O víkendu se v Brně konalo již tradiční Brnohraní, jeden z největších tuzemských festivalů zaměřený na deskové hry. Téhle nabité akce se zúčastnilo asi 1 250 lidí všeho věku od předškolních dětí až po zarostlé pařany s kruhy pod očima a odřeninami od stolu na loktech. Hlavním programem bylo pochopitelně volné hraní. Po stolech létaly karty, kostky a občas i plastové figurky a každý vydavatel měl co nabídnout, ať už k prodeji či odzkoušení.

Podle mého subjektivního zraku letěl u Blackfirů nejvíc Doom, REXové seznamovali hosty se svou zábavnou novinkou Hledá se hrdina, Fox in the Box lákal na Pax Renaissance, desetileté výroční doslavující MINDOK nabízel třeba Krycí jména: Duet (naše recenze brzy!) a u stánku Albi nestačili vysvětlovat, jak se hraje Pustina.

Akce ale samozřejmě nabídla také bohatý doprovodný program. Křtilo se několik nových her, například rodinný dungeon crawler Karak nebo improvizační párty hra Čtveráček, utahující si z bezesporu komického dění v kanceláři českého prezidenta. Nelítostnou atmosféru války vnesly do jinak pohodového prostředí turnaje. Nejobsazenější byly ty v Settlers, Kingdominu a Patchworku.

Dobrá práce organizátorů přinesla ovoce v podobě spokojených návštěvníků. „Je super, že má Brnohraní takový věhlas a přiláká vždycky spoustu návštěvníků,“ těšilo Lubomíra Reka, který na akci přijel z Blanska. „Letos jsem si po dvou letech mohl vyzkoušet hru Hypergrid, kterou jsem hrál naposledy jako koncept na tehdejším Deskobraní. Hra je fakt super a procvičí vaše mozkové závity, takže pokud mi ji nedonese Ježíšek, tak si ji po Vánocích koupím sám. Další, co mě dost zaujalo, je hra FUSE. Jedná se o kooperativní hru, kde se stanete „pyrotechniky“ a v termínu deseti minut musíte zlikvidovat nastražené nálože. Na Brnohraní mám rád tu uvolněnou atmosféru, příjemné návštěvníky i organizátory a už teď se těším na další ročník,“ netají se dobrými zážitky Rek.

Někteří fanoušci se s výběrem her nespokojili a donesli své vlastní; třeba proto, aby je zpropagovali a získali tak nové spoluhráče. „Hrajeme tu Deadzone od Mantic Games, hru na pomezí klasické deskovky a wargame,“ říká nadšenec Pavel Nikolajev. „Je to malá hra řazená do kategorie „skirmish“, tedy malých potyček s malými týmy, kdy se aktivuje každá figurka zvlášť. Je zasazená do sci-fi prostředí vesmírných kolonií, kde spolu bojují zástupci mocných korporací, rebelů, mimozemských ras i zmutovaných monster. V Brně hrajeme pravidelně, kontakt udržujeme přes facebookovou skupinu Deadzone Czech Fanatics. Rádi bychom rozšířili hráčskou základnu,“ vysvětluje Nikolajev.

Tak tedy zase příště, dámy a pánové!