Stejně jako v loňském roce, i letos malé městečko v kraji Vysočina láká všechny fanoušky sci-fi, fantasy a her. První týden v červenci se zde koná již tradiční Festival Fantazie (zkráceně FFko), největší popkulturní akce svého typu v ČR.

Kdo zavítá do Chotěboře v čase od 29. 6. do 8. 7., bude nejspíš překvapen. Predátor si povídá s Lokim, po ulici se prochází Kapitán Amerika, ve frontě na zmrzlinu před vámi stojí ork, zatímco stormtroopeři to rozbalují s Gandalfem na tanečním parketu. Soutěž v tzv. cosplay přitáhne každoročně jak spousty soutěžících, tak diváků. Program festivalu obsahuje mnoho fanouškovských linií, na své si přijde opravdu každý od příznivců Star Treku až po milovníky poníků. Součástí je i linie obsahující vědecké přednášky a rady pro budoucí autory. Pokud jste spíš prakticky než teoreticky zaměření, také se pro vás najde vyžití – move con nabízí například trénink boje s mečem ve stylu Geralta, sebeobranu, lekce latinskoamerických tanců a mnohé další pohybové aktivity. Příznivce filmového plátna jistě potěší, že každý den probíhá promítání toho nejlepšího ze sci-fi a fantasy v místním kině.

Důležitou součástí  FFka jsou hry. V sále plném herních konzolí (Xbox, PlayStation, Nintendo) lze strávit hodiny a hodiny objevováním herních titulů, vyzkoušet si zde můžete i technologii VR. Rozhodně byste neměli vynechat ani muzeum videoher, kde najdete největší herní pecky let devadesátých. Deskoherní nadšenci si budou přímo chrochtat blahem – velká tělocvična je zaplněna stoly a přeměněna v hernu. K dispozici jsou převážně nové hry (vydané v posledním roce), ale i herní klasiky – svůj stánek zde mají REXhry, MINDOK, Albi a letos nově i Blackfire. Všichni jsou velmi nápomocní, rádi vysvětlí pravidla a poradí s hraním. Zahrajte si s kamarády či náhodnými hráči jen tak nebo se přihlaste na turnaj a zabojujte o ceny. A pokud se vám hry zalíbí, je možné je zakoupit přímo u stánku (obvykle s nějakou festivalovou slevou). V rámci vstupného můžete hraním strávit klidně celý festival, herna je totiž otevřena od ranních hodin až pozdě do noci (ještě nikdy se mi nepovedlo vydržet až do zavíračky).

Festival Fantazie je akce od fanoušků pro fanoušky. A to je dobře. I když na FF jedu již po několikáté, pokaždé objevím něco nového. Přijeďte nasát atmosféru, poslechnout si přednášky, zhlédnout filmové novinky, zapařit na herních konzolích, otestovat deskoherní novinky, užít si workshopy všeho druhu a hlavně se skvěle pobavit!