Hráči a hráčky, pozor! Festival Zimní deskování, který se odehraje v Gaming & Social Hubu Black Oil (FB stránka) v Brně, přichází. Akce se koná od pátku 2. března do neděle 4. března a jejím organizátorem je Deskoherní klub (FB stránka).

Můžete se těšit na více než 2 000 her, které poskytne jak Deskoherní klub, tak i samotný Black Oil. K dispozici pochopitelně budou guru, kteří vám ochotně vysvětlí pravidla či doporučí hru dle vašeho vkusu. Součástí festivalu budou také turnaje. Pro návštěvníky bude na místě zajištěno občerstvení. Vstupné činí 40 Kč na osobu, je ale možné si za 80 Kč koupit akční vstupenku platící na všechny tři dny. Děti do 10 let schovávat v taškách nemusíte, mají vstup zdarma.

Při této příležitosti jsme se zeptali Vladimíra Kokolii z Black Oil Teamu na několik otázek týkajících se jak samotného festivalu, tak i tohoto prestižního podniku:

  • Jak jste přišli na myšlenku vytvořit klub pro hráče deskových her a Wargames?

Dělal jsem řadu let Press Gangera, tedy dobrovolníka, co buduje komunitu a pořádá turnaje, pro Privateer Press. Bob z Privateeru se mi ozval ohledně konzultace jeho projektu – herního klubu někde v Evropě. Svolal jsem náš stávající herní gang, načrtnuli jsme koncepci, vymyslel jsem nástřel brandu, Vojta webovky a hlavně Michal kývnul na to, že by pracoval za barem. To bylo nějaké úterý v únoru 2015. V pátek ten samý týden jsem už letěl do UK, kde jsme se s Bobem potkali, všechno probrali, odsouhlasili a v srpnu jsme otevřeli podnik na Kotlářské. Chápali jsme, ze figurkový trh zatím v ČR není dostatečně velký, aby uživil hernu podle našich představ, tak už od začátku bylo jasné, že musíme mířit i na hráče deskových her. Podle toho jsme nastavili nabídku služeb a otevřeli první herní hospodu v Česku.

  • Kdy a za jakých okolností vznikla vaše spolupráce s Deskoherním klubem? Jedná se o jednorázový počin, nebo o začátek dlouhodobější spolupráce?

Deskoherní klub nás kontaktoval ohledně pořádaní deskování, protože jim tuším odřekli nějaký prostor jinde. Z nouzového plánu vzešla velmi pěkná spolupráce, za kterou jsme rádi.

  • Jak jsme již zmínili, Black Oil cílí také na hráče Wargames. Které hry z tohoto žánru u vás nejvíce frčí? Co potenciálním hráčům nabízíte?

Původní herní gang jsou především právě wargameři a vlastně i spolupráce s Privateer Press je založena právě na wargamingu. Z toho vcelku očekávatelně plyne, že se nejvíc hraje Warmachine a Hordes. Jedná se o jednu steampunkovou hru rozdělenou do dvou základních sekcí. Warmachine představuje vyspělejší národy, co ovládají páru a „arcana mechanics” (kombinace magie, techniky a UI), zatímco Hordes zastupují národy, které se upínají spíše k přírodním energiím a místo těžkých robotů mají obrovské bestie. Hra je dobře vybalancovaná a funguje tam komunitní podíl na vývoji pravidel. Z turnajů pořádáme především CZ National MASTERS (mistrovství republiky), COMBINED ARMS TOURNAMENT (týmovy turnaj trojic) a EU MASTERS (finále šampionů jednotlivých National Masters z EU). Všechny akce mají bohatou zahraniční účast a přímou podporu Privateeru. Jednou k nám přiletěl i Doug Hamilton – hlavni digi-sculptor miniatur z Privateeru. Hráčům Warmachine a Hordes můžeme nabídnout přímou podporu výrobce, dobré zázemí a především stabilně rostoucí a přátelskou komunitu stávajících hráčů.

  • Váš podnik je znám také výbornou kuchyní. Na co se můžou těšit hladoví účastníci Zimního deskování? Budete mít v nabídce nějaké festivalové speciality?

Je vždycky radost slyšet, ze hráčům u nás chutná. Vaření pro Black Oil je vždycky hnané momentální pohnutkou. Taky je třeba respektovat hygienické a prostorové limity baru. Určitě se můžete těšit na náš vyhlášený pulled pork a sandwiche. Jako větší jídlo připravím zřejmě jemně pikantní chorizo stew. Už se těším na letní deskování, kdy opět půjde grilovat na dvorku.

  • Víte už, v jakých hrách na této akci proběhnou turnaje?

Program deskování je naprosto v rukou Deskoherního klubu, o turnajích tedy žádné info nemáme.