„Tohle tam chceš hodit? To se tam přece nemůže vejít, dyť ti to spadne!“ svíst cink BÁC! „Já to říkal“

Drop it
Autoři Bernhard Lach, Uwe Rapp
V ČR distribuuje Albi
Počet hráčů 24 hráči
Časová náročnost 20 minut
Vhodné od 6 let
Jazyková závislost Česká pravidla, komponenty bez textu
Rok vydání 2018
Pořadí na BoardGameGeeku 5 392. (celkově)
Mechanismy Šikovnostní hra

Bernhard Lach a Uwe Lapp jsou na poli herních designérů jména vpravdě neznámá. Návod informuje, že to jsou dlouhodobí kamarádi a členové šachového spolku, a že si od přemýšlivých složitých šachů rádi oddechnou u her úplně jiného stylu. Takovou hrou je i šikovnostní Drop It, vydané pod vlajkou Albi.

O co jde? Celá hra se odehrává ve svislé „v podstatě 2D” ploše mezi dvěma plexiskly, kam hráči hážou svoje geometrické dílky. Každý začíná hru s třemi kruhy, dvěma trojúhelníky, dvěma čtverci a dvěma kosočtverci ve své barvě. Hráč potom ve svém tahu musí vhodit některý ze svých dílků do svislé plochy tak, aby se nedotýkal stejné barvy ani stejného tvaru (okraje plochy toto simulují tím, že vždy v některém úseku okraje je zakázán dotek některého tvaru). Pokud tento zákaz poruší, nedostanou nic, jinak si každý tah připíšou body podle toho, jestli tvar prochází bonusovým kolečkem vylisovaným na plexiskle a podle toho, jak vysoko leží nejvyšší bod právě vhozeného tvaru. Navíc si, v rámci trochy taktiky, mohou hráči dvakrát za hru zaplatit výjimku, kdy se jim body přidělí i přes porušení zákazu. Samotný žeton výjimky, kterého se tím aktem zbaví, přináší 3 vítězné body, takže je lépe si jej nechat do druhé půlky hry, kdy pyramida dílků dosahuje výš a každý vhozený tak dosáhne do lépe bodovaných nadmořských výšek… ale kdo zaspí a žetony si nechá příliš dlouho, může prohloupit.

To je v podstatě tak nějak všechno. Od hry tohoto stylu se nedá čekat o moc víc než zábavná odpoledne při procvičování šikovnosti s našimi ratolestmi. Samozřejmě se dříve či později ohraje, ale než se tak stane, je to hra dostatečně zábavná – a to, že se tentokrát proti vám nespikávají kostky (jako je standard u jiných her), ale sama fyzika padajících předmětů (což je herní standard už méně), dokáže i dospěláka příjemně vybičovat. Partie je na 15 minut, tak proč nezkusit nandat to spoluhráčům (a gravitaci) znovu?

VERDIKT
Drop it je příjemná šikovnostní hra pro rodiny, obzvlášť ty s malými dětmi. Házet čtverečky do trubky je zábava jak pro čtyřleťáka, tak pro (např.) příjemně ovíněnou partu jako závěr herního večera. Jen je trochu škoda, že se jedná o partu maximálně čtyřčlennou.