Deskové hry spojují lidi všech věkových skupin, různých názorů či sexuálních a politických preferencí. Většina hráčů má svoji oblíbenou herní skupinku, čas od času je ale moc fajn vyrazit na nějakou akci a potkat se tam s podobně naladěnými lidmi. Takže jsem pro vás prošel zákoutí internetu a přináším několik tipů na události, na které se v následujících týdnech můžete vydat.

Malebná Litomyšl, jejíž zámek a zámecký park jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, nabídne během posledního lednového víkendu vyžití právě příznivcům deskových her. V tamním Lidovém domě se v sobotu 27. ledna po poledni odehraje jednodenní festival deskových her se sympatickým mottem „Zahrát a zahřát“. Za symbolické vstupné (20 Kč) si na své přijdou soutěživé povahy, zvědaví hráči (pořadatelé slibují deskoherní novinky) i rodiny s ratolestmi. Na místě budou dobrovolníci, kteří zájemcům představí nové hry a budou k dispozici pro hladký průběh celé akce.

Z Litomyšle se přesuneme přímo do matičky stověžaté, do Prahy (na party, na Penery), kde se v termínu od 1. do 6. února odehraje PragoFFest, velký festival popkultury (FB stránka události). Jeho součástí je i herní část, respektive samostatný festival GameFFest, na kterém se bude hrát, a to hodně. Hrát se budou konzolové, počítačové, rpg a samozřejmě také deskové a karetní hry. Na akci se budou prezentovat všechna velká vydavatelství (Albi, MINDOK, Blackfire, REXhry), které s sebou přivedou týmy vysvětlovačů a propagátorů her, navozí dostatečnou zásobu her k prodeji a připraví turnaje v různých hrách (zatím není známo v jakých hrách, prakticky jisté jsou turnaje ve sběratelských karetních hrách – Magic: The Gathering, Pokémon, Yu-Gi-Oh! a dalších). Vstupné na celý festival je dražší, v řádu stovek korun, za svoje peníze ale můžou návštěvníci v průběhu festivalu navštívit desítky přednášek, vložených akcí – např. BritCon zaměřený na britské seriály a humor, komiksový ComicsCon, akce pro fanoušky mladého kouzelníka PotterFan, dále telegraficky akce pro: trekkies, seriálové fandy, příznivce Hry o trůny, fanoušky asijské kultury a další. Začátkem února tato velká akce vypukne v areálu speciální ZŠ a střední školy v Praze 4, na adrese Kupeckého 17.

Naše doporučující jízda dále staví ve městě perníku a koní, v Pardubicích. Do restaurace U Bílého Koníčka může v sobotu 24. února přijít každý člověk starší 12 let, který touží změřit své síly se soupeři v tradičním turnaji v deskových hrách Boardgame Open. Líté boje se odehrají tříkolovým systémem a každý hráč bude muset prokázat svoje schopnosti ve 2–3 hrách z tohoto seznamu: Century: Cesta koření, Settlers: Zrod impéria, Fantastic Park a Ostrov Skye. Pardubický deskoherní víceboj se odehraje již pojedenácté, startovné činí 50 nebo 100 Kč a ve hře jsou kromě cti a slávy i medaile a pohár pro vítěze. Zúčastnit se mohou nejen ostřílení harcovníci, ale i úplní začátečníci, pravidla každé hry budou vysvětlena před samotnou partií. A víte jak se to říká, štěstí začátečníka…

Na závěr pro vás mám tip na menší lokální akci. Konec února bude totiž ve zlínském kraji patřit 9. Valašskému Deskohraní. Ve dnech 24.–25. února se ve středisku volného času v Valašském Meziříčí potkají příznivci moderních deskových her za nestárnoucím bohulibým účelem – propařit den a noc. Pořádající Klub deskových her Valmez má v nabídce přes 70 her pro různorodé hráče (epičtější kousky i jednoduché rychlovky), takže si vybere opravdu každý.

_

Chystáte se na některou ze zmíněných akcí? Případně začali jste nad nějakou uvažovat na základě našeho článku? Dejte nám vědět v komentářích!

David Navrátil

About The Author