Nastražte uši a zbystřete! Do březnové Pevnosti míří herní série Tomb Raider a s ní neohrožená archeoložka Lara Croft. Letos se série dočká už svých dvaadvacátých narozenin. Kdo by to byl čekal, že se za ta léta stane z herní postavy kultsymbol, který se kromě obálek časopisů dostal i k propagaci platebních karet nebo automobilů. Pevnost jako vždy připravila detailní článek, ve kterém se zaměří nejenom na celou herní sérii, ale hlavně na její hlavní hrdinku. Dozvíte se, jaké úskalí série Tomb Raider tvůrcům přinesla, které modelky se vtělily do kůže Lary anebo jaké vědecké studie se herní hrdinkou inspirovaly. Pokud zrovna nefandíte počítačovým hrám, ale dobrodružný film si ujít nenecháte, vězte, že v březnu budete mít příležitost se s ženským ekvivalentem Indiana Jonese setkat v kině. Předchozí filmy s Angelinou Jolie byly spíše propadákem. Nový film s Alicií Vikander v hlavní roli neslibuje hrdinku s nadlidskými schopnotmi, ale mladou ženu, ze které se ta pravá hrdinka teprve zrodí.

Strašidelný dům Sarah Winchesterové, jejíž tchán byl vynálezcem slavné opakovací pušky, si na paškál vzala dvojice režisérů Michael a Peter Spierigovi. Hlavní role Sarah Winchesterové se zhostila Helen Mirrenová. Snímek se do kin dostane už v březnu a slibuje kvalitní podívanou.

Březen jako měsíc knihy přinese nálož zajímavých literárních počinů. Pevnost doporučuje Děti času Adriana Tchaikovskeho, vesmírné putovánní na lodi Gilgameš k nové planetě. Co se skrývá v temných koutech Londýna prozradí Relikvie spisovatele Tima Lebbona. Z Londýna přímo do Paříže se můžete přenést v pokračování série Dominia Padlých andělů francouzské spisovatelky Aliette de Bodardové. Nakladatelství Host vydává svéráznou sérii Bobiversum. My jsme legie je prvním dílem této série. Victor Gischler je autorem knihy Gestapo Mars. Když sluneční soustavu ovládá Reich a lidstvo se chystá vyhladit rasa Coriandonů, má se agent Carter Sloan co ohánět, aby přežil. Je-li libo středověkou fantasy s českých hvozdů, nenechte si ujít knihu Míly Lince Když se pohne les. Překrývání časových linií to je knižní série Propast času. Když padne časoprostor ocitá se studentka Toňa přímo uprostřed časového chaosu, kdy se mísy jednotlivé éry lidstva. Během dvou dílů se z otrokyně stává římskou císařovnou. Roman Bureš v třetím díle Propasti nazvaném Impérium nechává Toňu čelit novým protivníkům. V rozhovoru s autorem se mimo jiné dozvíte, jakou chybu v reáliích autor udělal a proč si zvolil právě ženskou hrdinku. Harry Potter je fenomén, o tom není sporu. Vydejte se s Pevností po londýnských stopách světoznámého čaroděje. Víte například, kde si obstarat Denního věštce nebo Pobertův plánek? Tipem nejen pro psavce romancí je příručka Diany Gabaldonové Dávám ti své tělo: Jak píšu milostné scény. Žádnou nudnou teoriii ovšem nečekejte.

Archeologií Pevnost začala, tou i skončí. Kletba faraónů, námět románů i knih, v reálném světě? Pokud jste někdy zaslechli, četli o Tutanachamonově hrobce, vězte, že kromě zlatých pokladů skrývalo místo posledního faraonova odpočinku i tajemnou kletbu. A nebude to jenom kletba, které se Pevnost článku bude věnovat. Dočtete se i několik zajímavostí a konspiračních teorií o pyramidách.

Záhady a tajemno si redaktoři Pevnosti vyzkoušeli na vlastní kůži a to křížem krážem po celé republice. Co skutečně skrývá Býčí skála u Adamova, tajemný les Bor u Budějovic nebo zlověstný hřbitov u Velhartic? Kde redaktorům skutečně vstávaly vlasy hrůzou se dočtete v článku.

Když venku ještě řádí mráz, zachumlete se do deky, dejte si svařák a ponořte se do fantasticky dobrodružných světů! S Pevností neunikne nikomu nic.