Končí nám květen, máj, měsíc lásky. Projevili jste vy dostatečně svoji lásku k deskovým hrám? Pokud ne, můžete to ještě napravit a přidat se k některé kampani na crowdfundingovém webu Kickstarter.

Prvním tipem z naší téměř bezedné kapsičky nemůže být nic jiného než kousek 18Lilliput s českou stopou, který jsme naťukli už v našem článku. Hra se totiž bude vyrábět u nás v režii vydavatelství Fox in the Box a měla by vyjít i v české verzi. A o co půjde? Robustní strategii s vláčky 18CZ máme v redakci moc rádi, i když kvůli časové náročnosti nebudujeme tratě a neobchodujeme s akciemi tak často, jak bychom chtěli. S tím by mohl pomoct právě nový počin Leonharda Orglera, který stavění železnice převádí do karetní hry. Ta by měla místo několika hodin zabrat jen hoďku či dvě. A nebudeme kvůli tomu muset oželet oblíbené prvky jako stavbu a vylepšování tratí, nákupy vlaků, obchodování s akciemi ani provozování vlaků. Hra se odehrává ve fiktivním světě plném liliputů, takže má lehce vtipný nádech, samotné zasazení ale není důležité. Variabilitu zajistí, že každý hráč má vlastní postavu a společnost s unikátními vlastnostmi. Ke hře se posadí dva až čtyři hráči a soupeří se o titul nejlepšího železničáře, v konečném důsledku ale jde hlavně o peníze a hodnotu akciových podílů. 18Lilliput již vybral dostatek financí, ale to neznamená, že byste se za příjemných 29 EUR (cca 750 Kč, koruna nám oslabila) nemohli přidat.

Zemi zasáhla Černá smrt, vybrala si svoji daň na obyvatelstvu a zanechala za sebou rozvrácené osady. Je jen na vás vybudovat vesnici od píky a získat do ní obyvatele, kteří ji povedou k prosperitě. Villagers jsou pohledná a designově čistá karetka, kterou si užije až pět hráčů, dá se ovšem zahrát i v sólo módu. Jednotliví obyvatelé mají různé schopnosti a vy si jejich draftováním vlastně stavíte takový vesnický engine z lidí (trošku jako Majesty). Engine se krásně rozrůstá a umožňuje vám zalidňovat vesnici čím dál zručnějšími fachmany. Vítěz tedy určitě nemůže skončit u dřevorubce, ale spíše u uměleckého truhláře, jenž bude vytvářet busty zpovykaným vesničanům, kteří nevědí co s penězi. Hra by měla bodovat přehledností, vzájemnou interakcí mezi hráči, využitím oblíbených mechanismů a svižnými partiemi. 22 liber (cca 650 Kč) navíc zní jako velmi rozumná částka, takže tato vizuálně atraktivní hra je dostupná téměř každému. Kampaň potrvá ještě necelé dva týdny.

Vesmír je v ohrožení, fašisté se chtějí zmocnit kontroly nad galaxií. Jediný, kdo je může zastavit, je vaše skupinka vesmírných koček! Píše se rok 3000000 a živí tvorové obývají celou galaxii. Objevují se ovšem návrhy vedoucí k potlačení práv koček. V bizarně znějící hře Space Cats Fight Fascism se ve skupince dvou až čtyř hráčů musíte společně postavit útlaku. Vtipná kooperačka je postavená na principu kontroly území, vy a vaše skupinka koček se pohybujete z jedné planety na druhou a na každé z nich se snažíte dát fašismu přes pracky a osvobodit tamní obyvatele. Fašisté, za které hraje hra, vám ale nic nedarují, takže se musíte mít na pozoru před protikočičí propagandou nebo třeba laserovými ukazovátky, které vaše postavy rozptylují. Každý hráč může ve svém tahu zahrát tři akce (např. pohyb, potírání fašismu či hraní karet odporu proti diktátorskému režimu), které musí co nejlépe využít, aby společně s ostatními osvobodil požadovaný počet planet. Partie hry se vejde do hodiny a k hnutí za svobodný vesmír se můžete přidat už za 35 dolarů (780 Kč), čas máte do zítřka.

Další hra, která mě zaujala grafikou, je Darwin’s Choice. V této ručně malované karetce si zahrajete na doktora Frankensteina a budete skládat dohromady bizarní zvířátka, která budete muset adaptovat na měnící se podmínky v rámci proměnlivého světa. Každé prostředí je jiné a váš hybrid tak nakonec může mít hlavu kosatky, tělo želvy, přední tlapy medvěda a ocas opice. To vše za účelem maximální adaptace na dané prostředí. Hra trochu připomíná praštěnou variaci na redakčního miláčka BIOS: Genesis. Její síla by měla, kromě grafiky, spočívat v šikovné kombinaci mechanismů správy karet na ruce, proměnlivého herního prostředí a kontroly území. Mimo to nabídne i slušnou míru vzájemné interaktivity. Sympatický počin si tvůrci cení na 39 švýcarských franků (asi 870 Kč), což je na karetku s žetony lehce vyšší cena. Věříme ale, že kvalita a zábavnost hry za takovou částku budou stát.

Z dalších tipů už jen telegraficky zmíním dobrodružnou hru Vast: The Mysterious Manor, krásně vypadající engine-builder Fantastic Factories a roztomilou karetku pro dva Kodama Duo.

_

Který z tipů zaujal vás? Či snad máte na Kickstarteru jiné favority? Podělte se s námi v komentářích na Facebooku!