Konec prosince se nezadržitelně blíží, ale dřív, než odpočítáte jeho poslední vteřiny, podívejte se, co pro vás na přelomu starého a nového roku připravila Pevnost.

Poslední z Jediů vládne v kinech už od půlky prosince a Pevnost se zaměřila nejenom na osmé zastavení u rodiny Skywalkerů, ale přinese podrobný článek napříč téměř všemi díly Hvězdných válek. Čtyřicet let totiž uplyne od doby, co Hvězdné války vůbec vznikly. Vydejte se tedy s Pevností po více či méně známých faktech, přečtěte si, které vize George Lucase se vůbec neuskutečnily anebo která verze scénáře skončila v propadlišti dějin. Ve vesmíru Pevnost na chvíli zůstane. Seriálová novinka Star trek: Discovery už stačila vyvolat mnoho diskuzí nejen mezi zarytými fanoušky Star treku. Discovery je totiž o něco odvážnější, temnější a více jde do hloubky psychologie postav.

Máte rádi deskovky? Určitě ne takové, které vám za vstup na špatné políčko pošlou domů netopýry nebo nebezpečného lovce. Takové je však Jumanji. Film o tajemné deskové hře s Robinem Williamsem v hlavní roli vznikl v roce 1995 a jednalo se o jeden z nejdražších filmů režiséra Joea Johnstona. Pokud jste snímek z nějakého důvodu propásli, Pevnost vás v článku provede tím nejdůležitějším a navnadí…, ano chápete správně. Do kin přichází pokračování Jumanji. Tentokrát se ovšem jedná o počítačovou hru, v níž si hráči zvolí své avatary. O humor zjevně nouze nebude, jak už napovídá obsazení v čele s Jackem Blackem nebo Karen Gillan.

Pokud na vás Ježíšek s knižní nadílkou zapomněl nebo už máte přečteno, co nadělil, nechte se inspirovat knižními tipy na leden. Čeští autoři fantasy a sci-fi se naštěstí dostávají čím dál tím víc do popředí. Důkazem je třeba Rázová vlna, pokračování úspěšné postapokalyptické trilogie Františka Kotlety, která by milovníkům akční fantastiky rozhodně neměla ujít. Historickou fantasy přináší román Věry Mertlíkové Tři bábiny kobyly o dávném prokletí a vozatajských závodech. A pokud jste četli Naslouchače Petry Stehlíkové, další díl s názvem Faja rozhodně nepropásněte. Žena s drakem je v pořadí již třetí část zamýšlené čtyřdílné edice s podtitulem Lehké fantazijno. Malou ochutnávku ze třinácti povídek s názvem Kapka krve dračí najdete v povídkové příloze. Severská mytologie Neila Gaimana je povinnou četbou pro všechny milovníky severu a pokud jste slyšeli o norské trilogii Havraní kruhy Siri Pettersenové potěší vás rozhovor s autorkou. Ta letos zavítala do České republiky. Sympatická autorka mimo jiné prozradila, do jaké míry jsou její knihy inspirované norskou mytologií a folklórem.

Knihu nesuďte podle obalu. Knižní obálka je ale první věc, co nás na knize zaujme a pokud ji má na starosti dobrý umělec, nepřehlédnete ji. Raymond Swanland je vyhledávaný malíř a ilustrátor. Pokud vám to jméno nic neříká, stačí napovědět série Warhammer, knihy Jona Abercrombieho nebo série Kolo času a určitě si vybavíte alespoň něco z jeho práce. Pevnost přináší rozsáhlý rozhovor a jedinečnou možnost nahlédnout do dílny tohoto amerického umělce.

Audioknihy v poslední době získávají na oblibě. Mezi novinky se v posledním měsící řadí TO v podání předních českých herců. Dáváte-li přednost pohádkám, zaposlouchejte se do Nekonečného příběhu Michaela Endeho. Pro milovníky dystopických příběhů bude je k mání především román Příběh služebnice. Audionahrávka obsahuje navíc závěrečnou kapitolu, kterou v knize nenajdete.

Co kdyby Třetí říše vyhrála druhou světovou válku? Tuto otázku zodpovídají nejenom knihy nebo filmy, ale i kultovní hra Wolfenstein. Cíl a postup je jasný, vystřílet co nejvíce nacistů. Legendární B.J. Blackowitz je zpět! Sice v druhém pokračování série zlikvidoval generála Strasse, ale za cenu masivních zranění. Pevnost vás v článku navnadí na další díl této herní série The New Colossus a podle všeho je opravdu se na co těšit.

V historickém okénku na scénu přicházejí nekromanti i čarodějnice. Pevnost si pro vás připravila článek křížem krážem magickou historií Evropy.

Jak na Nový rok, tak po celý rok, říká se. Takže neváhejte a začtěte se do nové Pevnosti!