V loňském mini-seriálu jsme vám představili velká česká deskoherní vydavatelství (Blackfire, Albi, MINDOK, REXhry). V návaznosti na nedávno uzavřenou spolupráci s firmou Piatnik nyní přicházíme i s pátým medailonkem. Ten vám něco řekne o další z firem, jež nám hráčům dělá radost a plní police obchodů deskovými hrami (a nejen jimi).

Ze všech dosud představených firem má Piatnik nejdelší historii. Ta se datuje až do roku 1824, kdy ve Vídni vznikla malá dílna na výrobu hracích karet, která byla od 40. let 19. století pod správou příslušníků rodiny Piatnik. V té době se Piatnik specializoval na hrací karty, firma rostla, výrobní závody otevřela na Slovinsku a v Polsku, od roku 1898 byla přítomna i v Praze a Budapešti. Válka a poválečný vývoj znamenaly velkou stopku v jejím rozvoji, protože závody byly postupně znárodněny.

Naštěstí pro nás, v roce 1993 byla založena dceřiná společnost PIATNIK PRAHA s.r.o., dodnes vedená potomkem tovaryše Ferdinanda Piatnika, který v roce 1839 nastoupil do oné malé kartářské dílny. Piatnik je dnes hegemonem v oblasti hracích karet (hrací karty na všechny typy karetních her, které si dovedete představit), úspěchy zaznamenává i s deskovými hrami. V portfoliu Piatniku také najdete puzzle všech možných druhů od malých puzzle pro nejmenší až po obrovská „plátna“ o tisíci dílcích.

Z deskových her stojí za zmínku absolutní trhák Activity, dále party hry, dětské hry a v neposlední řadě také portfolio vizuálně atraktivních strategických her s většinou dřevěnými komponenty. Zajímavá je také nabídka cestovních her a kostek. Piatnik je také jeden ze tří evropských výrobců, který může oficiálně dodávat hrací karty do kasin po celém světě. 

O historii a dalších tématech týkajících se Piatniku jsme vyzpovídali Janu Karáskovou.

_

  • Jaký byl vznik společnosti Piatnik (a především její deskovkové a karetní části) u nás v Česku?

V roce 1989 byla založena dceřiná společnost „PIATNIK of America“. Tento krok předznamenal další rozvoj firmy: zásadní politické změny v zemích střední Evropy a jejich následná stabilizace umožňuje v roce 1993 založení dceřiné společnosti „PIATNIK PRAHA s.r.o.“ v České republice a „Piatnik Budapest kft“ v Maďarsku. Společně s nimi je v tomto roce založena dceřiná společnost v Německu.

  • Na co se firma v současnosti specializuje, jaká je vaše strategie?

Vyrábíme karty vysoké umělecké hodnoty, k tomu máme široký výběr stolních her – jak edukativních, tak strategických. Naše strategie je prezentovat Piatnik jako experta na inteligentní zábavu, děláme hry, které nejen pobaví, ale také rozvíjejí užitečné dovednosti.

  • Pojďme se podívat na lokalizace deskových her. Podle jakého kritéria hry vybíráte?

Vybíráme hry podle zkušeností, především podle toho, jaký typ her je tu úspěšný. Pravidelně v lednu zkoušíme nové hry ve Vídni a hodnotíme je z hlediska toho, jak jsou originální, zábavné, zajímavé a na jak dlouho hráče dokáží zabavit. Většinou vyrábíme hry pro více trhů, nedodáváme pouze na jeden.

  • Jaké novinky můžeme v budoucnu očekávat?

Tik Tak Bum Family, Century II. Zázraky Východu, Checkpoint Charlie, Atlantica, Deja vu a novou značku produktů, Lisciani.

  • Čím je podle vás český trh specifický?

Češi jsou známí karbaníci, hry jako Mariáš, Žolíky, Prší, Canasta, Pasiáns u nás mají dlouhou tradici a jsou oblíbené snad v každé druhé rodině. Favoritem posledních let je také poker. Stejně tak je stále oblíbeným dárkem krabice puzzle.

  • Jakou hru z těch, které jste vydali, lze považovat za nejúspěšnější?

Jednoznačně Activity a pak Tik Tak Bum.

  • Jaký moment v historii společnosti považujete za zásadní?

Ve dvousetleté historii firmy se zásadních momentů našlo mnoho a nebylo by spravedlivé jeden vyvyšovat nad druhý. Každý z nich byl důležitý a posunul firmu dál.

  • Jakou hru si zahrají zaměstnanci Piatniku, když jim zbude čas po firemní poradě?

Ideálně vyzkoušejí některou z nových her.