V redakci MFantasy jsme opět dostali možnost připravit pro své čtenáře rozhovory se spisovatelkami, které se zapojily s povídkou do druhého dílu antologie Lehké fantazijno s názvem Žena se sovou. Nachystali jsme pro vás celkem 4 rozhovory s 12 autorkami. První už je k přečtení zde, druhý tady, třetí naleznete na tomto odkaze a poslední rozhovor je nyní hotový! Na naše otázky nám odpověděly Lívia Hlavačková, Daniela Kovářová, Miroslava Kvášová.

1. Rozehřívací otázka – jaké myšlenky se Vám honí hlavou, když se řekne „TAJEMSTVÍ“?

Daniela Kovářová

Lívia Hlavačková: To nemôžem povedať, to je predsa tajné.

Daniela Kovářová: Tajemství je nezbytná ingredience mnoha životadárných směsí a nezbývá než doufat, že dnes tolik oslavovaná otevřenost je nezničí, nezakáže či nevyloučí. Bez něj by nebyly příběhy, dobrodružství, překvapení, sny, lásky ani přátelství.

Miroslava Kvášová: Tajemství vnímám jako skrytou bolest, po které by se nemělo pátrat a snažit se ji odhalit. Takže tajemství ctím a respektuji. Záhady jsou něco jiného, tam jsem postižena profesionální deformací.

2. Máte v Ženě se sovou přidělenou speciální výkladovou kartu. Prozraďte nám – jak vystihuje Vás osobně nebo Vaši povídku v antologii?

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková: Karta krásne vystihuje poviedku, hlavnú hrdinku v nej, cestu, na ktorú sa vydala, a rozhodnutie, ktoré musí spraviť. Je sama nad priepasťou, kým okolo nej svet žije ďalej akoby nič. To naozaj pekne vystihuje hlavnú ideu a náladu poviedky.

Daniela Kovářová: Moje karta zobrazuje zklamání, což pro mě zkušenost sice nezbytná a nutná, ale pouze chvilková. Jsem emocionální bytost a většina emocí u mě dlí jen na malý okamžik a pak ji nahradí jiná. Naštěstí obvykle pozitivní či příjemnější.

Miroslava Kvášová: Moje karta se jmenuje Prozření a v povídce je její výklad evidentní. Naštěstí toto prozření mělo řešení, protože jsou prozření, která tak jednoduché východisko nemají. Některá nás posunou dál, některá nás srazí na kolena. Ale věřím, že i taková mají svůj význam, protože jsou pravdivá a osvobodí nás od toho, co náš život pokřivuje.

3. Stýkáte se nebo komunikujete nějak s kolegyněmi, které se s Vámi podílely na tvorbě povídek do Ženy se sovou?

Miroslava Kvášová

Lívia Hlavačková: Stretávame sa predovšetkým na conoch a vo virtuálnom svete bieleho f-ka na modrom pozadí.

Daniela Kovářová: Přátelím se s Františkou Vrbenskou a Vilmou Kadlečkovou, k mé škodě ovšem s nimi nejsem tak často, jak by se mi líbilo, protože obě dámy jsou pro mě obohacením, vzorem a inspirací. Řadu dalších autorek znám a mrzí mě, že mi můj program nedovolil se setkat se všemi při křtech prvních dvou knížek. Věřím, že to napravím u dalších svazků, u Ženy s drakem nebo u Ženy s labutí.

Miroslava Kvášová: V přímém kontaktu s nimi nejsem, ale skupinku na FB sleduji každý den.

4. Jak chápete poselství celého projektu Lehké fantazijno?

Lívia Hlavačková: Je známe, že keď J.K. Rowlingová prvý krát publikovala Harryho Pottera, vydavateľstvo navrhlo nepoužiť jej krstné meno Joanne kvôli tomu, aby nebolo očividné, že knihu napísala žena. Za tie roky sa situácia zlepšila, no zďaleka nevyriešila. Len nedávno som čítala článok o autorke, ktorá poslala svoj román agentom. Keď ho poslala ako Catherine, ozvali sa jej z päťdesiatich len dvaja. Keď ho poslala ako George, ozvali sa jej sedemnásti a navyše komentáre, ktoré dostala k tomu istému textu mali oveľa pozitívnejší tón. Projekt Lehké fantazijno túto situáciu obrátil naruby.

Daniela Kovářová: Pro mě je to zajímavý nápad, zkušenost, inspirace, dárek a výzva do budoucnosti. Ale musím se přiznat k zásadnímu nedostatku: na počátku celého projektu jsem přehlédla hlavní zadání, totiž že středobodem příběhů má být ženská hrdinka. Zpětně při čtení povídek mých kolegyň mě toto opomenutí mrzelo dvojnásobně, protože dvaapadesát pohledů na ženu mohlo přinést zajímavý mix nápadů a námětů. Líbilo by se mi, kdybych se mohla do podobného projektu zase zapojit.

Miroslava Kvášová: Z mého pohledu to byla úžasná příležitost a ještě lepší zkušenost. A jeho poselství jsem pocítila na vlastní kůži, když jsem byla zcela nečekaně konfrontována s nadšenou reakcí mužského elementu, do kterého bych nikdy neřekla, že ho fantasy, natož psaná ženami, osloví.

5. Závěrečná otázka: Je něco, co byste chtěla vzkázat čtenářům MFantasy?

Lívia Hlavačková: Moja karta je Rozhodnutie, a tak hlavne všetkým prajem, aby svoje rozhodnutia nikdy nemuseli ľutovať.

Daniela Kovářová: Žádný ze svazků Lehkého fantazijna vůbec není lehké čtení a fantazie je v ní na rozdávání. Věřím, že si čtenář najde ve všech knihách tu svou – dobu, planetu, ženu i osudovost.

Miroslava Kvášová: Přála bych jim dostatek kvalitní fantastické literatury, ať už je psána kýmkoliv.