Na druhý díl Dvůr mlhu a hněvu ze série Dvůr trnů a růží čekalo netrpělivě mnoho fanoušků knižních počinů Sarah J. Maasové. Důvod je jasný – naše kráska Feyre porazila na konci úvodní knihy zlou královnu Amaranthu, zachránila obyvatele Prythianu z tyranie a chystala se prožít jako víla dlouhá a spokojená léta se svým milovaným Tamlinem, králem jarního Dvora. Osud jako z pohádky, kde vyhrálo dobro nad zlem, co myslíte?

Jenomže kdo autorčiny knihy už nějakou dobu sleduje, tak zajisté ví, že nic není tak naivně krásné napořád, a proto očekával nějakou další akci. Splnila se naše očekávání?

„Buď vděčná za své lidské srdce, Feyre.
Lituj ty, kdo necítí vůbec nic.“

Kniha se většinu děje odehrává opět v Prythianu na různých jeho částech. Poznáváme tak společně s Feyre další Dvory a jejich obyvatele, seznamujeme se s novými postavami a všichni určitě mezitím zvažujeme, co s nimi Maasová zamýšlí do následujících stránek nebo dílů.

Příběh ubíhá svižně, i když se objevují v první třetině zbytečně zdlouhavé pasáže, které se často opakují. Naštěstí tento stav netrvá příliš dlouho a my se tak můžeme těšit ve zbývajících stránkách opět ze spousty akce, napínavých bojů a několik parádních špionských výprav. Dialogy mezi postavami mají smysl, můžete v nich mnohdy hledat skvělý podtext a užíváte si je, i když nejsou vždy pozitivně laděné.

Během druhého dílu dochází k razantnímu přeskupení sil. Chystá se válka, kde bude Feyre podle všeho hrát svou nemalou roli. A k tomu všemu se ukáže, že započatá změna její osobnosti v prvním díle má mnohem větší rozsah, než se původně mohlo zdát.

Tamlin se naši hrdinku snaží od konce prvního dílu uchránit od všeho zla, které by se jí mohlo stát, a proto z ní dělá ptáčka v kleci. Avšak u Feyre se začíná projevovat vílí moc, kterou neumí ovládat, a celkově své nové vězení nesnáší zrovna dobře. Začíná pochybovat o svých rozhodnutích a při dlouho očekávaném svatebním dni přes pouto s Rhysandem vyšle nevědomky zoufalý vzkaz s prosbou o záchranu. A tak se poprvé dostane na slibovaný týdenní pobyt k Nočnímu dvoru, který je platbou za záchranu jejího života. A jak se ukáže, nebude to první ani poslední návštěva…

Feyre čekala svatba, role poslušné ženy a společně s Tamlinem se měla starat o dojem spokojeného království. Jenže občas první lásky nemusí být osudové a až navěky…

Autorka se s postupnými změnami v chování i myšlení Feyre uměla dobře poprat. I když by čtenář očekával po závěru první knihy klišé plné cukru, tak se ho naštěstí v jejím případě nedočká, naopak se může těšit na silnou hrdinku, která se naučí pracovat se svou mocí a získá zpátky odvahu na vlastní názor. Maasová opět dokázala, že nad svými postavami skutečně přemýšlí do hloubky a má s nimi plány od začátku až do konce série.

Dvůr mlhy a hněvu je solidním pokračováním YA série, která začíná spíše inklinovat do dospěláckého fantasy čtiva s prvky romantiky. Autorka v druhém díle dokázala, že se jí podařilo vypracovat další propracovaný svět, ve kterém nás postupně seznámí s jeho historií, oblastmi a samozřejmě také aktuálními obyvateli, jejich problémy a plánovanou budoucností. Závěr byl napínavý a přinesl spoustu otázek. Naštěstí na odpovědi nemusí čeští čtenáři dlouho čekat, protože za pár dní vychází překlad třetího dílu. Já si ho nenechám určitě ujít, co vy?

Vydal: CooBoo; 2017
Autor: Sarah J. Maasová
Překlad: Ivana Svobodová
ISBN: 978-80-7544-306-9
Počet stran: 664