V únoru 2018 se v Praze konal první letošní sraz fanoušků SF&F, her, anime, mangy apod. zkrátka, českých nerdů a geeků zvaný PragoFFest. Jak už stylizace názvu napovídá, jedná se o takovou zmenšenou „zkušební“ verzi největšího českého srazu podobně smýšlejících jedinců, Festivalu Fantazie v Chotěboři. A ač se jednalo o verzi zmenšenou, byl to pořád slušně velký festival.

Odehrával se ve třech patrech, tělocvičně a jídelně speciální ZŠ a střední školy v Praze 4. Ve třídách a učebnách horních pater se (kromě klasického občerstvení) střídaly přednášky s tématy známých SF&F ság, jako jsou Hry o trůny, Harry Potter, ale třeba i My Little Pony, a celé přízemí okupovaly herny.

V jedné z nich si třeba mohli návštěvníci na pěti propojených počítačích vyzkoušet, jaké to je spolupracovat na ovládání vesmírné lodi. Jedná se o dlouholetý projekt Thoma Robertsona navozující z hraní podobný pocit, jako musí mít posádka Star Trek Enterprise.

Protože jsem redaktor za deskovkovou sekci, největší část času jsem strávil v deskovkové herně. Na rozdíl od Festivalu Fantazie, kde je to velká dedikovaná hala, zde byla napůl sdílená s videohrami, což bohužel bylo na zvukové kulise znát. Přítomným to však nijak zvlášť nevadilo. Když se sejde banda takhle oddaných nerdů, aby strávili celý den v naprosto šílených kostýmech svých oblíbených hrdinů (viz foto), nemůže je deskování s trochou rámusu rozházet.

Na akci prezentovali své hry dvě přední česká deskoherní vydavatelství, Albi a MINDOK, ačkoli se tentokrát nejednalo o představování žádných herních novinek. Atmosféra byla veskrze přátelská a uvolněná, lidi se bavili a celkově je těchto šest dní krásným příkladem, že to jde i bez alkoholu (pozn. red. bez běžeckých bot se dá taky běhat, ale pomáhají).

Jestli jste ještě neokusili atmosféru obřího letního Festivalu Fantazie a nemáte to do Prahy z ruky, dá se PragoFFest brát jako taková ochutnávka, co by vás čekalo. Nebude to sice včetně kina, obřích prostor na všechno a luxusních steaků v hospůdce, ale zase se nemusíte celý den pařit, protože tato „ochutnávka“ Festivalu Fantazie probíhá v únoru. A každopádně vám doporučuji okusit aspoň jedno z toho. Je to trochu jiný způsob zábavy než koncerty a fesťáky, trochu jiná sorta lidí a kdo ví, třeba sem jako čtenáři MFantasy zapadnete líp!

PragoFFest ještě (v době vydání tohoto článku) probíhá a končí v úterý 6. 2. 2018. Jen už zde nepotkáte Albi a na místo jejich stánku nastoupí Blackfire.

Kdo pozná, z jakého seriálu jsou všichni tři? 🙂

MINDOcký hit Ice Cool