Předčasné léto nás sice zaskočilo, ale hrát deskovky jsme kvůli tomu nepřestali. Ani teď, se začínajícími letními prázdninami (tedy aspoň pro školáky), na hry nezanevřeme. Místo toho se raději podíváme, kam by šlo chytře investovat naše těžce vydělané peníze. A crowdfunding je jedna z našich oblíbených úschoven prostředků před manželkami a přítelkyněmi (a muži a příteli).

První tip, který nelze opomenout, je hra, kterou mi už přes měsíc strká pod nos Michal. A musím říct, že když jsem si konečně otevřel odkaz od něj, vykoukla na mě opravdu překrásná hra Tang Garden. Zenová hra (ty Michal rád), ve které jeden až čtyři hráči budují královskou zahradu pomocí pokládání destiček, čímž lákají do zahrady nové zajímavé postavy, chce bodovat především (ale nejen) nádherným vizuálem a propracovanými figurkami. Zajímavým prvkem je, že hra klade důraz na vyváženost a vzájemné propojení jednotlivých prvků v zahradě, takže není vhodné náhodně naplácat dohromady všechno možné, lepší je citlivě zakomponovat jednotlivé prvky. Dalšími herními mechanismy jsou sbírání sad a draftování karet – ty já moc rád! Hru již podpořilo přes 7 tisíc backerů a vybrala 550 tisíc eur z původně žádaných 30 tisíc. Základní krabice hry přijde na 45 eur (cca 1 200 Kč) a kampaň končí za 10 dní.

Dobrých duelovek není nikdy dost. Tuhle mantru budu opakovat pořád dokola. Getaway Driver má podle mě potenciál zařadit se po bok kvalitních dvojkovek. Dva hráči si to v něm rozdají v pěkně oldskůlové honičce mezi poldy a padouchy. Asymetrie, o tu tady půjde! Řidič auta pomocí šílených kousků uniká policii, která disponuje vybavením, vozidly a dokonce kontrolou nad ulicemi města. Ulice může policie upravovat tak, jak se strážcům zákona hodí, aby utahovali smyčku okolo krku nezvedeného řidiče auta. Svižná a skladná hra vás v kampani přijde na 24 dolarů (něco přes 500 Kč), což je na poměry Kickstarteru za hubičku.

Dnes mám náladu na lehce zvláštní kousky. A hlavně jsem za mlada miloval Transport Tycoon! Takže je jasné, že mi do oka padl mývalí magnát – Raccoon Tycoon. V této ekonomické deskovce začínáte s málem, ale kam můžete dosáhnout, tam se ani Warren Buffet nepodíval! Produkujte žádané komodity, stavte města, kupujte železnice, a pak prodávejte vše co máte, abyste dosáhli co největšího zisku. Grafika hry je krásně vyvedená, vše je laděné do zvířátkového hávu, můžeme se těšit na mechanismy aukce, sbírání sad a spekulací s komoditami (těch je celkem 6 typů). Ekonomické deskovky my máme hodně rádi a u Raccoon Tycoonu visí ve vzduchu šance, že zvířátka přilákají ke stolu s připravenou hrou i zástupkyně křehkého pokolení. Obchod se zvířaty (ten legální) je dostupný od 49 dolarů (cca 1 000 Kč), kampaň potrvá ještě necelé dva týdny.

Na závěr ještě jedna lahůdka, kterou si sice nezahrajete, ale váš život deskohráče může neskutečně ulehčit. Už podle názvu se jedná o opravdu ultimátní řešení převozu a přenosu deskových her. Přivítejte The Ultimate Boardgame Backpack! Tento variabilní batoh vám umožní stylově a šikovně přepravit spoustu her, aniž byste si u toho zničili záda a zbytek vašich dnů chodili shrbení jako Zvoník u Matky Boží. Batoh vaše hry ochrání před oděrkami, promáčklinami a deštěm. Vysouvatelná hlavní část pojme prakticky jakoukoliv hru (dokonce i Gloomhaven a SW: Rebelii zároveň!), nebo třeba deset průměrných a menších kousků. V zataženém stavu se batoh vejde do rozměrových limitů pro palubní zavazadlo v letadle. Nejedná se ale o levnou záležitost, cena batohu je 149 dolarů (cca 3 300 Kč), takže pokud zůstanete u IKEA tašek (tak jako já), nikdo se na vás skrz prsty dívat nebude.