Jako každý rok, i letos se blíží tolikrát vychvalovaný i proklínaný Silvestr. Většina z vás se teď jistě nechápavě dívá: na co mi chcete doporučovat hru? Na to, až se budu válet v počůraném sněhu, zvracet z okna na sousedy a počítat prsty na jednotce intenzívní péče po odpálení zvlášť vydařené rachejtle? Ne, vážení a milí. Kalkulujeme s tou skutečně nepříliš pravděpodobnou možností, že někteří z vás zvládnou tento magický večer rozbalit krabici a vytáhnout deskovou hru.

Samozřejmě, pro takové účely jsme vybrali jen maximálně vhodné hry: směšně jednoduché, aby je vaši hosté zvládli i po láhvi Diplomatica, a zároveň ďábelsky zábavné, aby se jim potřeštěně smáli ještě na záchytce. Takže všechno nejlepší do nového roku!

Krycí jména (obrázková verze) – celosvětově honorovaná pecka Vlaadi Chvátila je jasným kandidátem číslo jedna. Je snadná, vyžaduje jen dva jakžtakž funkční hráče, hadači můžou být klidně polomrtví, a může ji hrát, kolik lidí chce. Pokud byste měli kromě Jägra dát do batohu jedinou další věc, zvolte právě tuhle hru, jistě nebudete litovat.

_

Dixit/Mysterium – tyhle dvě velice si podobné hry jsou založené spíše na citu než na logice, což znamená, že si je užijete, i když už vám kolečka zase tak nešrotují. Což se prvního ve tři ráno může klidně stát, nedělejte, že ne.

_

Představ si – kombinování symbolů je pořádná zábava vždycky, a pokud to podpoříte nějakým tím panákem, atmosféra vyšplhá nahoru jako Adam Ondra po kolmé skalní stěně. Fantazii se nikdy meze nekladou, ale na Silvestra bude trhat řetězy!

_

Šerif z Nottinghamu – kdy jindy pašovat chlast než na Silvestra? Šerif je snadný, vtipný a hlavní roli hraje pokerface. A ten budete mít jistě jako vyřezaný do skály, zvlášť pět minut před definitivním pádem pod stůl.

_

Pozvedněte číše – tematičtější hru než tahle asi neseženete, a v tom všem veselí vám bude upřímně jedno, že v ní náhoda hraje někdy až příliš velkou roli. Jenom pozor, pravidla je dobré zvládnout ještě před tím, než toho na vás bude moc. Za mě ideální otvírák silvestrovského večera.

_

A jakou partičkou okořeníte poslední den v roce vy?