S blížící se premiérou filmu Star Wars: Poslední z Jediů tu pro vás mám shrnutí informací, které o filmu víme. Co se týče příběhu, víme zatím poměrně málo. Svůj původ by nám měla odhalit Rey (Daisy Ridley), více se máme dozvědět i o tajemném vrchním veliteli Snokovi (Andy Serkis), který se o Rey intenzivně zajímá. Jak je patrné z upoutávek, větší prostor dostane Luke Skywalker (jeho představitel Mark Hamill zmínil, že nás čeká zajímavý a nečekaný vývoj jeho postavy).

Na letošní akci Disney D23 Lucasfilm promítl velmi povedené video z natáčení, ve kterém bylo jasně patrné množství kulis, které filmaři pro film postavili i jak tento náročný snímek vznikal. Dalším pozitivem bylo, že z herců sálal velký zápal a nadšení pro Hvězdné války, což se snad kladně odrazí na kvalitě filmu.

Pojďme se podívat na to, co o filmu zatím víme. Epizoda VIII by měla navázat přesně na konec Epizody VII, kdy se Rey setká s Lukem a předá mu světelný meč, který Luke ztratil při souboji s Darth Vaderem v epizodě V. Objevily se spekulace, že si Luke odmítne meč převzít, v dalších záběrech totiž vidíme pouze Rey, která se s mečem ohání.

Velkým tajemstvím je zahalen již zmíněný Snoke, vrchní velitel Prvního řádu. Jeho představitel Andy Serkis poskytl v průběhu natáčení pár střípků informací. Ze všech zmiňme vztah Snokea a Kylo Rena (Adam Driver), který je sice pozitivní, ale chvílemi bude vyhrocený (Snokovi se prý nelíbí rychlost výcviku jeho učně), dále pak pouto mezi Kylem a jeho matkou (Leiou), kterého si je Snoke vědom, a do třetice existence Snokových schopností týkajících se temné strany Síly. Režisér filmu Rian Johnson fanouškům potvrdil, že Snoke je plně digitální postava.

Další důležitou postavou je Kylo Ren, který v předchozím díle zabil svého otce Hana Sola (Harrison Ford). Jeho vztah k temné straně Síly možná není tak pevný, jak by se po otcovraždě mohlo zdát. Jeho výcvik neprobíhá tak jak by měl, navíc ho porazila netrénovaná Rey, což mu k sebevědomí nepřidalo. Bude ještě velmi zajímavé sledovat vývoj této postavy.

Ve filmu nás čeká i jedna emotivní scéna, ve které se setkají staří parťáci. Konkrétně jde o setkání Chewbaccy, R2-D2 a Luka, při kterém se Luke dozví, že zemřel jeho přítel Han Solo.

V osmém epizodě se samozřejmě dočkáme i nových postav. Jednou z nich je admirálka Holdo, se kterou se nepohodne Leia (zesnulá Carrie Fisher), admirálku ztvární Laura Dern. Další postavou je mechanička a obdivovatelka Poe Damerona (Oscar Isaacs) Rose Tico (Kelly Marie Tran). Významnější roli ve snímku bude mít postava elitního hackera DJ v podání Benicia Del Tora. Této postavě hodně záleží na penězích a do konfliktu mezi Prvním řádem a Rezistencí (Odboj) se sám od sebe nechce plést. To mu ale nebrání přijmout úkol najít dvojici Finna a Rose.

Osmá epozida bude vůbec nejdelším snímkem ze ságy Hvězdných válek. Stopáž Star Wars: Poslední z Jediů bude činit rovných 150 minut. Jen pro připomenutí: Nová naděje měla 121 minut, Skrytá hrozba 133 minut a předposlední díl, tedy Síla se probouzí, trval 135 minut.

První ohlasy ze zahraničí jsou velmi pozitivní. Na sociální síti Twitter se to jen hemží superlativy. Pochvaly se týkají režie, přístupe k látce, intenzitu scén a také emoce a humor. Z postav si nejvíce superlativů odnáší Leia a Luke. Na druhou stranu, menší výtky se snáší na délku filmu. Dalším zmíněným pozitivem je množství překvapujících zvratů.

Níže si můžete prohlédnout početnou galerii fotek z filmu, plakáty, fotky z natáčení nebo fotky pro Vanity Fair.

Zdroj: youtube.com / collider.com / collider.comII