V minulém díle článku o deskoherních webech jsme se omezili na lokální rybníček, tentokrát pořádně roztáhneme křídla a vrhneme se do cizojazyčných webů! Kdo totiž neovládá angličtinu, ten se ve světě deskových her o mnohé ochudí. A to by byla škoda.

BoardGameGeek

Jasně, jasně, všichni BGG znáte, já vím. Ale kdybych to nezmínil, tak by článek prostě nebyl kompletní. Největší světový web o deskových hrách, svatyně, do které se alespoň jednou týdně přijde pomodlit každý, kdo je deskoherně pozitivní. BGG je databáze her s ohromným přesahem, živoucí komunitou, promakaným hodnotícím systémem a velkou galerií, a to jsou prostě věci, bez kterých se neobejdete. Ti nejzapálenější hráči se zde vrhají do diskuzí s designéry her, probírají taktiky pro jednotlivé hry či do detailu rozebírají deskoherní mechanismy. Můžete si tu vést přehled o vaší domácí sbírce her nebo třeba hlasovat o tom, jak je která hra vyvážená pro daný počet hráčů. Kdybychom byli nuceni strávit rok na opuštěném ostrově, stačil by nám k zahnání nudy počítač, který by měl jedinou funkci – neomezené procházení BGG. A kromě jídla by nám nic jiného nechybělo.

Dice Tower

Počátky webu Dice Tower sahají do roku 2005, od té doby se Tom Vasel a jeho kolegové zaměřují především na videa a textové novinky ze světa deskových her. Se svými 180 tisíci odběrateli na YouTube se jedná o jeden z nejúspěšnějších projektů v tomto žánru. Velmi populární jsou výborné recenze a různé žebříčky, na své si přijdou i příznivci unboxingů a podcastů, Dice Tower se zaměřuje i na představování osobností ze světa deskových her. Hlavní postava projektu, Tom Vasel, je s trochou nadsázky důkazem, že i když máte obličej do rádia, můžete točit úspěšná videa. A ty od Dice Tower jsou jedny z nejlepších v branži!

Ars Technica

Web Ars Technica má opravdu široký záběr, vedou sem totiž kroky fanoušků technologických produktů (gadgety, apod.), informačních technologií, vědy a výzkumu, politiky, automobilového průmyslu a v neposlední řadě příznivců různých her a kultury. No a deskoherní podsekce je cíl našeho doporučení. V redakci máme moc rádi jejich recenze se skvělými fotkami, inspirativní žebříčky, články týkající se novinek i další tematické útvary (z poslední doby doporučujeme především ultimátního průvodce nákupem deskovek, které vyšly v roce 2017). Designově povedené stránky vás zabaví na dost dlouho a i přes menší frekvencí příspěvků si je třeba oblíbíte stejně jako my.

Board Game Quest

Menší stránka, fungující od roku 2012, přináší svým fanouškům novinky, recenze a další druhy článků ze světa deskových her. Menší parta geeků si udržuje velmi dobrou frekvenci příspěvků, publikuje mimo jiné pravidelné poutavé recenze, přehledy kickstarterových projektů, zajímavé žebříčky TOP her různých žánrů a témat. K tomu navíc nabízí rozhovory s lidmi z oboru (designéři, vydavatelé, ilustrátoři a další). Stránky mají jednoduchý čistý design a dostatek obrazové dokumentace. Pro ty šikovnější z nás, kteří chtějí posunout svůj koníček na vyšší úroveň, nabízí sérii článků Level Up My Game s užitečnými tipy, jak si vylepšit nebo ulehčit deskoherní život.

Geek & Sundry

Útočiště všech geeků vzniklo původně jako YouTube kanál v rámci iniciativy Original Channel Initiative podporované ze strany molochu Google. Tato iniciativa vznikla s cílem vytvořit kanály s původním obsahem, které by zvyšovaly hodnotu YouTube a server se tak stal atraktivnějším pro marketingové účely. Za projektem stojí méně známá herečka Felicia Day a pro nás deskovkáře je nezajímavější výkladní skříň Geek & Sundry, pravidelný pořad TableTop. V TableTopu se Will Wheaton (další televizní herec, kterého můžete znát z oblíbeného seriálu Teorie velkého třesku, kde hraje sám sebe) vždy vrhne na nějakou deskovku, zběžně ji představí a poté se svými hosty odehrají jednu partii. Jeho hosty jsou především kolegové ze seriálové branže, při partii hru komentují a zhodnotí. Videa jsou kombinací gameplays a improvizační komedie, díky webu videacesky.cz si dokonce můžete některé díly pustit s českými titulky! Kromě TableTopu kanál nabízí spoustu dalšího obsahu, za zmínku stojí především série videí How To Play s návody, jak hrát vybrané hry.

Shut Up & Sit Down

Obsahově nabitou kombinaci textových, audio a video příspěvků nabízí webové stránky a kanál s příznačným názvem „sklapni a sedni si“ (a hraj). Spousty recenzí, let’s play a how to play videa, podcasty, novinky, prostě vše, co potřebuje deskoherně-pozitivní člověk. K tomu navíc přidejte koření ve formě humoru hlavních představitelů a máte pokrm pro každého, kdo se chce něco dozvědět a/nebo pobavit. Pokud se dostatečně nasytíte pořádnou porcí standardních videí, můžete si dát ještě zákusek ve formě video speciálů na různá témata. Ať si chcete počíst, poslechnout či zhlédnout kvalitní obsah, s Shut Up & Sit Down nesáhnete vedle.