V minulých dílech našeho mini-seriálu (1. díl, 2. díl) o dětských hrách jsme nejprve prověřili postřeh dětí a jejich případného dospělého dozoru, poté paměť a logické uvažování. Dnes si na paškál vezmeme hry, které z levorukého caparta udělají budoucího neurochirurga. Dětská motorika prochází v úvodních letech vývoje překotnými změnami, ve chvíli, kdy dítě s jistotou dokáže uchopit nástroj nebo příbor, přichází na řadu hry na šikovnost, které dokáží pomoct při rozvoji dítěte. Takže jsme prověřili Klauniádu a Dr. Bacilovou (Michal), Dr. HeurékuVeselý kurník (David), Šnečí závodyHurá zmrzlinu (Marek). Které z nich z vašeho dítěte a vás udělají zručné opraváře hodinek, a které naopak způsobí psychickou újmu?

Klauniáda je milá šikovnostní hra pro ty nejmenší. Jde jen o vyvažování válečků na pomalu se houpajícím klaunovi. Komu to spadne, prohrál. Nic víc, nic míň. Provedení je dřevěné a roztomilé a faktem, že ve mně klauni asociují spíše Stephena Kinga než něco dětsky vtipného, si dojem z vizuálu kazit nebudeme. Dřevěné komponenty jdou navíc použít jako samostatné hračky a dítko z nich může stavět třeba věžičky.

Dr. Bacilováje vtipná šikovnostní hříčka s pinzetami a viry. Účelem hry je být nejrychlejším hráčem, který vždy naskládá viry do své Petriho misky dle zadání. Zadání na kartě ovšem není celé a hráč si musí domyslet, jak viry naskládat, aby se v misce neopakovaly tvary či barvy, a být prvním, kdo to vše zvládne pomocí obří pinzety v reálném čase. Roztomilý nápad, který dětem navíc představí existenci mikroorganismů, mě osobně (Michal) z celé dětské nabídky zaujal nejvíc.

Dr. Heuréka – další hra, která má v názvu váženou profesi doktora, z vašeho dítka udělá spíše experta na výbušniny, než ctihodného pána/paní v plášti se stetoskopem kolem krku. Dr. Heuréka je totiž tak trošku šílený chemik, který ve zkumavkách dává dohromady kuličky několika barev, aby splnil zadání dle karty. Kouzlo hry spočívá v tom, že se kuliček nemůže dotýkat rukama a nesmí mu spadnout na zem, takže je musí „přelévat“ mezi zkumavkami, aby dosáhl správného pořadí kuliček třech barev jak praví tažená karta. Přehazováním kuliček mezi třemi zkumavkami zabavíte stejně dobře hravé dospělé a děti. A třeba si stejně jako já uvědomíte, že živit se hlavou nakonec nebyl tak špatný nápad, protože rukama by to nebyla žádná sláva. Záplava kuliček a několik zkumavek také dle zkušeností zaujmou hráče výrazně mladší než je avizovaných osm let, pravidla totiž zvládnou i předškoláci.

Veselý kurník je další kousek, který svým dřevěným provedením osloví staromilce a jehož komponenty kromě samotné herní funkce dobře poslouží i jako samostatná odolná hračka. Podobně jako v Klauniádě, i v kurníku je houpavé veselo. Na nestabilním hřadě leží kupky sena, kola a malé či větší slepice. Místo doplňování ale zmíněné komponenty z houpačky odebíráte, aniž byste narušili rovnováhu natolik, že se vše sesype na zem. příjemné balanční cvičení, děti budou jásat z barviček a roztomilých slepic a dospělí se budou vztekat, že mají nešikovné ruce. Rychlá a zábavná hra, která sice postrádá hloubku, ale svůj účel plní výborně.

Šnečí závody – tato hra v sobě kombinuje házení kostkami s jistou manuální šikovností. Nejdřív si poskládáte dráhu, po které se vaši plži rozběhnou vstříc finiši. Potom podle hodů kostek určujete, čí hlemýžď se posune o kolik „kol“, jež jsou reprezentována mechanickým kolečkem v ulitě a na jedno protočení tím pádem není možné uběhnout hned maraton. Kdo je vepředu, hází nejméně kostkami, a naopak. Princip hry úplně marný není, jen to posouvání hejblátky mi přišlo takové nějaké vachrlaté, a když budete šikovní, můžete na jedno šnečí kolo urazit větší vzdálenost, než by se asi mělo – ale pak je to na domluvě mezi hráči, co ano a co ne. Čtyřleté děti se ale dost možná pobaví.

Hurá zmrzlina – tahle hra je pro mě největším klenotem ze všech dětských her, které se nám dostaly do paciček (Marek). Na začátku nafasujete čtyři kornouty a tři kopečky v podobě malých míčků. Následně hráči otočí kartu, kde je zadáno, jaký zákazník si poručil jakou zmrzlinu. Někdo chce jahodovou do zeleného kornoutu a jiný je tak rozmlsaný, že ho uspokojí jen tři kornouty se dvěma zmrzlinami v pyramidě na sobě! Kdo ze zmrzlinářů stihne kýženou kombinaci sestavit nejrychleji, vyhrává kolo. Hurá zmrzlina je parádní, rychlá a zábavná hra, při které létají míčky po stole a všichni zběsile přehazují kopečky z kornoutu do kornoutu. Klidně si ji pořiďte, i pokud žádné děti nemáte, a vezměte ji třeba na pivo. Uvidíte, že se nebudete nudit.