Letošní festival deskových her v Essenu přinesl spoustu pecek (náš report), ale jedna zajímavá strategie by podle našeho názoru rozhodně neměla zapadnout. O Clans of Caledonia (2017) jsme poprvé informovali v našem dubnovém kickstarterovém okénku, kdy hra v kampani získala šest a půl tisíce podporovatelů a cílovou částku cca 740 tisíc Kč překonala o úctyhodných 1 350 %. Tato hra totiž zaujme nejen tématem, přenese nás totiž do doby páry a přerodu Skotska do moderní průmyslové země, ale především svým vyladěnými (i když známými) mechanizmy plnými produkování, obchodování a exportování. Všichni milovníci sofistikovanějších euro strategií typu Terra Mystica či Scythe by rozhodně neměli tento kousek přehlédnout.

Ve dvou až čtyřech hráčích si v Clans of Caledonia zabojujete o získání kontroly nad modulární mapou skládající se z hexových dílků znázorňující lesy, hory a louky krásné skotské krajiny. Umisťováním svých továren, dolů nebo třeba dřevorubců budujete engine ženoucí kola klanové ekonomiky. Ale nesmíte zapomenout také na exportní kontrakty, díky kterým bude vašemu klanu umožněno prodávat komodity do zahraničí. Zajímavá nám přišla možnost věnovat svou akci technologickému pokroku vedoucímu například k lepší navigaci (podobně jako v Terra Mystice). Včetně bonusových akcí (dosažení přístavu, umístění poslední fabriky, …) se před každým hráčem otevírá až osm různých možností, jak využít svůj tah.

Potom, co se všichni vydovádí během akční fáze, přichází čas na milovanou sklizeň a počítání těžce vydřeného zlata, a to na základě obsazeného území a postavených továren. V úplném závěru každého z pěti kol hráči získají vítězné body na základě aktuální bodovací dlaždice. Ty se mění podobně jako v Ostrově Skye, což opět zvyšuje variabilitu hry. A když jsme u znovuhratelnosti, nejen, že mění hodnotící podmínky každé kolo, ale 8 klanů s jedinečnými strategiemi nebo 16 způsobů, jak sestavit mapu, se už postarají o desítky neopakovatelných herních seancí. Jak je vidět, naši redakci si Clans of Caledonia kombinující sice známé, ale povedené herní mechanizmy a nápady vyloženě získala.

Pokud jste projekt během kampaně nepodpořili, můžete svou kopii i dnes získat, a to za 1 150,-Kč (45 eur), anebo doufat, že se vydání kaledonských klanů chopí některý z našich deskoherních domů (Albi, MINDOK, mrk-mrk?).

Mimochodem, název Kaledonie pochází z latiny, z doby, kdy Římané zdolávali britské ostrovy (asi kolem roku 43 př.n.l.). Označoval divoká severní území, která nebyla římským impériem nikdy podmaněna, a to i přes velmi úspěšnou válečnou kampaň z období let 208–210. Ta však skončila onemocněním a smrtí císaře Septima Severa a předznamenala tak konec římských snah podrobit si Británii. O 1600 let později se právě na britských ostrovech rozhořely ohně vysokých pecí průmyslové revoluce a z dýmu, sazí a krve dělníků se měla zrodit nová, moderní ekonomika a bohatství dnešní společnosti.