Vydavatelství Blackfire zásobuje český trh velmi rozmanitými hrami, portfolio je rozkročené od náročných strategií a rpg deskovek pro dospělé až po záplavu dětských her. Mezi těmi hrají prim kousky od Blue Orange Games, na které se Blackfire specializuje. V našem třídílném seriálu vám představíme vždy několik her, které jsou si něčím podobné. A začneme u postřehovek, jejichž oblibu pomohly vybudovat především hry Duch!, Jungle Speed a Dobble. Ani novinky ale nechtějí zůstat stranou a chtějí bavit děti i dospělé. Takže jsme se v redakci podívali na zoubek Honbě za pokladem, Kohoutím námluvám (testoval Michal), QuiZoo a Originál nebo kopie (testoval Marek) a Fast Flip (testoval David).

_

Honba za poklademje malá dětská hra o rychlém přetáčení karet na správnou stranu podobně, jako jsme nedávno viděli v Mnoho monster. Uprostřed stolu je vždy otočena karta s mapou cesty k pokladu, skládající se z několika symbolů spojených cestou. Hráči potom musí své kartičky otočit na správnou stranu na dané symboly a naskládat do správného pořadí. První, kterému se to podaří, získává kartu mapy s pokladem.

Hra má milé balení v malé a pevné kovové krabičce, jaké známe např. z hitu Dobble, a uvnitř se skrývá sice roztomilý design, ale bez herní hloubky. Těžko říct, proč je doporučený věk od sedmi let, protože tento druh výzev považuji za relevantní u dětí čtyř až šestiletých. Hra je díky balení příjemně cestovní, ale nečekejte od ní víc než pohledný úvod do světa deskových her, než bude dítě s to pochopit složitější principy.

Kohoutí námluvyje taktéž roztomilá krabice s rychlohledáním správných červíků, zatímco hráč roleplayuje slepici. To je tak nějak všechno, co od této hry můžete očekávat. Navzdory roztomilé krabici musím s politováním oznámit, že se příliš nepovedla. Grafika červíků není příliš zřetelně rozeznatelná, skórování je pro děti dost neintuitivní a ve finále jde jen o to, kdo bude ten, kdo dřív naprosto náhodně narazí na správného červíka. Jednou za čas se prostě najde produkt, jež nemohu s klidným svědomím doporučit.

QuiZoo představuje jednoduchou vědomostní hru, ve které se snažíte vypotit, které zvířátko je nejtěžší, nejrychlejší, nejdelší a podobně. Princip funguje jednoduše, na stole přistane kartička s několika zvířátky a kdo první vysloví název toho „nej“, bere ji pro sebe. Pokud se zmýlí, o jednu již získanou kartu přijde. A jestli si nejste jistí (málokdo z nás je přeci jen pověstný velrybí biolog), v úhledné plechové krabičce najdete schémata, jak je který tvor rychlý či dlouhý. Stejně jako většina vědomostních her, ani QuiZoo není bůhvíjaká originální zábava, jejím cílem je dětem (klidně i mladším než doporučených 6 let) představit pestrou říši zvířat. Nic víc, nic míň.

Originál, nebo kopie? je klasickou postřehovou hrou ve stylu starého dobrého Jungle Speedu. Je v podstatě jedno, zda kolem ní posadíte děti nebo dospělé; baví všechny stejně. Na stůl přijde vždy kartička s pěti podobnými obrázky. Čtyři z nich mají specifický znak – například jeden ze šneků postrádá obočí, další nemá vybarvené břicho a podobně. Pátý se ničím neodlišuje, a to je právě originál, který hledáte. Kdo rychle sází, rychle sklízí, takže nabrušte čočky a miřte na rozdíly! Variabilnost téhle nenápadné, ale atraktivní hry zvyšuje řada odlišných, ale naprosto plnohodnotných herních módů a za mě se jedná o jeden z nejlepších kousků této minikolekce.

Fast Flip je ovocná variace na Dobble, konkrétně „postřehovka v plechovce“. Nabízí tři herní módy, první z nich dětem pomůže zlepšit počítací schopnosti (hledání druhu ovoce podle čísla nebo počítání jednoho druhu ovoce podle vzorové karty). Druhý je zase nejzábavnější pro dospělé, protože si žetony získané za předchozí úspěchy musíte chránit před ostatními hráči. Poslední varianta hry je podobná té první s tím rozdílem, že předem víte, po čem na kartě jdete. Fast Flip je krásně skladný, hezky barevný a svižný, dvě odlišné varianty hraní (1.+3. mód vs 2. mód) prodlouží trvanlivost hry a můžete se spolehnout, že počítání (v nízkých hodnotách) bude děti bavit, stejně jako napětí při hře, kdy jde o rychlost. Doporučovaný věk dětí je, podobně jako u Honby za pokladem, silně nadsazený a čekat na 7. narozeniny je zbytečné. Celkově je Fast Flip příjemný ovocný bratranec Dobble s pěknou krabičkou a zábavnými partiemi.