„Jezuskote, to je tak loztomilý!“ Je jasné, že když uslyšíte tuhle větu během přípravy deskové hry, máte vyhráno – vaše partnerka skočila na špek a vás čeká příjemný večer! Jenže, nemůžete vybírat program podle toho, na které krabici poskakuje ta nejhezčí příšerka. Vysoká úroveň kvality je rovněž nutností. Do našeho žebříčku jsme zařadili hry, které splňují oba požadavky – dobře se u nich pobavíte a ženské srdce při pohledu na vizuál zaplesá. Jaké hry jsou podle nás ty nejroztomilejší?

_

Příšerky z podzemí – každý z nás chce mít doma svoje vlastní zvířátko. Většinou si tento sen do jisté míry splníme a výsledkem je pak hrobeček se želvičkou nebo andulkou či denní souboje o život, které absolvuje soused, jenž si pořídil rovnou krokodýla. Co takhle to udělat bezbolestně a roztomile a pořídit si raději hru Příšerky z podzemí? Vaše přítelkyně bude ze všech těch vílenek, poletuch a cthulíků tak nadšená, že si ani nevšimne, jak sofistikované a propracované euro vlastně hraje.

_

Malá velká dobrodružství – další euro, které klame tělem a přestrojilo se za infantilní fantasy. Jenže ona je to ve skutečnosti hra, která vám pořádně zavaří mozek! Hlavním prvkem roztomilosti jsou zde meeplové s maličkými lucerničkami a dalšími pidivybavením. Když tenhle prvek použijete místo žížaly, něžné pohlaví se chytí jako candát.

_

Takenoko – Táta Panda, s rozšířením máma Pandová a panďátka? Tady asi netřeba vysvětlovat, tohle je frontální útok na centra roztomilosti v mozku! Takenoko je překrásná hra, která ale na svůj vizuál nehřeší. Ve svižných partiích společně stavíte zahradu, zavlažujete ji a pěstujete na ní bambus, který pak se žravou pandou konzumujete. To vše s cílem plnit jednotlivé úkoly, které vám přináší kartičky několika typů. Kromě krásných ilustrací od génia s uměleckým jménem Naïade jsou součástí hry i barevné figurky pandy a zahradníka.

_

Cirkus na kolečkách – Když se snoubí dvě věci, které děti milují (vláčky a zvířátka), a Iello, které poslední dobou umí (nejen) pro děti tvořit roztomilé vizuály, nemůže z toho nevzniknout roztomilá hra. A přesně tak to dopadlo. Máme ověřeno na ratolestech obou pohlaví, že zapojovat žirafy, tygry, ryby a medvědy do vláčku prostě baví. A aby to dospělé nenudilo, nabízí tahle malá karetka volitelné obohacení o taktické karty, které dovolí s dobíráním a kombinováním karet trochu kouzlit.

_

ZaHRAda – zahradničení je velmi pohodová a uklidňující záležitost. Jeho deskoherní verze od slavného „skládače“ Uweho Rosenberga vám dá za úkol opakovaně plnit květinami, kočkami a květináči své záhonky a sbírat za to body až do rozhodnutí o vítězi Ceny Bédy Trávníčka. Důvtipně vymyšlený mechanismus draftování květinových dílků a svižný průběh partie jsou korunovány roztomilými kočičkami a krásně zpracovaným modelem zahradních koleček. Jen málokdo odolá takové nabídce!

_

Moštárna – „Koukej na to, ta zvížátka dělají moštíky!“ Pod dětsky roztomilým vizuálem se skrývá propracovaná a parádně zábavná deskovka, která se mezi partiemi vyvíjí. Jedno z překvapení loňského roku sice na první pohled vypadá skoro dětinsky, až se ale přistihnete při hraní čtvrté partie v kuse, v duchu se Moštárně omluvíte a uvědomíte si, jak moc vyzrálá a promakaná tahle hra je.

_

Noe – U zvířátkové hry ze stáje REXher ještě zůstaneme. Tentokrát nakládáte zvířátka na bárky, které je vozí mezi pevninou a archou. Každé zvířátko tu má zastoupený pár (třeba paní pandová je roztomilost sama) a hráči dostávají trestné body za to, jak moc Noe obrečel, že se to které zvířátko nedostalo na palubu. Roztomilá hříčka pro děti s trochou sčítání, trochou nepředvídatelnosti a v praktické malé kovové krabičce po vzoru Timeline.

_

Nelokalizované hry

Pokud rozšíříme svůj hledáček i mimo hry do češtiny lokalizované, nabídnou se ještě další příklady.

Oceanos – Krásný příklad toho, že dětská roztomilost a steampunk spolu kupodivu mohou skvěle fungovat. Každý hráč má svoji vizuálně se odlišující ponorku, kterou během hry vylepšuje, a krom toho všichni sbírají zvířátka, krystalky a chaluhy ve svém malém oceánu. Jerémie Fleury je podle mě vycházející hvězda herních ilustrátorů.

_

Taluva – V jádru hra abstraktní, ale výborně se povedlo na ni vybrat a našroubovat téma. Na stole mezi hráči vzniká sopečný ostrov (do výšky i do šířky!), osázený spoustou malých dřevěných budov roztodivných barev i tvarů. Herní plocha vzniklá na konci partie je tak hezounká, že by si zasloužila čestné místo na vašem stole, i když zrovna nebudete hrát. Čistě jako dekorace.

_

Sagrada – Novinka mezi abstraktními hrami si opět vybrala téma originální a roztomilé: skládání chrámových okenic. Různobarevné poloprůhledné kostičky naskládané do mřížky pod důstojnou klenbu okenní mozaiky jsou tak působivé, že máte málem chuť se u nich pomodlit… třeba za to, ať příště už vyhrajete. 🙂

_

Small World – válka fantasy ras o jeden titěrný ostrůvek baví české hráče i přes to, že dosud nebyla lokalizována. Abyste vyhráli, musíte se něco nasnažit. Stejně jako mechanismy zaujala tato hra i vizuálem, který je tak rozkošně směšný, že se musí líbit zkrátka každému. Čert vem, že jde vlastně o takový malý simulátor genocidy…

_

Článek vytvořili Marek Dvořák, David Navrátil a Michal Stárek.