Jsou tu Vánoce, prý svátky klidu a míru. Kolem sice vidíme spíš mamon a hysterii, ale pokud se podíváme pořádně (hlavně na nezkažené dětské tváře), určitý duch Vánoc popřít nemůžeme. Ať ale máte Vánoce rádi nebo ne, jakákoliv záminka nákupu nových deskovek je podle nás vítaná. A proto vám přinášíme tipy od našich redaktorů.

Zadání znělo jasně: koukejte navalit 3 tipy na hry pro letošní Vánoce. Jeden tip pro hráče, jeden pro rodinné hraní a pak jeden pro děti. Pokud vám to vy pacholci nebude stačit, doplňte ještě jeden zvláštní tip, o který podle vás letos nesmí nikdo přijít.

_

Marek Dvořák

Hráčská hra

Pax Renaissance – Vybrat jednu jedinou hru v téhle kategorii je větší peklo, než když vám ve tři ráno po kachně na večeři dojde toaletní papír. Já volím Pax Renaissance. Obrovská spousta možností dělá tuhle hru pekelně zábavnou a výchovně vzdělávací přesah je vítaným bonusem. A navíc můžete celou Evropu uvrhnout zpět do náboženského tmářství! Ách…

_

Rodinná hra

Šerif z Nottingamu – copak máte v tom košíčku, babičko? Určitě ne kuši, panáčku! Tato blafovací a přesvědčovací hra je na rodinnou sešlost naprosto ideální. Rodiče zjistí, jak se tváří jejich děti, když nesou domů v kapse bundy ukrytou svou první krabičku cigaret, a děti si procvičí, jak své staříky zmanipulovat. A nyní již bez nadsázky, Šerif je zkrátka pecka a pokud chcete mít v obýváku živo, pořiďte si ji.

_

Dětská hra

Mmm! – ještě jsem neviděl kooperativní hru pro tak malé děti (i když prý existují, třeba Příšerky ze skříně). A to není jediný klad, kterým tahle loupežná výprava do ledničky disponuje. Vaše ratolest nemusí umět ani číst, aby si ji vychutnala, a svou podstatou malého, jednoduchého rébusu Mmm! rozvíjí nejen týmovou spolupráci, ale i myšlení. A to přesně chcete! Chytré dítě vás snadněji uživí, až nám konečně seberou důchody.

_

Zvláštní tip

XCOM – tahle kooperativní zběsilá jízda v realtimu se líbila téměř všem lidem, se kterými jsem ji kdy hrál. Nebojte se spojení deskovky a aplikace, XCOM vám ukáže, jaký potenciál se v něm skrývá. A ten pocit, když velíte stíhačkám, týmu vědců nebo ostrým hochům, kteří riskují své krky v denních bitvách se šmejdem z vesmíru!

_

David Navrátil

Hráčská hra

Mars: Teraformace – byl to souboj na ostří nože, ale vesmírný objevitel ve mně si nakonec prosadil hru Mars: Teraformace. Scythe mám moc rád a je to nádherná a velká hra, ale Mars je prostě závislost. Každá partie je jiná, projekty se vám jen tak neohrají, další spoustu možností skýtají odlišné korporace, za které můžete rudou planetu teraformovat. Mars má v naší herní skupince historicky největší úspěch a proto se dostal těsně před Scythe.

_

Rodinná hra

Moštárna – vyvíjející se hra, která zvířátky zaujme předpuberťáky a herními mechanismy nadchne hráče, kteří si chtějí zahrát s rodinou, ale nechtějí obětovat kvalitu zážitku. Hodí se dobře na rodinné deskoherní večery, během kterých neskončíte u jedné partie. Mixovat džusíky je překvapivě zábavné, téma je sice infantilní, ale po pár tazích už vám to tak nepřijde a stanou se z vás vášniví lovci ovoce. Moštárna je pokaždé jiná, vždy však zábavná a svižná. A to já přesně od rodinné hry chci.

_

Dětská hra

Ticket to Ride Junior – děti milují vláčky. Tečka.

Ticket to Ride Junior si bez problému zahrajete s pětiletými človíčky, kteří budou u vytržení z barevných vagónků, které za sebe přidávají na mapu. Vy si přitom můžete krásně vypnout konfrontační část mysli a užívat si spojování měst na krásném herním plánu. Jednoduché, přiměřeně konfrontační (život není med, děti, na některých tratích je prostě přetlak!), zábavné.

_

Zvláštní tip:

Doom – tahle mariňácká řežba mě utvrdila v přesvědčení, že deskoherní adaptace počítačových her nemusí být jen dojení známé značky. Hra za peklo i za vojáky je skvělá a napínavá a ty figurky! Několik scénářů vás zabaví na dost dlouho a vy si pak s chutí zavzpomínáte na noci strávené u obrazovky při zabíjení kakodémonů.

_

Michal Stárek

 

Hráčská hra

Scythe od Albi nabízí intenzivní a imersivní herní zážitek ve světě alternativní první světové války, kde se po polích kromě rolníků prohání i mechy. I přes strašidelné množství komponent a výpravný herní plán jsou ale pravidla ve skutečnosti docela intuitivní. Kombinací a cest k vítězství je taky víc, takže Scythe se stoprocentně hned tak neohraje.

_

Rodinná hra

Ostrov Skye od Albi je krásným příkladem „hodně muziky za málo peněz“. Hra v jádru carcassonnoidní, kolem tohoto jádra ovšem vystavuje chytrý systém dražení dílků a proměnlivého bodování mezi partiemi. To vše za cenu sotva vyšší než klasické (a překonané) Carcassonne? To chceš.

_

Dětská hra

Mmm! od MINDOKu kromě zajímavého tématu nabízí možnost učit malé děti kooperaci proti společnému nepříteli. To je možná důležitější než podporovat v nich vrozenou soutěživost. A je taky určitě dobře, když je někdo odmala vychováván ve znalosti toho, že existují i kooperační deskovky. Je to zajímavé a podle mě nedoceněné odvětví.

_

Zvláštní tip

Kingdomino od MINDOKu je někde na pomezí hry rodinné a dětské, ale hlavně je to hra, která si svoje Spiel des Jahres zaslouží. Málokdy se objeví v tak malé krabičce a s tak minimálními pravidly tolik hráčského rozhodování a herní bohatosti.

_

Pepa Klement

Hráčská hra

Mars: Teraformace – volba největší hráčské pecky není složitá. Mars: Teraformace totiž odsouvá deskoherní konkurenci na úplný okraj zájmů a my se znovu a znovu pouštíme do budování života na rudé planetě. Nejpřitažlivější charakteristikou téhle eurovky je určitě její šílená variabilita a výborná atmosféra. Pokud započítáme dvě rozšíření (Venuše a Hellas & Elysium), můžete pro rozvinutí své strategie použít až 257 karet projektů na třech odlišných herních plánech. Zároveň však musím varovat, že jakmile Mars: Teraformace jednou zkusíte, ostatní deskovky budou v polici jen chytat prach…

_

Rodinná hra:

Nejsme tu sami – uznávám, že brát rodinku na výlet na zabijáckou planetu možná nezní jako dobrý nápad. Pokud však překonáte prvotní rozpaky a vaše děti jsou dostatečně odrostlé na temnou atmosféru této asymetrické scifi blufovací hry, odměnou vám bude silný zážitek s často dramatickým finále. A pro ty z vás, kteří si ještě stále klepou ukazováčkem na čelo, nabízím alternativu: Šerif z Nottingamu jako jemnější a pohodovější alternativu.

_

Dětská hra:

Šťastný candát – plácaná horních končetin zabaví nejen přiopilé přátele na rozjíždějící se party, ale také ty nejmenší, kteří si na tekuté štěstí budou muset ještě pár let počkat. Vysvětlíte ji za dvě minuty a stejně dlouho potrvá průměrná partie. Ale té srandy a bláznivého chaosu, s kterým se roztrhne pytel…

_

A co pod stromeček koupíte vašim nejbližším (či úplně cizím lidem) vy?