Konec měsíce.

Crowdfunding.

Okénko.

Tři informace dávající dohromady titulek pravidelné rubriky, která se snaží vám přinášet tipy na zajímavé deskovky, jež čekají na svůj vznik ve frontě na Kickstarteru. Poetický úvod bychom měli, takže pojďme na to.

Rudý démon. Civilním povoláním paranormální detektiv. Oblíbená postava vlastního komiksu. Je vám to povědomé? Mělo by být, Hellboy útočí na nové frontě jako kooperativní deskovka! Je téměř zbytečné dodávat, že krabice s hrou bude narvaná figurkami, stejně jako to, že vybrala požadovaných 100 tisíc liber hned během prvního dne kampaně. Jeden až čtyři hráči se ujmou rolí vyšetřovatelů Úřadu pro výzkum paranormálních jevů, na výběr je kromě ústředního (ne)rohatce obojživelný Abe Sapien, pyrokinetička Liz Sherman a psychik Johann Kraus. Ve hře bude čekat několik případů k vyřešení, na začátku každého scénáře několik indícií naznačí, čemu budeme čelit, a podle toho vybavíme svoji vyšetřovatelskou skupinku. V průběhu partie proti sobě postupují ukazatele nasbíraných informací a nadcházející zkázy, takže je jasné, že dávat si na čas se nevyplatí. Herní plán se mění pod rukama, luští se záhady a na konci čeká bitva s jedním z Hellboyových nepřátel a jeho přisluhovači. Vstup do světa oblíbeného komiksu rozhodně není za hubičku, na koupi nadupané krabice si na platební kartě rezervujte 95 liber (cca 2 800 Kč).

Kdybychom šli teď na studia, naše první volba by jednoznačně byla Miskatonická univerzita z páně Lovecraftova světa hrůzy a tajemna. Protože už jsme ale školním škamnům odrostli (až na Josefa, který pokračuje ve sbírání akademických titulů), musíme se spokojit s dalším tipem v dnešním okénku. Miskatonic University je karetka postavená na oblíbených principech pokoušení štěstí, sbírání sad a správy karet na ruce a mozek za touto hrou neleží v hlavě nikoho jiného než Reinera Knizii. Dva až pět hráčů se v knihovně zmíněného ústavu snaží vydržet dost dlouho na to, aby získali potřebné kusy magické skládačky. Při plnění úkolu se nevyhnou temným znamením a postupující nepříčetnosti, naštěstí ale mohou využívat nekonečného zástupu študáků, které lze jednoduše předhazovat herním mechanismům a pomáhat si tak při obraně před nepříjemnými efekty – např. vyhnání z knihovny, které váš tah ukončí. Krásně vypadající hra s parádní tematikou stojí v základu jen 25 dolarů (500 Kč), což za půlhodinovou karetku zní jako dobrá nabídka!

Po Hellboyovi přichází další tip na hru, která se opírá o oblíbenou značku. Z komiksů se přesunujeme k videohrám, připravte se na pořádnou rvačku, přichází Street Fighter! Hezčí hru asi dlouho nepotkáme, protože v krabici najdeme figurky, které si v ničem nezadají se sběratelskými kousky z geek shopů, kromě precizního zpracování budou totiž rovnou barevné. Bojovka staví na herním systému Universal Tactics System, takže se dočkáme soubojů dvou až šesti hráčů. Každý z nich si vezme jednoho z 16 (zatím) bojovníků, ke kterému patří speciální balíček bojových karet, a vtrhne se svojí figurkou přímo na bojiště, kde se souboj odehraje. Používání karet a házením kostkami potom určí, zda slavně zvítězí, nebo bude sbírat zuby zatoulané po celé herní ploše. Za 140 dolarů (cca 2 800 Kč) se stanete majiteli základní verze, se kterou adoptujete zmíněných 16 bojovníků (a další přibývají v rámci stretch goals) a k tomu spoustu dalších komponent, včetně parádních 3D prvků terénu. Další nové postavy lze přikoupit v baleních po čtyřech kusech za 40 dolarů jedno (cca 800 Kč). Peněz je to hodně, ale hra vypadá tak nádherně, že si o takové částky může bez problémů říct.

Král je mrtev! Jeho hrob však skýtá příliš mnoho lákadel na to, abychom jej nechali pokojně spočinout. Kapesní hříčka Crypt útočí na smysly všech, kteří chtějí být součástí kickstarterového šílenství, ale nemají chuť prodat ledvinu na černém trhu, aby mohli přispět na nějakou obří figurkovku. Za směšných 9 dolarů (necelé dvě stovky korun) získáte tuto svižnou karetku o vykradačích hrobů, kteří posílají svoje služebníky, aby pro ně posbírali poklad. Parametry hry jsou mechanismy sbírání sad a umisťování kostek (s těmi posléze házíte), herní doba lehce pod půl hodiny, kapacita jeden až čtyři hráči a sympatický vizuál. Skromně znějící projekt už přilákal přes 8 500 přispěvatelů a vybral skoro 65x tolik, kolik tvůrci požadovali. Pokud tedy máte chuť na něco menšího, ale dobře vypadajícího, neváhejte.

_

Protože formát není nafukovací, další tipy přidávám už jen telegraficky. Pokud jste si nevybrali z her výše, doporučuji vaší pozornosti ještě následující kousky: GROWL, roztomilá variace na Vlkodlaky (Werewolf), zajímavě znějící hašení lesního požáru Fire Tower, vetřelecko-vesmírnou verzi Zombicide a obří fantasy pecku Black Rose Wars.

Těšíme se na vaše komentáře na Facebooku a za měsíc zase u dalšího okénka!