Stejně jako čert nebo Chuck Norris, ani deskoherní trh nespí a neustále nás zásobuje novinkami. Nás v poslední době upoutalo hned několik z nich, pojďme se na ně tedy podívat.

Rudá Sonja, béčkové fantasy z osmdesátých let, nás jako děti zaujala snad víc než Arnolda přednosti krásné Brigitte Nielsen. Pravda, její pochybnou slávu dávno odnesl čas (alespoň u nás), ale postava udatné šermířky Sonji ještě neřekla poslední slovo a dokáže to ve hře Red Sonja: Hyrkania’s Legacy. Tato kooperativka pro jednoho až čtyři hráče nabídne klasické rpg dobrodružství. Můžete se tak těšit na upravovatelnou a postupně odhalovanou hexovou mapu, úkoly, kartičky setkání i krvechtivá monstra. Pokud máte chuť Sonju trochu okouknout (samozřejmě hru, vy sexisti!), na youtube najdete podrobnější video. Hra má vyjít zhruba v květnu tohoto roku.

_

Je známou věcí, že draci jsou lakotní a celý život usilují pouze o nahrabání co největšího majetku. Právě tato teze bude ideovým základem přicházející hry Greedy Dragons od Dana Dejagera. Dva až šest chamtivých draků bude kutat svoje doupata a snažit se do nich nacpat co nejvíc truhel. V každé truhle je jiné množství pokladů; kdo jich na konci schová pod svá křídla nejvíc, vyhrál. Jedna partička zabere asi půl hodiny, přičemž se můžete utkat buď všichni proti všem, nebo se rozdělíte na týmy.

_

John Rambo se stal dětským hrdinou všech, kdo měli za minulého režimu video. Jeho nekompromisní cesta za pomstou se protáhla na pěkných pár filmů a nyní také na jednu deskovou hru. Ano, čtete správně. Nejslavnější zneuznaný americký veterán (hned po Johnu Kerrym) se představí jako jedna z postav taktické kooperativky pro jednoho až čtyři hráče. Zastřelit se vás pokusí nejen vietnamští vojáci, ale i sovětští vlastenci či šerif z prvního dílu filmové série. Mise můžete zkusit splnit pěkně potichu s lukem a nožem, nebo vybalíte proslulý jednoruční kulomet a trochu pohnete počitadlem vdov. Nestačí vám Doom a Descent? Jste na správné adrese!

_

Fantasy Flight Games, deskoherní kolos s produkcí kočičí samice, o sobě dává vědět víceméně pořád a o každém rozšíření tak zkrátka nejde psát – viz třeba hry z univerza Star Wars, které se líhnou rychleji než proslulí gremlini po polití kýblem vody, či LCG jako Legend of the Five Rings, Android: Netrunner nebo Hra o trůny. Pár novinek nás ale zaujalo natolik, že se o ně musíme podělit.

Za prvé, Legacy of Dragonholt. Tahle kooperativní, na vyprávění zaměřená hra vylezla už na podzim, a dá se tak v současnosti koupit i v českých obchodech. Využívá systém zvaný Oracle, což ve zkratce znamená, že si zahrajete jakési rpg bez vypravěče. Jako v mnoha fantasy rpg, i zde si vytvoříte postavu typu rytíře či trpaslíka a vydáte se plnit šest vznešených úkolů. Cestou samozřejmě sbíráte zkušenosti, artefakty a podobně. Pokud jste vyzbrojeni dobrou angličtinou a máte rádi hry typu Descent, sáhněte sem.

Hezkého rozšíření se dočkaly megalomanské Runewars (preview). V expanzi nazvané Uthuk Y’llan Army Expansion se dočkáte armády nechutných monster, které sežerou, na co přijdou. Můžete se těšit na pekelné psy, berserky vraždící vlastní jednotky či krabí démony.

A nakonec náš milovaný mistr H. P. Lovecraft. Kdo už se těší na české Panství hrůzy (preview)? Jistě vás potěší, že také tato hra má více potomků (respektive rozšíření) než Číňan po obědovém menu z krokodýlích penisů. Těmi posledními jsou Sanctum of Twilight a Streets of Arkham. Čekají na nás noví vyšetřovatelé, nová dobrodružství, návštěva populární Miskatonické univerzity a mnoho dalšího. Pokud preferujete starší (a podle mě nejlepší „díl série“) Eldritch Horror, chystejte štrajtofle na expanzi Masks of Nyarlathotep. Skryté kulty připravují své ďábelské rituály a jejich cíl je neznámý, dokážete se jim postavit? Pomoci vám může třeba malířka Sefina Rousseau nebo běsy lovený Calvin Wright. Pro Temné znamení se pak připravuje expanze Omens of the Pharaoh a pro Arkham Horror A Phantom of Truth.