Nejen samotným hraním živ je deskoherní nadšenec, neméně důležité je mít i zdroje, ze kterých se lze o deskovkách něco dozvědět. A protože víme, že nejsme v deskoherním rybníčku sami, dali jsme pro vás dohromady seznam tipů na deskoherní weby a kanály, které máme v redakci rádi či si je alespoň občas se zájmem projdeme. V prvním díle článku se zaměříme na stránky, které jsou v češtině, není k nim tedy nutné vládnout světovým jazykem.

Zatrolené hry

Jeden z nejstarších webů o deskových hrách u nás a v současné chvíli asi nejživější. Zatrolené hry loni oslavily 10 let existence a fungují jako menší verze oblíbeného webu BoardGameGeek. Obsahují rozsáhlou databázi her, ke kterým je k dispozici tu galerie, tu jedna–dvě recenze, u těch nejoblíbenějších titulů se ale můžete ponořit do pořádné hloubky. Profily populárních a aktuálních her nabízí diskuze o dojmech ze hry, otázky na nejasné situace nebo třeba pochvalu či kritiku překladu. Zatrolené hry stojí a padají na komunitě hráčů, kteří tvoří obsah webu, plní bazar lákavými nabídkami nedostupných titulů či domlouvají domácí překlady her (domácí ve smyslu neplacené, kvalitou jsou někdy výše než oficiální lokalizace). Pokud jste se zasekli na nejasném pravidle či chcete vědět, zda novou pecku někdo přeloží, vaše první kroky by měly vést právě sem.

Hrajeme.cz

Další stálice na české deskoherní scéně. Hrajeme.cz původně vzniklo v režii Albi, poté ho chvíli provozovalo vydavatelství MINDOK, nyní ovšem funguje nezávisle na vydavatelstvích. Jeho cílem je informovat o deskoherních novinkách na českém trhu, zaměřuje se na lokalizované hry od všech českých vydavatelství. Sdružuje zajímavé články a videa od vydavatelství i od jiných zdrojů, specializuje se především na představování her, recenze tvoří pouze doplněk nabídky. Hrajeme.cz také pořádá lákavé soutěže, sestavuje vlastní žebříček her (ten je ale v poslední době už celkem zastaralý) a velmi dobře vede kalendář deskoherních akcí. Kromě toho můžete na stránkách najít i katalog her a občas zachytit také zajímavé články, z poslední doby jednoznačně doporučuji rok starý seriál na téma hodnocení her.

Deskovehry.com

Nezávislý projekt zaměřený především na recenze deskových her. Jedná se o partnerský web Deskofobie (k té se samozřejmě ještě dostaneme), na českých internetech existuje již od roku 2010 a v neuvěřitelném tempu chrlí jednu recenzi za druhou. Není žánrově vyhraněný, na své si tedy přijdou zájemci o dětské hry, abstraktní kousky či party hry. Stejně tak ale dojdou uspokojení i nároční hardcore hráči. Prostě pro každého něco, to se mi moc líbí. Obsahově jsou recenze velmi dobré a dobře vypíchnou důležité aspekty dané hry, obrazová dokumentace je jedna z nejpovedenějších ze všech deskoherních webů. Osobně sice nemůžu vystát příšerný zelený design stránek a infantilní slon na konci každé recenze mi vždy trochu zvedne tlak, to jsou ale jen drobné vady na kráse kvalitního webu.

Fantasy Planet

One-man show Filipa Gotfrida, jehož nezaměnitelný styl si s nikým jiným nespletete. V rámci celého fantasy webu si sám hraje na svém písečku, což způsobuje, že frekvence jeho příspěvků je silně nahodilá. Drtivou většinu obsahu deskoherní sekce tvoří recenze, ty většinou pobaví, občas vám pořádně nadzvednou obočí údivem nad tím, co autor proboha konzumoval za omamné látky, ale vždy se z nich dozvíte dostatek informací o recenzované hře. Pokud si tedy chcete přečíst o deskovkách tak trochu jinak, zkuste Fantasyplanet.cz.

Deskožrout

Velké diskuzní fórum, na kterém můžete dohodnout společnou objednávku z Kickstarteru, do krve se pohádat o oblíbené hře, zatratit zfušovaný překlad, naplánovat společnou účast na velké deskoherní akci či rozebrat aktuální díl Deskofobie. Kromě sekce, kterou tvoří právě diskutující, nabízí web ještě katalog her, jeho použitelnost ale není příliš dobrá.

Kromě textových zdrojů u nás existuje i pár video kanálů (doslova dva), které stojí za zmínku.

Deskofobie

Pokud bychom vám měli doporučit jen jeden zdroj videí o deskovkách, byla by to bez debat právě Deskofobie. I přes bizarní název (my se deskovek přece nebojíme!) lze na adresu Petra Čáslavy a jeho party pět prakticky jen samou chválu. Naprosto průkopnický počin, který se z „garážovky“ stal etalonem geekovského videa pro deskoherní nadšence, ušel za dobu svojí existence dlouhou cestu. Nejnovější díly jsou obsahově i formou natolik kvalitní, že by se tím jejich tvůrci (tedy většina z nich) měla oprávněně živit. Zajímavá témata, hosté, kteří mají co říct, skvělé „topky“ a především díly, ve kterých jsou alespoň dva redaktoři (či redaktor a host), to nás moc baví. Jen někdy se mezi sebou Petr a Jeník trošku moc zakecají, ale my jim to odpustíme.

JOUOB.cast

Pokud máte opravdu hodně času (jeden díl zabere průměrně asi hodinu), koukněte na YouTube kanál JOUOB. Najdete tam rozhovory s lidmi z oboru, představení her, unboxingy, nebo třeba tematická videa o žánrových hrách. Vražedná délka, ale pokud je váš šálek čaje banda geeků povídající si na určité téma, tady najdete spoustu krmě pro svůj mozek.

Vynechali jsme vašeho favorita? Kam nejraději chodíte na výzvědy, co se deskovek týče? Podělte se s námi v komentářích.