Začal to Erich von Däniken svými teoriemi o návštěvnících z vesmíru, na něž následně navázali romanopisci. U nás Ludvík Souček (Cesta slepých ptáků), v zahraničí pak Michael Crichton (Koule), A. G. Riddle (Atlantský mor) či nejnověji Liou Cch‘-sin v Problému tří těles.

O budoucnosti lidstva se rozhodne za polárním kruhem…

Jiří Mazurek, autor řady skvělých sci-fi a fantasy románů, se k nim aktuálně přidal sci-fi thrillerem Polární záře, který vychází v nové ebookové edici nakladatelství Mystery Press (www.mysterypress.cz). Téma objevu záhadného neidentifikovatelného artefaktu, evidentně mimozemské kosmické lodi, přitom zpracovává ze zcela svébytného úhlu pohledu.

Děj knihy zasadil na Novou zemi, souostroví ležící v Severním ledovém oceánu, a rovněž na ruskou jadernou ponorku. V několika dramaticky se odvíjejících dějových liniích pak splétá osudy kapitána Gomelského, českého cestovatele Petra Brunera, agentky KGB Světlany Zarecké a také vědců zkoumajících mimozemský objekt.

Mazurek přitom román kočíruje pevnou rukou zkušeného vypravěče a navíc je zřejmé – ať už popisuje Novou zemi nebo jadernou ponorku –, že má nastudováno stejně jako kdysi právě Crichton či Hailey. Polární záře tak potěší zejména čtenáře, kteří mají rádi dramatický děj, věrohodné prostředí a také odhalování tajemství, přesahující dosavadní zkušenosti lidstva.

Anotace:

V Severním ledovém oceánu se kapitán jaderné ponorky ruské federace Alexander Gomelskij snaží vypořádat s řadou záhadných událostí a selhaní, ke kterým dojde při návratu z rutinního námořního cvičení.

Major Gennadij Volkov, stíhací pilot ruského letectva, vzlétá k neznámému létajícímu objektu a krátce na to je jeho stroj zničen a major zanechán na pospas oceánu.

Světlana Zarecká, postgraduální studentka geologie, je poslána do centra dění s tajnými instrukcemi a shodou okolností se zde setkává s Petrem Brunerem, českým fotografem a dobrodruhem. Její instrukce jsou jasné: nepohodlné osoby je nutné zlikvidovat.

Mezitím odkrývá ruská armáda na dalekém severu přísně tajné naleziště, které může změnit dějiny lidstva, a průzkumník Aivars Balakin se právě chystá vykročit tam, kam lidská noha dosud nevkročila…

Jiří Mazurek

Narodil se v roce 1974 v Českém Těšíně, vystudoval fyziku na MFF UK Praha, nyní učí matematiku a statistiku na Slezské univerzitě.

Sci-fi a fantasy povídky publikuje v žánrových magazínech Ikarie, XB-1 a Pevnost. V roce 2007 debutoval young adult sci-fi románem Želes, po kterém následovala dvojice fantasy románů Legenda o Rennardovi (2009), Legenda o Garonně (2009) a sbírka povídek Město čarodějů (2011). V angličtině mu vyšly novely The City of Wizards a The War of Spells. Po několikaleté odmlce se připomenul strhujícím sci-fi thrillerem Polární záře (2017).

Jiří Mazurek je ženatý, má dva malé syny a žije v Orlové poblíž Ostravy. Mezi jeho koníčky patří četba knih, turistika, fotografování a fotbal.

Info o knize:

Autor: Jiří Mazurek

Obálka: Book Makers

Formát: e-kniha (epub, mobi, pdf)

Počet stran: 304

Cena: 199 Kč

Nakladatel: Mystery Press (www.mysterypress.cz)

ISBN: 978-80-7588-013-0 (epub), 978-80-7588-014-7 (mobi), 978-80-7588-015-4 (pdf)

Ukázka z knihy