A je to tady. Závěrečný díl trilogie Temná Raven se mi konečně dostal do ruky. Jen mám strach, že se mi naše hlavní hrdiny bude špatně opouštět…

Tato kniha nás znovu zavede do naší staré, známé Florencie, kde jsou Raven a její sestra poslány jako malá pozornost Římanovi. Raven je samozřejmě naprosto zničená, má dojem, že ji Wiliam (princ florentský, nejstarší a hlavní upír ve Florencii, který vládne neomezenou mocí) už nemiluje. Opak je ovšem pravdou, a tak se náš upír vypořádá se svými nepřáteli a vydá se do Říma za nejstarším a nejváženějším upírem vůbec, aby zachránil svou lásku. Ale našemu páru se staví do cesty nejen upíři, ale také kurie, která se snaží ďábelské bytosti zničit.

Příběh je opět velice poutavý. Co si budeme povídat, Sylvain Reynard prostě ví, jak lidi zaujmout. Čtenář je napjatý už od předchozího dílu, zvědavost ho nutí číst dál, aby se dověděl, jak všechno dopadne. Jediné, co můžu prozradit je, že na konci knihy budete velice překvapeni. Upřímně i mě samotnou napadaly různé závěry, ale to co přišlo, jsem nečekala ani náhodou a znovu musím tleskat autorovi, jak bujnou má fantazii.

Hlavní hrdinka Raven je dívka velice odvážná, chytrá a v mnoha směrech oddaná našemu upírovi. V některých částech knihy její odvaha až brala dech. Je pravda, že na ni něco je zvláštního, takže ani upíři ji neberou jako potravu, ale pomalu si jí váží a to je co říct, protože jinak nemají moc dobrý vztah s lidmi. Další postava, Wiliam, který se jeví jako nemilosrdný upírský vládce, ale má dobré srdce, vidí jen Raven a hlavně jen jí ukázal svou dobrou stránku.

Sylvain Reynard, autor této trilogie, je kanadský spisovatel (jednu chvíli se spekulovalo, jestli je to opravdu muž nebo stojí za jménem žena), který se zajímá o italskou historii a kulturu. Zejména o Florencii, která v jeho knihách hraje velkou roli. Reynard rád všem svým čtenářům umožňuje zkoumat různé aspekty života, jako je utrpení, láska, víra, odpuštění a v některých pasážích hlavně sex.  Jeho předchozí knihy (Gabrielova trilogie) zaujaly dokonce první místo žebříčku New York Times.

Kniha mě stejně jako předchozí dva díly nadchla. Doslova jsem ji hltala, až jsem byla trochu zklamaná, jak rychle to celé skončilo. V knize se nenachází žádné ilustrace, ale postavy i okolí je dobře popsáno, takže si člověk dokáže plno věcí krásně představit ve své mysli. Na to, že trilogie Temná Raven byla autorova první hrátka s fantasy žánrem, myslím, že mu psaní jde na výbornou a nebylo by vůbec od věci, kdyby ještě někdy v budoucnu pokračoval v psaní tohoto žánru.

Kniha není na můj vkus moc dlouhá, má něco málo přes tři sta stran. Určitě bych ji ale nedoporučila mladším čtenářům. V příběhu je dost krve, vražd a dost sexuálních scén, takže doporučuji pro věk 15+.

Vydal: XYZ, 2017
Autor: Sylvain Reynard
ISBN: 978-80-7505-657-3
EAN: 9788075056573
Počet stran: 304