Malé vydavatelství Fox in the Box roste jako z vody a místo malého děťátka už před sebou máme puberťáka, který kolem sebe háže jednu pecku za druhou. Do stávajícího portfolia, k pravěkému Neanderthalu, renesančnímu Pax Renaissance, železničářsko-akciovému 18CZ a splněnému snu všech hravých mikrobiologů BIOS: Genesis (s navazujícím chystaným BIOS: Megafauna) přibudou hned tři kousky, které původně vydala firma Sierra Madre Games. Píši přibudou, ve skutečnosti k nim budou zatím pouze spuštěny předobjednávky, ale ze zkušenosti odhadujeme, že všechny hry, které níže uvedeme, se dočkají české verze.

Jako první novinku si představíme Greenland od Phila Eklunda (u Fox in the Box velmi oblíbený autor) a Philippa Klarmanna. Nejde o novinku jako takovou, protože hra již dříve vyšla. Českého vydání se ale dočká nová edice, kterou je možné hrát až ve čtyřech hráčích. Téma hry navazuje na simulaci pravěkého člověka Neanderthal, tentokrát ale již členové vašeho kmene umí mluvit. V Greenlandu tak řešíte zase trochu jiná dilemata, tentokrát je na scéně náboženství, domestikace zvířat či třeba vynalézání nástrojů. Podobně jako ve výše zmíněné hře se utkáte s událostmi, které s vaším kmenem pěkně zamávají (smrt starších, migrace zvířat) nebo mu naopak otevřou prostor pro rozvoj (příjezd obchodní lodi), stejně tak vyrazíte i na lov kořisti a budete vyjednávat a provdávat svoje dcery. Můžeme se tak těšit na pokračování kapesní pecky z pravěku s mrazivým nádechem Grónska!

Další předobjednávkový titul je ze „série“ Pax a tentokrát budeme přetínat okovy nevolnictví. Otrokářství zvoní hrana, chcete-li být u historických změn, rozehrajte partii Pax Emancipation, dalšího kousku od Phila Eklunda. Ten na hru sám aktuálně sbírá předobjednávky, česká verze hry by tedy případně mohla vyjít ve stejném čase jako anglická. Ke hře se může posadit poměrně netypický počet hráčů – 1 až 3 hráči, jejichž úkolem bude vžít se do role abolicionisty, který v období osvícenství bude blokovat otrokářské přístavy, pomáhat stavěním obchodních míst obyvatelstvu v kolonizovaných oblastech postavit se na vlastní nohy, rozdmýchávat revolty otroků či měnit zákony. Ultimátním cílem je pak zajistit, že žádný člověk už nadále nebude moci legálně vlastnit jinou lidskou bytost. Je nám jasné, že se při hře hravým způsobem naučíme tolik historických faktů jako při studiu libovolné encyklopedie. Phil „Grafoman“ Eklund už teď způsobuje Davidovi Hanáčkovi neklidné sny při představě překladu dvou více než 40-stránkových sešitů s pravidly, které budou součástí balení hry.

Možná jste si všimli, že všechny novinky v tomto článku patří do stáje Sierra Madre Games, se kterým Fox in the Box uzavřelo dohodu o vydávání lokalizovaných verzí vybraných her z jejich portfolia. A kromě dvou eklundovek sáhli u Foxů po ekonomicko-politickém spektáklu John Company. Souboj rodinných klanů se odehraje na pozadí Východoindické obchodní společnosti, která byla jednou z nejvlivnějších organizací v historii britského impéria. Holt exotická koření a vzácné zboží z Orientu chtěl každý a neváhal za to zaplatit. Cest k úspěchu bude více, klíčová budou obchodní rozhodnutí i pořádná dávka politikaření v rámci obchodní společnosti. Pozor také na vzpouru v Indii nebo třeba legislativní změny ze strany britské vlády. Hra obsahuje tři scénáře, které vás zavedou přímo do jedné ze specifických fází rozvoje společnosti, nebo v průběhu celovečerní partie provedete svůj rod událostmi mezi lety 1720 až 1857. Za John Company stojí Cole Wehrle a nám hra lehce připomíná oblíbený Pax Renaissance s velkým důrazem na obchodování.

Poslední hru představím pouze telegraficky, protože se (i její česká verze) chystá na Kickstarter, takže se na ni zaměřím v pravidelném okénku do světa crowdfundingu. Jedná se o hru 18Lilliput, ve které budeme budovat železniční tratě. Aby také ne, když je jejím autorem designér hry 18CZ Leonhard Orgler!. Hra by se měla vlézt do 60 minut a to je vše, co vám o ní zatím prozradíme.