Chystáte-li se na karneval a sháníte-li originální převleky ve stylu akčních hrdinů nebo roztomilých vodních monster, nechte se inspirovat únorovou Pevností. Už příští týden se můžete těšit na premiéru nového filmu z marvelovského univerza, Black Panther. Pevnost si, jako už tradičně, připravila obsáhlý článek o tomto nepříliš známém marvelovském hrdinovi. Režie se ujal Ryan Coogler a Black Panthera tvůrci popisují jako mix bondovek a Kmotra. Kromě fotografií z filmu nastíní Pevnost nejen Pantherův původ, ale i jeho život napříč komiksovým světem. Black Panther je dílem Stana Leeho a Jacka Kirbiho. Ti mu přiřkli jméno T´Challa a vládu nad africkým královstvím, v němž se těží velmi vzácný prvek, vibranium. T´Challa, napůl božstvo napůl člověk, se poprvé objevuje v samostatném příběhu Pantherův hněv, kde musí čelit problémům ve svém vlastním království. Ve filmovém zpracování vsází Marvel na neokoukaného hrdinu a herce, nové zasazení a dávku akce. Jak se film povedl, se dozvíte už za týden.

Guillermo del Toro je známý jako režisér Panova labyrintu nebo Šarlatového vrchu. Oba snímky spojuje tajemná, bizarní atmosféra s nadpřirozenými bytostmi. Stejného konceptu se del Toro držel i v novém snímku Tvář vody. Romance mezi hluchoněmou uklízečkou v utajovaném vládním zařízení a vodním monstrem je podbarvená hudbou Alexandra Desplata. Film už stačil na filmových cenách BAFTY posbírat hned 14 nominací. Ke snímku vychází v nakladatelství HOST i stejnojmenná kniha autorů Guillerma del Tora a Daniela Krause.

Nebývá zvykem, aby se v Pevnosti objevovaly recenze na nositele Nobelovy ceny. V únorovém čísle Pevnost udělala výjimku. Pohřbený obr britského spisovatele japonského původu Kazua Ishigura je mixem fantasy a historie z doby krále Artuše, mýtů a legend. Příběh o putování je spíš jen kulisou, v níž bloudí stárnoucí postavy s nespolehlivou pamětí. Sáhnete-li raději po klasické fantasy, doporučuje Pevnost sborník mladých českých autorek s příznačným názvem Mladé čarodějky, ve kterém z kouzelných a kouzelnických světů nechybí snad nic. U české fantasy Pevnost na chvíli zůstane. Letopisy Vukogvazdské družiny čtvrtý svazek vychází v nakladatelství Gorgona. (Schválně kolikrát za sebou zvládnete říct slovo „vukogvazdský“). Nakladatelství HOST vydává tento měsíc Zlo, knihu o Okřídleném meči, známém již z knihy Tulák. Carlos Ruiz Zafón se proslavil zejména knihou Stín větru, které se tento měsíc na pultech nakladatelství objeví již ve druhém vydání. Příběh v Pevnosti zaujímá trochu netradiční postavení. Není klasickým fantastickým ani vědeckofantastickýcm příběhem. Hlavní hrdinu Daniela vezme otec na Pohřebiště zapomenutých knih, kde má každá kniha svou duši a čeká jen na svého čtenáře. Stín větru je příběh o knihách, lásce, tragédii i dobrodružství odehrávající se v Barceloně a pokud vás článek i kniha zaujmou, vězte, že Knižní klub vydává další díly včetně toho, který u nás vyjde úplně poprvé.

Postapokalyptické příběhy rostou rychleji než houby po dešti. Co zajímavého vyšlo v minulém roce? Pevnost vybrala ty nejzajímavější počiny českých autorů. Samozřejmě nesmí mezi nimi chybět trilogie SPAD Františka Kotlety. S ním si nenechejte ujít rozhovor. Kam se musel redaktor Pevnosti vydat podle GPS souřadnic a jak František Kotleta vůbec k nápadu napsat postapo trilogii přišel, se dozvíte v článku.

Píšete-li vlastní fanatsy příběhy, tvoříte herní světy anebo si jen rádi vymýšlíte romantické rytířské historky, zbystřete. Pevnost přináší podrobný článek nejen pro příznivce heraldiky. Dozvíte se všechno o barvách, erbovních zvířatech, znacích na štítu i jak si štít sami sestavit.

Hledáte tip na kvalitní únikovku? Zkuste Galactic Pioneers, netradiční zábavu ve stylu vesmírné záchranné akce! Jak se hra povedla prozradí redaktoři Pevnosti.

Pevnost je zkrátka plná inspirace tak neváhejte a ponořte se (nejen) do fantastických světů!