus: Plyšová hlídka – tahle příběhová pohádková figurkovka pro děti i dospělé se teprve chystá, ale náš redaktor Mysha už ji hrál a podílí se na jejím překladu, takže máme informace z první ruky. Hráči převezmou role týmu plyšáků, kteří chrání svoji milovanou holčičku před králem nočních můr a vydávají se kvůli tomu do mystického světa, kam odcházejí všechny ztracené hračky. Dějově půjde o kříženec mezi Příběhem hraček a V hlavě, s bonusem roztomilých figurek a zajímavého konceptu knihy, která má vždy na levé straně novou herní mapu a na pravé úpravy pravidel a kousek příběhu. Rozhodně odvážný herní koncept a pokud se uchytí, mohly by takto vznikat další zajímavé příběhové hry. Máme se nač těšit!

                                    

Na článku spolupracoval David Navrátil a Michal Stárek.