Toužíte po knize, která vám vyrazí dech? Tak to se určitě dopracujte při svém čtení až k Říši bouří, pátému dílu úspěšné Young Adult fantasy sérii Skleněný trůn, za kterou stojí Sarah J. Maasová. Příběh totiž začíná až neskutečným tempem gradovat, vztahy se vyostřují a temnota útočí. Hlavní hrdinové nemají šanci si odpočinout, protože zlo nikdy nespí a Erawan své kruté plány uvádí konečně do reality. Lidé, víly i čarodějnice trpí a Aelin, dědička ohnivého trůnu, se svým skromným dvorem mají omezené možnosti, jak proti přicházejícímu zlu bojovat. Je vůbec možné vyhrát bitvu proti takové přesile?

Říši bouří se dostává do popředí Aelin, její minulost a vílí magické schopnosti. Ukazuje se, že uznání jejího nároku na královský trůn nebude tak jednoduché, jak se mohlo na první pohled zdát. A tak začíná naše hrdinka spřádat tajné plány na sehnání co největšího množství spojenců, kteří jí pomohou vyhrát válku proti temnotě, najít všechny klíče Sudby a zároveň posléze umožní nastoupit na její právoplatné místo královny Terrasenu.

U toho všeho, co se děje se světem, se navíc musí Aelin vypořádat sama se sebou a naučit se ještě lépe ovládat svou ohnivou moc. Naštěstí jí v tom podporuje vílí válečník Jeřáb, bratranec Aedion, král Dorian, čarodejnice Manon, měnička Lysandra a další společníci, kteří se do její družiny přidali z různých osobních důvodů. A stejně jak tomu bylo v předcházejících knihách, tak i nyní se dočkáte dobře propracovaných postav, které ve vás budou vyvolávat nejrůznější emoce. To opět potvrzuje, že autorka umí psát příběhy, které chytnou za srdce a donutí vás prožívat s postavami jejich radosti i strasti.

K tomu si přičtěte i to, že Maasové se v Říši bouří daří pospojovat události, které se děly v předchozích dílech Skleněného trůnu včetně prequelu. Díky tomu příběh působí uceleně a dokazuje, že autorka měla každý krok svých postav promyšlený do nejmenšího detailu. Stejně jako to má její hlavní postava – naše Aelin Galathynius, právoplatná dědička Terrasenu.

Ačkoliv se v předešlých knihách podařilo Maasové vyvarovat zbytečně hluchých kapitol, v Říší bouří na několik takových bohužel narazíte. Na jednu stranu chápu, že Maasová potřebovala propojit nenuceně jednotlivé části příběhu mezi sebou tak, aby z toho vyšel šokující závěr pátého dílu, který vám vyrazí dech. Avšak po zkušenostech s její tvorbou věřím, že by se to dalo udělat mnohem lepším způsobem.

I když má Říše bouří výše zmíněný nedostatek, je podle mého názoru zatím dějově nejpromyšlenější díl série. Celkový dobrý dojem, který z celé série od jejího počátku mám, se sice trochu narušil, ale věřím, že pokračování opět nasadí vysokou laťku po všech stránkách. A já budu s radostí vyhlížet český překlad, který pro nás opět chystá Nakladatelství CooBoo, protože povedených YA fantasy sérií není nikdy dost.

Autor: Sarah J. Maasová
Vydal: CooBoo; 2017
ISBN: 978-80-7544-392-2
Překlad: Ivana Svobodová
Počet stran: 688