Vítejte do světa starověkého Řecka, který se od toho z historie kapku liší. Vládnou mu totiž bohové, kteří umí používat moderní technologie! Nebo to, co lidé tehdy viděli jako bohy, byli ve skutečnosti návštěvníci z jiných planet?

Vydavatelství Awaken Realms má na svědomí například převod videohry This War of Mine do deskoherní podoby (naše recenze) či monstrózní figurkovku Edge: The Dawnfall (naše preview). Toto vydavatelství pro své na figurky bohaté projekty hledá finance nejraději na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Není tedy divu, že vybrali téměř 50 milionů Kč na další figurkovkou pecku – Lords of Hellas. A jak velí trend poslední doby, dostane se tato náročná (a drahá) deskovka i k nám. Vydavatelství Albi ke konci dubna přinese lokalizovanou verzi, takže si pojďme projít, na co se můžeme těšit.

Na barvami hýřícím herním plánu se o přízeň bohů a převahu nad jednotlivými územími může utkat až šest protivníků (v základní verzi hry čtyři hráči, Albi potvrdilo verzi hry pro čtyři stratégy s výběrem z pěti hrdinů), kteří si mezi sebou rozeberou unikátní hrdiny. Ty si budou v průběhu hry vylepšovat pomocí artefaktů i rozdělováním dovednostních bodů. Každý hrdina má určitou úroveň ve třech typech schopností: vůdcovství (slouží k přesunům armád), síle (pro lov příšer) a rychlosti (abyste se po mapě netáhli jako slimáci).

Kromě tunění vašeho hrdiny na vás budou čekat výzvy z oblastí dobývání a zabírání území, obsazování chrámů a čištění mapy od monster, která putují krajinou. Během své hrdinské cesty můžete také plnit úkoly, jež vám získají slávu a výhody do dalších bojů. Lords of Hellas je specifická v tom ohledu, že se nemusíte zabývat složitým počítáním bodů, jakmile totiž někdo splní jednu ze tří podmínek hry (dostatečný počet území/chrámů/zabitých monster), partie končí vítězstvím daného hráče. Tři různorodé způsoby ukončení partie by měly zaručit velkou variabilitu a znovuhratelnost hry.

Jako třešničku na dortu jsem si nechal figurky a další plastové komponenty, které na nás budou čekat v krabici Lords of Hellas. Projekt na Kickstarteru prakticky MUSÍ mít pořádnou nálož figurek, tvůrci z Awaken Realms šli ale ještě o krok dál a přináší parádní monumenty! Několikadílné, až 12cm vysoké sochy bohů herní plán promění v nádhernou scenérii. Kromě vizuální kulervoucnosti mají monumenty i výrazný dopad na průběh hry, můžete k nim posílat kněze, kteří svým zmateným mumláním přikloní přízeň boha na vaši stranu.

V dubnu se na nás přiřítí řečtí hrdinové a bohové šmrncnutí moderními technologiemi spolu s tunou plastových komponent. Zbývá jen doufat, že hratelnost a zábavnost půjdou ruku v ruce s vypiplaným vizuálem!