Sága, která začala v Illuminae, nyní pokračuje na palubě Skokové stanice Heimdall. Pokud jste byli přesvědčení, že je Illuminae sám o sobě dramatický příběh, nenechte se mýlit. Na palubě Heimdallu zažijete s hlavními hrdiny mnohem těžší chvilky!

Australské spisovatelské duo Amie Kaufmanová a Jay Kristoff pokračují v nápaditém druhém pokračování Akt Illuminae. Spolupráce obou zavedených autorů se mimořádně vyvedla a jejich společný projekt slaví úspěchy po celém světě. Kniha Illuminae má za sebou mnoho nadšených reakcí. Jak se povedl druhý díl nazvaný Gemina?

„Snad tě utěší, když se dozvíš, že tvoje smrt bude sice nesmírně násilná, ale milosrdně rychlá.“

Příběh Geminy se odehrává v době, kdy ke Skokové stanici Heimdall míří plavidlo Hypatia. To jako jediné přestálo střet nepřátelským plavidlem společnosti Bei Tech, Lincolnem. Na Heimdallu nemá zatím nikdo o vesmírné katastrofě ani ponětí. Hana Donnelyová je dcera velitele Heimdallu, zvyklá jako jedináček dostávat od svého otce všechno, co se jí zamane. Chodí s pohledným důstojníkem Jacksonem Merricem, užívá si společnost svých přítelkyň a navštěvuje hodiny bojových umění. Její život, jak se zdá, je naprosto perfektní. Až do chvíle, kdy Skokovou stanici přepadne vražedné komand Bei Techu. Nik Malikov je zločinec, člen drogového kartelu z Domu dlouhých nožů, kteří přímo na stanici pěstují lanimu, parazita vylučujícího omamnou látku. Při oslavách Dne Terry, dostane Nik zakázku přímo od Hanny a v momentě, kdy jí předává nelegální látku, dojde k útoku. Hanna a Nik jsou náhle donuceni spolupracovat. Výrazně jim při tom pomáhá Nikova sestřenice Ella zvaná Pauček. Ke všemu zabíjí zmutovaná lamina jednoho obyvatele stanice za druhým a porucha na červí díře hrozí, že se časoprostor roztrhne vedví.

Stejně jako Illuminae je i Gemina vyprávěná prostřednictvím e-mailových záznamů, chatů, vojenských a deníkových záznamů a přepisů sledovacích kamer. Grafická podoba knihy je stejně jako Illuminae naprosto nepřekonatelná. Zvlášť bych chtěla vyzdvihnout deníkové záznamy Hanny Donnelyové. Hanniny deníkové náčrtky jsou zpočátku naivní, ale milé, později více vtipné a cynické.

Hlavní postavy mi k srdci přirostly o něco víc než Kady a Ezra v prvním díle. Hanně pozici rozmazlené princezny uvěříte možná jen ze začátku. Velmi rychle si totiž získá čtenářovy sympatie, stejně jako Nik. Červená linka mezi nimi opět nijak neruší, vzniká a vyvíjí se naprosto přirozeně. Mezi nejlepší postavy patří však Ella Malikovová, mladá hackerka trochu připomínající Kady, rozhodně však, kvůli své minulosti v Domě dlouhých nožů, působí mnohem ostříleněji a cyničtěji. Její chatové rozhovory s Nikem čtenářovi vykouzlí nejeden úsměv na tváři.

Příběh Geminy je v porovnání s Illuminae akčnější a čtenář se během čtení bude muset hodně snažit, aby si napětím neohryzal prsty až ke kloubům. Zatímco jsem Illuminae popisovanou zkázu a brutalitu příliš nevěřila, v Gemině oba dva autoři rychle pochopili jak na to a dovedli linku příběhu k dokonalosti. V momentě, kdy si myslíte, že jsou vaši hrdinové v bezpečí, dojde ke zvratu, a pak k dalšímu, dokud se nepročtete na poslední stránku. Moment, kdy se na scénu dostanou částice Gemina a časoprostor se hroutí, si užijete se zatajeným dechem.

Málokdy se mi stává, že knize nedokážu nic vytknout. Trilogie Akta Illuminae totiž naprosto popírá tvrzení, že by YA literatura měla být pouze pro mladé lidi do třiceti let. Ze dvou zatím vydaných dílů jsem nadšená a věřím, že pokud příběh zaujme i staršího čtenáře, ty mladší naprosto pohltí a budou natěšeně vyhlížet další díl. Jak by taky ne, když si autoři na konci Geminy neodpustili dráždivou tázací větu: „Chcete vědět, jak to skončí?“ Ano, to tedy rozhodně chceme!

Vydal: CooBoo, 2017

Autor: Amie Kaufmanová, Jay Kristoff

Překlad: Richard Podaný

ISBN: 978-80-754-4457-8

Počet stran: 664, váz.