Vítám vás u prvního letošního crowdfundingového okénka. Rok s číslovkou 2018 si pro nás připravil velkou nálož her na Kickstarteru a k tomu jednu tuzemskou novinku týkající se úspěšného crowdfundingového počinu.

Naši informační jízdu začneme v naší vlasti. Autorům hry Legendy země Euthie (naše preview, recenze již brzy) se podařilo vyjednat dobré podmínky pro vydání 2. edice deskovky, která se na světlo světa dostala loni pomocí kampaně na serveru hithit. Za 1 600 Kč si můžete na stránkách hry objednat verzi, která se bude od původní z kampaně lišit především velikostí krabice a nevyloupanými komponentami. Můžeme se tedy těšit na pořádně hutné rpg dostupné i pro ty, kteří nestihli kampaň.

Nyní se společně ponoříme do hlubin Kickstarteru. A začneme pěkně zostra, protože lednová nadílka je opravdu epesní!

Jako první hru k pozornosti váženého čtenáře bych doporučil brutální propracovanou figurkovku HATE od mistrů miniatur CoolMiniOrNot. Země plná divokých válečníků sdružených do kmenů je plná testosteronu a ve vzduchu visí touha zabíjet, tak proč se k tomu nepřipojit? Vezměte svoji bandu hrdlořezů a vydejte se dobýt moc a slávu! HATE je počin tvůrců, kteří nám přinesli výbornou zombie řežbu Zombicide, a vznikal pod dohledem Erica M. Langa. To by mělo zaručit, že použité herní mechaniky (ovládání území, házení kostkami, pohyb po mřížce, trochu překvapivě i umisťování dělníků) budou využity tak, jak si žádá dnešní mainstreamové publikum. Nutno dodat, že hlavním lákadlem hry je její vizuální pojetí, detailní figurky i do temna a krvava laděné další herní prvky slibují pěkně hutnou atmosféru při každé partii. Hra je kvůli svému explicitnímu násilí, nahotě a zacházení s lidskými životy označena jako nevhodná pro mladší 18 let, což není zrovna obvyklé. Ani to jí ale nezabránilo vybrat už přes 700 tisíc dolarů (původně žádaná částka byla 200 tisíc dolarů). Vy se můžete k tomuto deskohernímu masakru připojit za 120 dolarů (cca 2 400 Kč), do konce kampaně zbývá něco přes týden.

S druhým tipem rozhodně nepolevíme v otázce designu a krásy figurek, zároveň však nepůjdeme níž ani cenou. Příznivci hororů zbystřete, přichází Nemesis! Semikooperativní survival nabídne drsný sci-fi příběh, v němž se hráči vtělí do těl jednotlivých členů posádky, kteří byli probuzeni z hibernace, aby opravili vesmírnou loď, jež z neznámého důvodu nemůže pokračovat v cestě. Jeden z členů posádky je navíc mrtvý, něco ho nedobrovolně vytrhlo ze sladkého spánku a pocuchalo mu fasádu. K tomu zvuky, ozývající se z hloubi lodi. Sakra, vždyť to je Vetřelec! Ano, ano, inspiraci oblíbenou sci-fi ságou nelze popřít, nás ale více zajímá, jak bude hra fungovat. Tvůrci slibují pečlivě odladěné prvky, které spolu bezchybně fungují, konkrétně by měla hra stavět na hutné atmosféře, napětí v rámci skupinky přeživších (cíle jednotlivých hráčů jsou mírně odlišné) a variabilitě, kterou zaručuje modulární herní plán a desítky karet, jež dodávají na příběhovosti. Letenku do světa přeživší posádky pořídíte od 70 liber (cca 2 000 Kč) a kampaň potrvá ještě něco přes týden.

Nyní nastal čas trošku polevit, k čemuž se výborně hodí následující tip: Spirits of the Forest. Jedná se o kouzelně ilustrovanou abstraktní hru, ve které jeden až čtyři hráči sbírají karty lesních duchů, kteří jsou spojeni s různými přírodními prvky (celkem devět druhů). Sběr karet je ve hře proveden formou draftu, k dobrému bodovému zisku je třeba sbírat i žetony přízně a umisťovat drahokamy, kterými si lze „rezervovat“ vybrané karty. Na konci hry jsou bodovány jednotlivé druhy duchů zvlášť, body získá vždy jen hráč, který má od daného druhu nejvíce symbolů. Hra by měla kromě poklidného průběhu bodovat hlavně rychlostí, s jakou se ji naučíte i jak rychle odehrajete partii, a také příjemným zenovým vizuálem. Krom toho se málokdy stává, že by se ke hře přikládaly omalovánky se stejným téma! Kampaň ke hře skončila včera, chvíli po backerech se snad ale dočkáme i maloobchodní verze, jejíž cena by se mohla pohybovat někde kolem 12 EUR (cca 300 Kč), což byla cena základní verze hry při koupi v rámci kampaně.

Jako poslední tip jsem si nechal opravdovou lahůdku. Seize the Bean je totiž simulátor kavárny v Berlíně, takže tato deckbuildingová záležitost voní čerstvě praženou kávou a ekologickým saponátem vydrhnutými designovými stolky v pravé hipsterské kavárně. Pro všechny milovníky kávy téměř povinnost. Stěžujete si na chuťový profil vašeho espressa? Vaše cappuccino má špatnou pěnu? Tak si to zkuste sami! Vrhněte se do víru podnikání, přilákejte různorodé zákazníky, uspokojte všechny jejich chutě a oni vám za odměnu napíší hodnocení vašeho podniku. Hra nabízí celkem deset základních typů zákazníků (dalších pět je v současnosti odemčeno v rámci stretch goals ke kampani), v každé partii se objeví kombinace pěti z nich, což by hře mělo dodat na variabilitě. Vtipným bonusem navíc jsou stylové komponenty, dočkáme se reálně vypadajících kávových zrn, miniaturních krabic mléka a hlavně kostek cukru, které jsou k nerozeznání od těch skutečných (snad je nebudou děti konzumovat). Při vedení kavárny bude důležité pracovat s dostupnými zdroji a kartami na ruce, dočkáme se také mechanismu umisťování dělníků a draftu. To vše ve dvou až čtyřech hráčích. Příslušnost k berlínské kavárně vás přijde na přijatelných 39 EUR (cca 1 000 Kč), což mi přijde jako rozumná částka.

Zaujal vás některý z našich tipů? Či naopak jsme opomenuli vašeho favorita? Dejte nám prosím vědět v komentářích na Facebooku!