Představ si, jak skvělý by byl svět, ve kterém jsou na sebe lidé milí. Kupují si dárky, chystají pohoštění, zvou se na kávu, nezištně si pomáhají a snaží se pracovat na sobě samém. Pravda, podobná místa jsou k nalezení, třeba v brněnském absintbaru, ale upřímně, není jich právě mnoho. Pokud i vy chcete udělat svět kolem nás hezčím místem, není to tak těžké. Začněte důkladnou horkou sprchou – a pak si zahrajte Ninja karty.

Ninja karty
Autor Cody Borst
V ČR distribuuje MINDOK
Počet hráčů 1 hráč
Časová náročnost Neurčeno
Vhodné od 12 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2017
Pořadí na BoardGameGeeku 9 796. (celkově)
Mechanismy Role–playing

Cody Borst je ve světě deskových her nováčkem a podle toho, jak neotřelý je jeho debut, se dá očekávat, že nemá v úmyslu jít prošlapanou cestou. Koneckonců, Ninja karty v podstatě ani nepatří do kategorie „deskové hry“. Takže o co tu vlastně jde?

Ninja karty jsou jakási interaktivní, sociální hra, která vás nutí vylézt z komfortní zóny, kontaktovat cizí lidi či zapracovat sám na sobě. Karty se dělí do šesti druhů podle barev, přičemž rozdíl je v jejich tematickém zaměření. Modré říkají, abyste se zapojili do dění, a často po vás budou chtít interakci. Červené vás pod heslem Spoj se lákají k hledání různých věcí a především lidí. Žluté budou chtít, abyste někomu připravili překvapení. Zelené karty nabádají k dobrému skutku, fialové apelují na váš osobní rozvoj a růžové odzkouší vaši kreativitu.

Dost bylo šedé teorie, obrázek je jako tisíc slov. Na pár z nich se můžete podívat v tomto článku, ale zmíním také několik příkladů. Jakousi vlajkovou lodí je karta „Udělej si selfie s cizím člověkem“, dále třeba „Dej tuto kartu někomu, kdo je oblečený jako superhrdina“. Kreativní karty nabádají ve stylu „Udělej domácí dobrotu, pozvi na ni kamaráda a předej mu tuto kartu“, rozvíjející zase „Přihlas se do nového kroužku a předej v něm někomu tuto kartu“. Některé procvičí váš mozek, když vám dají za úkol rozluštit šifru, jiné hrají na výtvarnou strunu. Své silné a jistě i slabé disciplíny zde najde každý.

Bonusem a trochu i pointou hry je možnost virtuálně sledovat vaše karty, respektive karty, které jste předali dál, stačí zapsat si jejich kód. Pak snadno zjistíte, zda si nějaká neudělala výlet třeba na druhou stranu světa. Jasně, nic vám to samo o sobě nedá, ale ten pocit, když vaše karta míří na jiný konec republiky, je parádní, a vy musíte přemýšlet, kdo ji asi má a komu ji předá.

Silnou stránkou Ninja karet je pochopitelně socializační prvek, kdy jste nuceni je před kamarády i cizími lidmi prezentovat a přesvědčit je, aby si danou kartu od vás vzali. A protože jsme v redakci kluci do nepohody, vyrazili jsme do ulic, abychom pár kartiček rozdali. A jaké byly reakce lidí? Pozitivní! Prakticky všichni si od nás karty se zájmem vzali, a i když nemáme jistotu, že neskončily v popelnici, zaujaté či potěšené obličeje nám byly dostatečnou odměnou. Zejména karty typu „dej někomu malý dárek“ rozehřejí i toho největšího mrzouta. A vy se procvičíte ve smělosti, což se hodí. Kolika z nás dělá často potíž třeba jen zavolat do divadla kvůli lístkům na premiéru či říct krásné kamarádce, že jí to moc sluší? Trénink neuškodí, ať nedopadneme jako Japonci, kteří osahávají roboty a bojí se vyjít na ulici.

Myšlenky, jež se na kartách objevují, jsou velmi kreativní. Snad s výjimkou jediné karty (já si nechci lehat na ulici!) jsem nenašel žádnou, která by mi připadala nereálná či prostě jen pitomá. A spousta z nich je naopak perfektní, třeba vymyslet pro někoho haiku nebo si s někým cizím zahrát deskovku je prostě paráda. Třeba poznáte nové kamarády!

Pár vět bych rád věnoval i grafické stránce karet, která se moc povedla. Obrázky jsou jednoduché a hezky barevné, instrukce jasné, celý design vyloženě láká vyrazit do ulic a několik jich rozdat překvapeným kolemjdoucím.

Ninja karty možná nejsou klasická karetní hra, o to větší ale mají potenciál mezi širokým obyvatelstvem. Když vezmeme v úvahu jejich vpravdě směšnou cenu, jedná se o originální vánoční dárek. A až uvidíte zvědavce, který si prohlíží, co to od vás dostal, a už přemýšlí, komu kartu dál pošle, ani vám nebude líto, že jejich podstatou je všechny rozdat.

VERDIKT
Originální nedesková hra přinese spoustu zajímavých zážitků a procvičí vaši smělost.