Vánoce jsou za námi, doufám, že jste jiným nadělili a sami byli obdarováni deskoherními dárky. Určitě se pochlubte v komentářích na FB! Kromě toho: konec roku = konec měsíce; konec měsíce = crowdfundingové okénko. Mám tu pro vás tři deskoherní tipy z Kickstarteru, které se mohou stát vaší poslední investicí v roce 2017, nebo první investicí v roce 2018.

Díky slabosti našich redaktorů pro americký fotbal jako první tip zmíním kampaň ke hře Fourth Quarter Football. Tato hra slibuje 90minutovou partii amerického fotbalu s krásnými miniaturami (v základní verzi jde o sedmičkovou variantu tohoto sportu pro tvrdáky), na hezky zpracovaném hřišti a s doplňky. Hra staví na kombinaci pohybu s miniaturami a budování balíčku, do kterého si hráči vybírají z různých rozestavění, taktik a posunů svých hráčů. K úspěšnosti jednotlivých pohybů je třeba házet kostkami (např. na únik obránci, přesnost hodu). Musím ale uznat, že hra nejspíš neosloví příznivce klasických deskovek, cílí spíše na fanoušky amerického fotbalu. Základní sada přijde zájemce na 55 liber (cca 1 600 Kč), částka se ale může vyšplhat až na dvojnásobek. Kampaň ke hře končí v únoru 2018.

Jako další mi padla do oka hra s podivným názvem Dwar7s Winter. Zkušení lamači kódů jistě poznali, že půjde o něco s trpaslíky, konkrétně se jedná o hru, která kombinuje oblíbené mechanismy umisťování dělníků, správu zdrojů a budování balíčku a k nim přidává ještě méně známý prvek tower defense (obrany věže). Dwar7s Winter lze hrát i sólo, celkově ke hře posadíte až čtyři hráče, a stejný počet fází má i každé kolo hry. Nejprve přichází zima a monstra a katastrofy se řítí na váš společný hrad (hráči spolupracují, ale každý sbírá vítězné body sám pro sebe), potom si hráči připraví do ruky karty, se kterými budou hrát. Ve třetí fázi hrají akce a v poslední jen zkontrolují, zda neprohráli, či naopak zda neodolávali úspěšně dost dlouho na to, aby přišlo jaro a smetlo příšery i nepříznivé počasí pryč. Partie hry se vleze do třičtvrtě hodinky, za 50 dolarů (cca 1 100 Kč) dostanete základní hru s miniaturami, krásně barevným herním plánem, monstry, žetonky a kartami. Pokud si připlatíte dalších 60 dolarů (tedy celkově cca 2 300 Kč), získáte jak Dwar7s Winter, tak i hru Dwar7s Fall, předchůdce této hry, ve kterém hráči připravují hrad právě na přicházející zimu. Ještě zmíním, že hra je kromě pravidel jazykově nezávislá.

Poslední tip je z mého pohledu dvojstranný, což vysvětlím na konci jeho popisu. Jedná se o počin reflektující dnešní zvláštní dobu, ve které je obtížná i tak normální věc, jakou je konverzace s potomky, s názvem SPARK…Questions for Kids. Tuto hru, či spíše aktivitu, vytvořil rodinný poradce, který se během své praxe potkával s problémy v komunikaci mezi rodiči a dětmi. SPARK slibuje pomoct dospělým (rodičům, učitelům) otevřít lehčí i obtížnější témata k diskuzi s dětmi ve věku od 6 do 12 let. Mechanismus je oboustranný, nejde tedy o žádný výslech, dospělí odpovídají na stejné otázky jako děti, mohou však ovlivnit, jaké typy otázek budou v partii použity. Otázky se dělí do tří základních typů. Na úvod je vhodné použít lehčí a zábavná témata typu oblíbené jídlo, vysněné povolání, nejmilejší den v roce. Další kategorií jsou pak otázky z oblasti vztahů, cílů a vnímání sebe sama (např. které postavě z filmu/seriálu se dítě podle sebe podobá). Na konec byste si měli nechat otázky z oblasti výzev, obav a pocitů (během těchto otázek se budete bavit například na témata: největší obava, kdy naposledy se tázaný rozčílil, a podobně ). Motivací k zodpovídání obtížnějších (či nepříjemnějších) otázek je počet odměn (zde ve formě blyštivých kamínků), které za zodpovězení takové otázky získáte (odstupňované od 1 do 3). SPARK můžete pořídit za 29 dolarů (cca 620 Kč), ale hra je pouze v angličtině (kterou musí zvládat alespoň jeden člověk, ideálně však všichni hráči). Na jednu stranu SPARK musím ocenit za hravou formu, která může pomoci rodičům, kteří mají problémy komunikovat se svými ratolestmi. Na druhou stranu může podle mě hra způsobit, že bez hravého elementu se děti nebudou chtít bavit o vážných tématech. Navíc také staví na současném (dle mého soudu) zvráceném trendu, kdy je třeba zacházet s každým jako v rukavičkách, aby se někoho náhodou něco nedotklo a tak je třeba vážné věci zaobalit například právě do formy hry.

_

To byly moje tři tipy. Co na ně říkáte vy? Zaujal vás nějaký jiný kousek? A jaký máte vy názor na „výchovu dítek v Čechách“?