Fallout. Hra, která definovala mládí dnešních třicátníků víc než gamebooky, možnost sledovat NHL na satelitu či svobodný přístup k pornografii. Její v tu dobu moc hezká grafika, nekonečný svět, miliony možností, propracované questy a humor černější než Česká soda nás zkrátka okouzlily a když jsme se dozvěděli, že se chystá na stůl, srdce nejednoho „Zakladatele“ či „Vyvoleného“ zaplesalo nadšením. A nyní přichází Fallout pod taktovkou Blackfire kompletně v češtině.

Na začátku samotné partie si musíte samozřejmě pořídit hrdiny, kteří budou stejně jako v předloze definováni „SPECIAL“ atributy, tedy silou, vnímáním, obratností atd. Atributy můžete samozřejmě vylepšovat a také pořizovat perky. Dávejte pozor i na zdraví a radiaci, ať neskončíte jako sežehnutá mrtvola! Ať už zvolíte člena Bratrstva oceli nebo hnijícího ghúla, vyrážíte do pouště s jediným úkolem – být v plnění questů rychlejší než ostatní hráči. V tomto hra podle řady hráčů staví hlavně na principu „multiplayer-solitaire“, takže žádnou velkou vzájemnou interakci nečekejte, natož třeba přestřelku mezi postavami. Každý si hraje na svém vlastním písečku a vlastně se jen předbíháte, kdo vyrobí bábovičku dřív. Mně osobně tento princip nevadí, ale zběsilé soutěžení najdete nejspíš jinde.

Drsnou, nehostinnou poušť bude simulovat z hexů vytvořená mapa, kterou definuje vámi zvolený scénář (znalci třetího a čtvrtého dílu prý poznají, o co jde, což bohužel nemohu potvrdit, skončil jsem u Tactics). Cestou budete samozřejmě sbírat také vybavení, obchodovat se zátkami a podobně.

Názory na hru jsou zatím trošku kontroverzní. Zatímco fanoušci původní pc série si mnou ruce a spokojeně chrochtají blahem (a hru hodnotí obvykle nejvyšší či druhou nejvyšší známkou), řada recenzentů původní verze měla výhrady (například ke zmiňovanému nedostatku interakce). Na druhou stranu, málokterá hra je prý tak dobrá v sólo módu, a pokud vás bavil třeba Zaklínač, nevidím důvod, proč by se vám neměl Fallout líbit. Což jsou ovšem jen třesky plesky, dokud nevykucháme krabici a nezkusíme si přežít v pustině na vlastní kůži.

A že se na to zatraceně těšíme. Dle posledních informací bychom se výletu do postapo světa snad mohli dočkat v druhé půlce prázdnin.