Crowdfunding žije!

No, to jste asi věděli, ale měl jsem nutkání to zmínit. Po měsíci se opět potkáváme u pravidelného přehledu zajímavých crowdfundingových projektů. Takže neváhejte a začtěte se do našeho článku.

Karetní hra Medvěd: Wrrr na motivy oblíbené dětské knížky dosáhla na kýženou částku 150 tisíc Kč. Je tedy rozhodnuto, trh vyjádřil svoje preference nejlepším a nejčistším možným způsobem – dobrovolným příspěvkem. Kampaň na tuto roztomilou karetku, která by měla být dobře propojitelná s knížkou, ale ještě běží, takže pořád můžete do tohoto rozjetého vlaku přistoupit a pomoct tak dosáhnout prvního stretch goalu (povrchová úprava krabice v souladu s knížkou). Já už se nemůžu dočkat, až v říjnu hra dorazí.

Válka proti drogám je nekonečná a často přináší spíše opačné výsledky, než kvůli jakým cílům je vedena. Navíc, roleplayingu není nikdy dost (a teď myslím v deskovkách), takže mě jako první praštila do oka kampaň na Kickstarteru, která sbírá finance (a velmi úspěšně!) na rpg Cartel z prostředí mexické drogové scény. Tři roky pilovaný projekt přichází ve své finální podobě jako 150stránkový corebook, který kromě pravidel obsahuje příběh a ilustrace, jež vám umožní prožít drogovou válku na straně Sinaloa kartelu. Vžijete se do kůže narkobaronů, jejich nevinných manželek a úplatných poldů, kteří v jednotlivých partiích (po 2–4 hodinách) rozvíjejí příběh s nevyhnutelně krvavým koncem. Každý z tří až pěti hráčů se ujme role unikátní postavy (na výběr celkem šest postav) se specifickými vlastnostmi a schopnostmi. Hra údajně klade důraz na dialogy, herní možnosti a situace jsou spouštěny správně vedenou konverzací, ke slovu se dostanou i kostky. Téma, které zpropagovaly seriály Breaking Bad, Narcos, The Wire – špína Baltimoru, je v poslední době velmi atraktivní a i přes syrové ztvárnění ve zmíněných dílech si jej lidé často idealizují. Z toho by vás Cartel měl rozhodně vyléčit, úvodní dávka léčebné kůry stojí pouhých 10 dolarů (200 Kč), za které dostanete PDF verzi corebooku k vytištění, za 50 dolarů (1 000 Kč) dostanete corebook v pevné vazbě, k tomu všechny stretch goals a PDF verze rozšíření (nové vedlejší postavy do příběhu, zapojení CIA, …).

Po hutné roleplayingové záležitosti musíme trochu provětrat vzduch. A v tom nám pomůžou ptáčci zpěváčci v svižné karetce Songbirds. Hra původně z roku 2016 přichází v nové kampani, která ji má přinést zájemcům z celého světa (původně vyšla v malých nákladech v Japonsku a na Tchaj-wanu). V této jednoduché 20minutové hře se jeden až čtyři hráči budou snažit „přezpívat“ ostatní pomocí přikládání karet ptáků. Každý pták má určitou barvu a hlasitost, s jakou jeho hrdlo opouští zpěvné zvuky (či skřeky, pro ty z nás, kteří někdy měli hnízdo poblíž okna, u kterého spali). Vy se snažíte pomocí správy karet na ruce a ovládání území přechytračit konkurenty a posbírat nejvíce zralých a chutných plodů (kdo nejvíc řve, má nejlepší jídlo). Až na konci hry ale odhalíte, za kterého ptáčka bojujete (resp. kterého jste si v průběhu hry škudlili na ruce), což přinese závěrečný zvrat. Šikovně vymyšlený mechanismus a roztomilé kresby ptáčků nenechají jedno srdce chladné a po vytažení skromných 16 dolarů z vaší platební karty (320 Kč) se stanete i vy chovatelem zpěvných ptáků.

Čistě sólových her moc není (pro připomenutí starší článek od Marka), proto si nový budoucí přírůstek do této kategorie rozhodně zaslouží pozornost. Ve hře s názvem Unbroken se tváří tvář postavíte úkolu vpravdě existenčnímu, který zní „přežít“. Vaše skupinka přeživších byla přepadena monstry v temném fantasy světě Unbroken a vy si teď chcete zachránit krk a při tom pomstít své padlé druhy. Abyste ale měli alespoň náznak naděje, musíte v nehostinném světě sbírat zbytky surovin a vytvářet z nich zbraně i pomůcky pro přežití. A přitom musíte odolávat nájezdům monster. Temná atmosféra zmaru a samoty, nemožnost spolehnout se na spoluhráče, to vše by mělo přispět k pořádně hutnému zážitku i přesto, že partie se vleze do půlhodinky. Za 4 dolary (80 Kč) si můžete hru sami vytisknout, za 22 dolarů (440 Kč) vám přijde rovnou hotová hra. To zní jako lákavá nabídka!

Loni na jaře jste si mohli všimnout velmi úspěšné kampaně ke hře Dinosaur Island. Ve hře jde o vybudování zábavního parku s dinosaury, oděné v grafickém hávu, který jako by z oka vypadl osmdesátkovým popovým videoklipům (a inspiraci Jurským parkem taky nezapře). Původně vybraný půl milion dolarů (10 milionů Kč) tvůrce povzbudil k tvorbě rozšíření Totally Liquid a samostatné duelové verze Duelosaurus Island. V rámci nyní běžící kampaně můžete pořídit původní hru, rozšíření a duelovou verzi. Za částky od 35 dolarů (700 Kč) za duelovou verzi až po 150 dolarů (3 000 Kč) za základní hru + rozšíření + duelovou verzi získáte zábavu pro dva až pět hráčů, kteří budou muset předvést své nejlepší výkony v disciplínách umisťování dělníků, pokládání dílků a sbírání sad. Ale především budou muset vzorně pečovat o svoje dinosaury a návštěvníky parku. Nedávno jsme doporučovali podobný kousek DinoGenics (se serióznějším vizuálem) a nejraději bychom pěstovali dinosaury v obou kouscích! Vy snad ne?!

_

Pokud jste si nevybrali z výše zmíněných kousků, doporučuji vaší pozornosti ještě následující kampaně: kampaň k eurohře Architects of the West Kingdom, novému umisťovači dělníků od Shema Phillipse, dále čerstvě skončenou kampaň na překrásnou figurkovku Mysthea s mechanismy deckbuildingu a ovládání území nebo třeba pohádkově vypadající Dreamscape s prvky budování snové říše a sbírání sad.

A pokud nás dinosauři nesežerou, tak zase za měsíc!